4 основні причини чому велика витрата масла в двигуні

Велика витрата масла може виникнути як по серйозним, так і некритичним причин. До першої категорії відносяться наступні можливі несправності - знос маслос'емних кілець поршня, забитий сапун, знос маслоотражающіх ковпачків, текти через прокладку або сальники і деякі інші. До простих саме можна сказати: не те масло залито, протікання масляного фільтра, текти через кришку клапанів.

зміст:

 • Норма чаду масла
 • Причини збільшення нагару
 • Причини збільшення витрати масла
 • Перевитрата масла в дизелях
 • Перевитрата масла в турбінах
 • Новий автомобіль «жере» масло

Велика витрата масла

Також не варто забувати і про те, що у кожного двигуна внутрішнього згоряння існує таке поняття, як «природний угар». Тобто, масло в процесі роботи двигуна природним чином випаровується (особливо це актуально для мінеральних масел). Тому стежити за рівнем масла і виконувати періодичне його доливання необхідно регулярно.

Який нормальний угар масла

Перш ніж шукати причину великої витрати масла і потреби в його постійній періодичної доливці, варто зрозуміти, яке значення чаду вважається нормальним. І лише потім розбиратися чому двигун почав жерти масло.

Присадки зменшують витрата масла

При великій витраті масла необхідний ремонт двигуна або заміна масло ковпачків, але якщо жор мастила незначний допоможуть спеціальні присадки. Щоб зменшити кількість моторного масла на чад використовують Hi-Gear OIL Treatment, Liqui Moly Oil Additiv або

Детальніше

Норма на угар масла залежить від типу і стану двигуна. Почнемо огляд з атмосферних бензинових моторів. У нових двигунів норма масла на чад становить близько 5 ... 25 грам на кожну тисячу кілометрів пробігу, тобто, приблизно 0,005% ... 0,025% на 100 літрів спаленого палива. Зрідка можна зустріти моделі, у яких аналогічне значення становить до 30 ... 40 грамів (наприклад, двигуни V6 або V8). Що стосується нормально зношених двигунів, то у них природним споживанням вважається 0,025% ... 0,1% на 100 літрів. Тобто, близько 25 ... 100 грам на 1000 кілометрів пробігу. Якщо бензиновий двигун дуже зношений, то значення збільшується до 0,4% ... 0,6% на 100 літрів, тобто, 400 ... 600 грам. Критичною відміткою вважається 0,8%, тобто, 800 грам на 100 літрів бензину. Такому двигуну потрібен капітальний ремонт!

Тепер трохи про турбированних бензинових двигунах . Якщо движок новий, то він буде споживати близько 80 грам на 100 літрів палива (умовно на 1000 кілометрів пробігу). Що стосується зношених агрегатів, то критичним значенням вважається 2 літра олії на 100 літрів палива.

Що стосується дизельних моторів , то у них витрата на чад буде більше, ніж у атмосферних бензинових. Так, вважається, що нормою є значення близько 30 ... 50 грамів масла на 100 літрів палива. Критичне значення становить 2 літри на сотню літрів солярки. В такому випадку необхідний терміновий ремонт. Затягування з ним може призвести до незворотних наслідків.

Причини збільшення чаду мастила в двигуні

Існують дві головні причини, по яким збільшується чад:

 1. Неправильно підібране або просто неякісне (підроблене) масло . Необхідно заливати в двигун масло з тієї в'язкістю і тими допусками, які рекомендує автовиробник. І намагатися не купувати масла сумнівних торгових марок і не викликають довіри торгових точках.
 2. Жорстка експлуатація двигуна . Зокрема, часта робота на високих оборотах. При цьому його температура значно підвищується, і потрібно більше масла для змащення й охолодження. Пам'ятайте, що більше масла витрачається в холодну пору року. Це пов'язано з особливостями роботи вентиляції картерних газів. Тому, щоб зменшити чад, намагайтеся взимку прогрівати машину на холостих обертах!

Дотримання цих простих рекомендацій дозволить вам не тільки зменшити чад масла, але і в цілому продовжити термін експлуатації двигуна і його окремих деталей.

Деякі двигуни "жеруть" масло через свою конструкції. До таких, наприклад, відноситься двигун N52 від компанії BMW, що встановлюється на багато моделей цього німецького автовиробника.

Зменшення рівня масла відбувається з двох причин - через чаду і витоку (великої витрати). Так що якщо масло підібрано вірно, а режим їзди помірний, то при справному двигуні надмірної витрати бути не повинно. Але коли при цих же умовах мастило убуває, то має сенс виконати пошук причини несправності.

