Постійно працює вентилятор охолодження двигуна. 5 причин чому завжди крутиться вентилятор радіатора

Ситуація, коли постійно працює вентилятор охолодження може бути викликана кількома причинами: вихід з ладу датчика температури охолоджуючої рідини або його проводки, поломкою реле запуску вентилятора, пошкодженням проводів приводного моторчика, «глюки» електронного блоку управління двигуном (ЕБУ) і деякими іншими.

зміст:

 • Причини постійної роботи вентилятора
 • Як усунути поломку

Постійно працює вентилятор охолодження

Щоб зрозуміти як правильно повинен працювати вентилятор охолоджування, необхідно знати, яка температура запрограмована в блоці управління для його включення. Або ж подивитися дані на датчику включення вентилятора розташованого в радіаторі. Зазвичай вона знаходиться в межах + 87 ... + 95 ° C.

У статті докладно розглянемо всі основні причини, за якими вентилятор охолодження радіатора двигуна працює не тільки коли температура ОЖ доходить до 100 градусів, а завжди при вимкненому запаленні.

Причини включення вентилятора Умови для включення
Вихід з ладу ДТОЖ або пошкодження його проводки Запущений двигун в аварійному режимі
Замикання проводів на "масу" Запущений двигун, при появі / зникненні контакту вентилятор може відключатися
Замикання проводів на "масу" при двох ДТОЖ Запущений двигун (перший датчик) або включеної запалювання (другий датчик)
Несправне реле включення вентилятора Запущений двигун в аварійному режимі
"Глюки" ЕБУ Різні режими, залежить від конкретного ЕБУ
Порушена тепловіддача радіатора (забруднення) При запущеному двигуні, при тривалій поїздці
Несправний датчик тиску фреону При включеному кондиціонері
Низька ефективність роботи системи охолодження При запущеному двигуні

Чому постійно працює вентилятор охолодження

Якщо вентилятор двигуна працює постійно, то на це може бути 7 причин.

Датчик температури ОЖ

 • Відмова датчика температури охолоджуючої рідини або пошкодження його проводки . Якщо від датчика до ЕБУ йде некоректна інформація (завищений або занижений сигнал, його відсутність, коротке замикання), то в ЕБУ формуються помилки, в результаті чого блок управління переводить двигун в аварійний режим, в якому вентилятор «молотить» постійно, щоб не було перегріву двигуна. Зрозуміти, що несправність саме в цьому, можна буде по важкого запуску двигуна коли він ще не прогрітий.
 • Замикання проводів на «масу» . Нерідко вентилятор постійно працює в разі, якщо у нього перетирається мінусовій провід. Залежно від конструкції двигуна це може бути в різних місцях. Якщо конструкцією мотора передбачені два ДТОЖ, то при обриві «мінуса» першого датчика вентилятор буде «молотити» при включеному запалюванні. У разі пошкодження ізоляції проводів другого ДТОЖ вентилятор працює постійно при запущеному двигуні.
 • Несправне реле включення вентилятора . У більшості автомобілів харчування вентилятора складається з «плюса» від реле і «мінуса» від ЕБУ по температурі від ДТОЖ. «Плюс» подається постійно, а «мінус» при досягненні робочої температури антифризу.
 • «Глюки» електронного блоку управління . У свою чергу некоректна робота ЕБУ може бути викликана збоєм в його програмному забезпеченні (наприклад, після перепрошивки) або при попаданні всередину його корпусу вологи. Як вологи може бути банальний антифриз, який потрапив в ЕБУ (актуально для автомобілів «Шевроле Круз», коли антифриз потрапляє в ЕБУ через порвану трубку підігріву дросельної заслінки, вона знаходиться біля ЕБУ).
 • Брудний радіатор . Це стосується як основного радіатора, так і радіатора кондиціонера. При цьому найчастіше вентилятор працює постійно при включеному кондиціонері.
 • Датчик тиску фреону в кондиціонері . При виході його з ладу і при витоку холодоагенту система «бачить», що радіатор перегрівається, і намагається охолодити його за допомогою постійно включеного вентилятора. У деяких автолюбителів при включенні кондиціонера постійно працює вентилятор охолодження. Насправді так бути не повинно, оскільки це вказує або на забитий (забруднене) радіатор, або на проблеми з датчиком тиску фреону (витоком фреону).
 • Низька ефективність системи охолодження . Поломки можуть бути пов'язані з низьким рівнем ОЖ, його витоком, несправним термостатом, виходом з ладу помпи, розгерметизацією кришки радіатора або розширювального бачка. При такій проблемі вентилятор може працювати не постійно, а протягом тривалого часу або часто включатися.