Причини великої витрати масла двигуна і методи їх усунення

Умовно розділимо причини, за якими збільшується витрата масла, на складні (ремонт яких складний і дорогий в грошовому відношенні) і прості. Починати діагностику має сенс з простих (при наявності відповідних «симптомів»).

прості несправності

Вихід з ладу масляного фільтра . Це дуже поширена і часта причина того, що у двигуна з'явився великий витрата масла. Поломка може торкнутися машин як з бензиновим, так і з дизельним двигуном. Побічно діагностувати несправність можна по регулярно утвореному під днищем автомобіля масляну пляму (тільки при діагностиці важливо визначити, що це саме моторне, а не трансмісійне масло). Причинами такої ситуації може бути:

 • слабо закручений корпус фільтра (або зовсім не закручений);
 • розрив корпусу фільтра (наприклад, якщо на ньому був шлюб або він просто сам по собі низькоякісний);
 • продірявилася прокладка ущільнювача.

Вихід один - заміна старого фільтра і заливка свіжого масла. При необхідності можна виконати чистку масляної системи.

клапанна кришка

Знос прокладки клапанів . Вона може просто постаріти від часу або різких перепадів температур. Як правило, патьоки видно в місцях болтових з'єднань.

Як вирішення проблеми можна спробувати дотягнути болти, щоб збільшити тиск (бажано за допомогою динамометричного ключа). Але найкраще виконати повну заміну прокладки кришки клапанів.

Знос ущільнювальної прокладки піддону . Тут ситуація аналогічна попередній. Прокладку піддону картера двигуна можна побачити, якщо підняти машину на підйомник або працювати з оглядової ями. Її матеріал з часом дубєєт і вона втрачає еластичність. Вихід із ситуації аналогічний - або спробувати дотягнути кріпильні болти або повністю замінити прокладку.

Невідповідність в'язкості масла . Зокрема, якщо двигун створений для використання в ньому маловязких масел, а в нього залили більш в'язке масло, то його поршневі кільця стають нездатні повністю очищати мастило зі стінок циліндрів. А це призводить до вже описаної ситуації, коли масло потрапляє в камеру згоряння і з'являється його підвищена витрата. Однак такі міркування справедливі для двигунів сучасних конструкцій. Для більш старих силових агрегатів у міру збільшення їх пробігу має сенс, навпаки, використовувати більш в'язке масло. У будь-якому випадку, дотримуйтеся рекомендацій автовиробника, і заливайте в двигун необхідну їм моторне масло!

Компанія Mobil пропонує для своїх споживачів синтетичне масло Mobil 1 з в'язкістю 10W-60, призначений для двигунів із значним пробігом, зокрема, понад 150 тисяч кілометрів.

Високий тиск картерних газів . Зазначене тиск зазвичай підвищується при значному зносі двигуна, елементів його циліндро-поршневої групи. Тому необхідно виконати діагностику стану двигуна, геометрію циліндрів, стан їх покриття і так далі. Перше, що потрібно зробити - перевірити клапан картерних газів (кришку). Якщо він несправний - потрібно відремонтувати або замінити його. А також почистити фільтр очищення картерних газів (якщо такий передбачений).

Зазвичай при несправній вентиляції картера відбувається підвищений угар масла (висока нагарообразование), зниження компресії, погіршення згоряння палива, зниження ресурсу масла (його швидке забруднення). Після усунення несправності потрібно виконати промивку системи вентиляції картерних газів.

Якщо машина обладнана турбіною, то підвищення тиску може бути викликане виходом її з ладу. Діагностувати поломку турбіни нескладно, зазвичай в таких випадках виходить з ладу його масляне ущільнення або підшипники. Для ремонту потрібно виконати зазначених елементів. У найкритичніших випадках виконується заміна всієї турбіни.

складні причини

Тепер перейдемо до більш складним причин, через які двигун «жере» масло. Зазвичай це частковий вихід з ладу основних деталей двигуна. Вони загрожують складними ремонтами, аж до капітального.

Знос маслоотражающіх ковпачків . Завдання цих маленьких сальників полягає у видаленні масла з ходової частини клапана. Внаслідок їх природного зносу (або через постійне різкого перепаду температур, але рідше) вони втрачають еластичність і не справляються зі своїми завданнями. Мастило залишається на клапанах і згорає, відкладаючи товстий шар нагару. Через це виникає ситуація, коли машина жере масло.

В даному випадку ремонт ще не сильно складний, але трохи розібрати двигун, з тим щоб зробити їх заміну, доведеться.

Знос маслос'емних кілець поршня . Зазвичай це виражається в їх значному перегріві і / або механічному зносі. Основна функція цих деталей полягає в тому, щоб не давати моторного масла потрапляти в камери згоряння. Однак в процесі своєї роботи вони постійно труться об стінки циліндрів, природним чином зношуючись. Коли знос досягає критичного значення, кільця не справляються зі своєю роботою і частина масла згоряє разом з паливом. Діагностувати таку поломку побічно можна по зміні кольору вихлопних газів і зміни їх запаху, до нього додається запах горілого масла. Зазвичай при цьому з вихлопної труби виходить синій дим. Також знос кілець може виникнути через зниження рівня охолоджуючої рідини. Через це двигун дуже нагрівається і кільця, як кажуть автолюбителі, «залягають».

Найчастіше при попаданні масла в камеру згоряння на електродах на свічках запалювання з'являється чорний нагар.

Ремонт в даному випадку досить витратний, як за обсягом роботи, так і в грошовому відношенні. Для цього потрібно розібрати двигун і замінити маслос'емниє кільця.

Але може бути і менш витратна причина - закоксованность кілець і маслоотводящіх каналів. Така ситуація виникає якщо двигун тривалий час працював на поганому (або невідповідному для нього) олії. В такому випадку підвищена витрата моторного масла забезпечений, але вирішується куди простіше - раскоксовку спеціальною рідиною.

Пошкодження стінок циліндрів двигуна . Ця причина пов'язана з природним зносом блоку циліндрів. Найчастіше зустрічається у двигунів з великим пробігом (старих машин). В даному випадку масло потрапляє в камеру згоряння через те, що кільця (навіть якщо справні) нещільно прилягають до стінок блоку циліндрів. У ці тріщини і просочується масло. Аналогічно до попереднього пункту в цьому випадку з вихлопної труби буде йти синій дим. Кількість «з'їденого» масла залежить від ступеня зносу стінок циліндрів.

Ремонт в даному випадку також досить витратний. У кращому випадку необхідно буде розточувати блок, повертаючи циліндрах правильну геометричну форму.

У деяких двигунів (наприклад, у згадуваного вже N52) трапляється викривлення блоку циліндрів через його перегріву. Це характерно для моторів, у яких блок повністю виконаний з алюмінію, а стінки робочих циліндрів мають покриття з Нікас або Алюса.

Вихід з ладу прокладки ГБЦ . Текти в прокладці головки блоку циліндрів може привести до багатьох несправностей і поломок, в тому числі, до ситуації, коли двигун під'їдають масло. В даному випадку причин може бути дві. Перша - головка блоку циліндрів або сама прокладка бракована, тобто, у них порушена геометрія, і десь масло починає підтікати. Однак цей варіант малоймовірний, особливо на іномарках, та й просто нових машинах. Другий варіант полягає в тому, що двигун дуже зносився, і прокладка ГБЦ просто прогоріла.

Діагностику неполадки можна виконати двома шляхами. Перший - виконати візуальний огляд блоку в пошуку витоку масла з місця кріплення (з-під болта) і по всьому периметру прокладки. Другий - перевірити стан охолоджувальної рідини. У разі поломки в ній будуть масляні плями. У деяких випадках з'являється біла емульсія.

Що робити в даній ситуації? Все досить просто (і недорого по грошах) - необхідно виконати заміну прокладки головки блоку циліндрів. Зверніть увагу, що виконувати заміну необхідно за певним алгоритмом, дотримуючись послідовність закручування болтів, а також дотримуючись при цьому момент затягування. Для цього бажано користуватися динамометричним ключем, а також мати інформацію про значення прикладеного зусилля для кожного болта.

сальники

Вихід з ладу сальників колінчастого і / або розподільного валів . Як відомо, початкова частина колінчастого вала виходить в передню частину двигуна. Там є спеціальний сальник, який з часом, через перепади температур (особливо сильних морозів) або через механічних пошкоджень може продірявився і дати текти. Також причиною, чому жере масло, може бути неправильно підібраний мастильний матеріал. Тобто, масло або заливаються в нього присадки, може з часом пошкодити сальник і / або при значному тиску видавити його назовні. Ситуація досить неприємна і складно діагностуються.