Що робити якщо постійно працює вентилятор охолодження

Коли вентилятор охолодження двигуна працює постійно, то варто шукати несправність зробивши кілька нескладних діагностичних дій. Перевірку потрібно виконувати послідовно, виходячи з найбільш ймовірних причин.

Частка радіатора

 • Перевірити наявність помилок в пам'яті ЕБУ . Наприклад, код помилки p2185 вказує, що на ДТОЖ відсутня «мінус», а ряд інших (від p0115 до p0119) про інших несправності його електричного кола.
 • Перевірити цілісність проводів . Залежно від конструкції мотора окремі дроти, пов'язані з приводом вентилятора можуть пошкоджуватися (зазвичай перетирається ізоляція), через що відбувається коротке замикання. Тому потрібно просто знайти місце, де пошкодився кабель. Зробити це можна або візуально, або за допомогою мультиметра. Як варіант - вставити в контакти фішки дві голки і замкнути їх між собою. Якщо дроти цілі - ЕБУ видасть помилку перегріву мотора.
 • Перевірити ДТОЖ . Коли з проводкою і харчуванням датчика все в порядку, то варто виконати перевірку датчика температури ОЖ. Разом з перевіркою самого датчика також потрібно перевірити контакти на його фішці і якість фіксації фішки (не поламати чи вушко / фіксатор). При необхідності почистити контакти на фішці від оксидів.
 • Перевірка реле і запобіжника . Перевірте чи приходить живлення від реле до вентилятора за допомогою мультиметра (номер контакту можна дізнатися зі схеми). Бувають випадки що воно «залипає», тоді потрібно його змінювати. Якщо харчування немає - потрібно перевірити запобіжник.
 • Чистка радіаторів і системи охолодження . Якщо основний радіатор або радіатор кондиціонера покриті сміттям - їх потрібно почистити. Засмічення радіатора двигуна також може утворюватися і всередині, тоді необхідно прочистити всю систему охолодження спеціальними засобами. Або демонтувати радіатор і мити його окремо.
 • Перевірити роботу системи охолодження . Вентилятор може працювати постійно при низькій ефективності роботи системи охолодження і окремих її елементів. Тому бажано перевірити систему охолодження, а при виявленні поломок - виконати ремонт або заміну її частин.
 • Перевірка рівня фреону і роботи датчика тиску холодоагенту . Для проведення цих процедур і усунення причини краще відвідати сервіс.
 • Перевірка ЕБУ - це крайній захід, коли вже перевірені всі інші вузли. У загальному випадку, блок управління потрібно демонтувати і розібрати його корпус. Далі перевірити стан внутрішньої плати і її елементів, при необхідності почистити її спиртом від антифризу і сміття.
Влітку їздити з постійно включеним вентилятором небажано, але допустимо. Однак, якщо вентилятор крутить постійно взимку, то рекомендується якомога швидше діагностувати і усунути поломку.

висновок

Найчастіше вентилятор охолодження радіатора крутить постійно через замикання в пусковому реле або його проводці. Решта проблем менше часті. Відповідно, діагностику потрібно починати з перевірки реле, проводки і наявності помилок в пам'яті ЕБУ.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found