Інший сальник коленвала (задній) перевірити також непросто. У більшості моделей сучасних автомобілів (причому, неважливо, з механічною або автоматичною трансмісією) протилежний кінець клонували входить в коробку передач, тому його візуально не видно. Побічно про таку ситуацію можна здогадатися по регулярно з'являється лужице масла під місцем, де колінчастий вал входить в коробку передач. Якщо калюжа з'являється регулярно, то потрібно їдьте на СТО або самостійно демонтувати коробку передач і виконувати відповідну діагностику та ремонт. Це досить трудомісткий, однак коштує не дуже великих грошей.

Аналогічна ситуація і з розподільним валом, за тим лише приємним винятком, що у нього немає заднього сальника, а передній міняти не дуже складно. Проблема діагностики посилюється тим, що патьоки масла в даному випадку приховані кришкою ременя ГРМ. Але зазвичай в таких ситуаціях масло просочується аж до захисту картера. Якщо там є масляні плями - потрібно провести відповідний огляд.

Зверніть увагу, що при виході з ладу сальника распредвала можливе виникнення ситуації, коли ремінь ГРМ може злетіти, а це в свою чергу призведе до появи загнутих клапанів, і як наслідок, дорогим ремонтам. Тому з діагностикою краще не затягувати!

Крім цих явних причин, можуть бути і деякі непрямі, які так чи інакше тягнуть за собою підвищене споживання мастила. До таких належать: переобогащенная суміш або брудний повітряний фільтр. адже з них виникає додаткове навантаження на двигун.

Чому дизель жере масло

Дизельні двигуни також можуть "поджірать" масло. Крім перерахованих вище причин (які є актуальними і для бензинових і для дизельних моторів) у дизелів існує одна особлива. Зокрема, значний знос деталей насоса високого тиску. Як правило, їх мастило та охолодження відбувається за допомогою загальної масляної системи. Через зношеність деталей і / або прокладок моторне масло може потрапляти в камеру згоряння двигуна.

Непрямими ознаками такої поломки, крім збільшення кількості споживаного масла, є поява густого чорного вихлопного диму (за аналогією з синім димом в бензинових двигунах).

Наявність масла в вихлопних газах (як на бензиновому, так і на дизельному двигуні) можна за допомогою листа чистого паперу, який необхідно прикласти до вихідного отвору (зрізу) вихлопної труби. Якщо масло має місце бути, то його крапельки залишаться на папері і будуть чітко видні.

Пара слів про турбіни

У двигунів з турбонагнітачами своя специфіка роботи, через яку можливий зайвий витрата масла. Так, старі турбіни мали охолодження від змазує системи двигуна. Відповідно, в разі, якщо турбіна в процесі експлуатації розбивається (розбиваються підшипники), то вона може переганять масло з двигуна через підшипники. Причому в залежності від того, наскільки розбита турбіна масляний витрата може бути досить великим, і складати до 1 ... 3 літрів на 10 тисяч кілометрів пробігу.

Також частковий вихід з ладу турбонагнетателя може привести до підвищення тиску картерних газів. А це в свою чергу призводить до потрапляння масла в циліндри прямо під впорскування палива через вентиляційну систему картера. В цьому випадку необхідно виконати ревізію турбіни, її ремонт, а при необхідності - заміну.

Перевитрата масла на нових автомобілях

У двигунів, які тільки зійшли з конвеєра або на яких був виконаний капітальний ремонт, ще не ідеально притерлися всі деталі, що труться. Через це перші кілька сот кілометрів пробігу мотор працює в режимі обкатки, коли між деталями можлива наявність мікроскопічних зазорів. Саме через них і можливий витік масла. Ситуація нормалізується, коли деталі притруться і двигун можна буде використовувати на повну потужність.

Не забувайте, що при обкатці необхідно їздити в щадному режимі , і не давати двигуну великі навантаження (в тому числі високі обороти).

наостанок

На закінчення хочеться відзначити, що контроль рівня масла в двигуні - не тільки прямий обов'язок автовласника, а й запорука того, що мотор буде працювати довгий час і в нормальному режимі. Використовуйте те масло (з в'язкістю і допусками), яке рекомендовано виробником машини. І пам'ятайте, що якщо машина почала сильно "жерти" масло, то постійне доливання мастила не вирішить проблему в корені, це лише тимчасовий захід, яка може тільки погіршити ситуацію. При виявленні проблеми необхідно якомога швидше виконати діагностику машини в пошуках можливих причин витоку моторного масла , і відповідно, виконати ремонтні роботи.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found