Ознаки та причини несправності датчика положення дросельної заслінки. Чому може відмовити ДПДЗ

Несправності датчика дросельної заслінки призводять до нестабільної роботи двигуна автомобіля. Що ДПДЗ не функціонує належним чином можна зрозуміти за такими ознаками: нестабільні неодружені, зниження динаміки авто, підвищена витрата палива та інші подібні неприємності. Основна ознака того, що датчик положення дросельної заслінки несправний, є скачуть обороти. А головною причиною цього - знос контактних доріжок датчика заслінки дроселя. Однак є і ряд інших.

Перевірка датчика положення дросельної заслінки досить проста, і під силу навіть початківцю автолюбителю. Для цього потрібен лише електронний мультиметр, здатний вимірювати постійна напруга. При виході датчика з ладу ремонт його, найчастіше, неможливий, і цей пристрій просто змінюють на нове.

зміст:

 • Симптоми несправності ДПДЗ
 • Причини поломки датчика
 • Як перевірити ДПДЗ

Несправності датчика дросельної заслінки

Ознаки несправності датчика положення дросельної заслінки

Перед тим як перейти до опису симптомів поломки ДПДЗ, має сенс коротко зупинитися на питанні, на що впливає датчик положення дросельної заслінки. Необхідно розуміти, що основна функція вказаного датчика полягає у визначенні кута, на який повернута заслінка. Від цього залежить кут випередження запалювання, витрата палива, потужність двигуна, динамічні характеристики машини. Інформація від датчика потрапляє в електронний блок керування двигуном, і на її підставі комп'ютер посилає команди про кількість палива, що подається, вугіллі випередження запалювання, що сприяє утворенню оптимальної паливоповітряної суміші.

Відповідно, несправності датчика положення дросельної заслінки виражаються в наступних зовнішніх ознаках:

 • Нестабільні, «плаваючі», обороти холостого ходу.
 • Двигун глухне під час перемикання передач, або після переходу з будь-якої передачі на нейтральну швидкість.
 • Мотор може довільно стихнути при роботі на холостому ходу.
 • Під час їзди є «провали» і ривки, зокрема, при розгоні.
 • Відчутно знижується потужність двигуна, падають динамічні характеристики автомобіля. Що дуже помітно на показниках динаміки розгону, проблеми при їзді на машині в гору, і / або при її значному завантаженні або буксирування причепа.
 • На приладовій панелі активується (загоряється) сигнальна лампа Check Engine. При скануванні помилок з пам'яті ЕБУ діагностичний прилад показує помилку р0120 або іншу, пов'язану з датчиком положення дросельної заслінки і її несправністю.
 • У деяких випадках відзначається підвищена витрата палива автомобілем.

Тут же варто відзначити, що перераховані вище ознаки можуть вказувати і на проблеми з іншими вузлами двигуна, зокрема, на несправність дросельної заслінки. Однак в процесі виконання діагностики має сенс також перевірити і датчик ДПДЗ.

Причини несправності ДПДЗ

Існують два типи датчиків положення дросельної заслінки - контактний (плівковий-резистивний) і безконтактний (магніторезистивний). Найчастіше з ладу виходять саме контактні датчики. Їх робота заснована на русі спеціального повзунка по резистивним доріжках. Згодом вони зношуються, через що датчик починає видавати некоректну інформацію на ЕБУ. Отже, причинами поломки плівковий-резистивного датчика може бути:

 • Втрата контакту на повзунку. Це може бути викликано як просто його фізичним зносом, так і обломом наконечника. Може просто зноситися резистивний шар, через що також пропадає електричний контакт.
 • Чи не підвищується лінійна напруга на виході датчика. Така ситуація може бути викликана тим, що напилення основи стерлося практично вщент в тому місці, де починається рух повзунка.
 • Знос шестерень приводу повзунка.
 • Обрив проводів датчика. Це можуть бути як живлять, так і сигнальні дроти.
 • Виникнення короткого замикання в електричній і / або сигнальної ланцюга датчика положення дросельної заслінки.

Що стосується магніторезистивних датчиків , то у них немає напилення з резистивних доріжок, тому його поломки зводяться, в основному, до обриву проводів або виникнення в їх ланцюга короткого замикання . А методи перевірки у одного і іншого типу датчиків аналогічні.

У будь-якому випадку ремонт вийшов з ладу датчика навряд чи можливий, тому після виконання діагностики необхідно просто замінити його на новий. При цьому бажано використовувати безконтактний датчик положення дросельної заслінки, оскільки такий агрегат має набагато більш тривалий термін служби, хоч і коштує дорожче.

Як визначити несправність датчика дросельної заслінки

Перевірка ДПДЗ сама по собі нескладна, і все що знадобиться, це електронний мультиметр, здатний вимірювати постійна напруга. Отже, щоб перевірити несправність ДПДЗ, необхідно діяти за наведеним далі алгоритмом:

 • Увімкніть запалювання автомобіля.
 • Від'єднайте фішку від контактів датчика і за допомогою мультиметра упевніться, що на датчик підходить харчування. Якщо харчування є - продовжуйте перевірку. В іншому випадку необхідно «продзвонити» живлять дроти з тим, щоб знайти місце обриву або іншу причину, чому не підходить напруга на датчик.
 • Мінусовий щуп мультиметра встановити на «масу», а плюсової - на вихідний контакт датчика, з якого інформація йде на електронний блок управління.
 • При закритій заслінці (відповідає повністю віджатої педалі акселератора) напруга на вихідному контакті датчика не повинно перевищувати значення 0,7 Вольта. Якщо повністю відкрити заслінку (повністю вичавити педаль акселератора), то відповідне значення повинно бути не менше 4 Вольт.
 • Далі потрібно вручну відкривати заслінку (обертати сектор) і паралельно стежити за показаннями мультиметра. Вони повинні плавно підвищуватися. Якщо відповідне значення піднімається стрибкоподібно, то це говорить про те, що в резистивних доріжках є потерті місця, і такий датчик потрібно замінити на новий.

Власники вітчизняних ВАЗів часто стикаються з проблемою несправності ДПДЗ через низьку якість проводів (зокрема, їх ізоляції), якими штатно комплектуються ці машини з заводу. Тому рекомендується їх замінити на більш якісні, наприклад, виробництва ЗАТ «ПЕМ / СКК».

Ну і, звичайно ж, необхідно виконати перевірку за допомогою діагностичного приладу OBDII. Популярним сканером підтримує роботу з більшістю автомобілів є Scan Tool Pro Black Edition . Він допоможе точно дізнатися номер помилки і побачити параметри роботи дросельної заслінки, а також визначить, чи є ще проблеми у автомобіля, можливо в інших системах.

Коди помилок 2135 і 0223

Найпоширеніша помилка, пов'язана з датчиком положення дросельної заслінки має код р0120 і розшифровується як «Несправність ланцюга датчика / вимикача« A »положення дросельної заслінки / педалі». Інша можлива помилка р2135 має назву «Розбіжність показань датчиків №1 і №2 положення дросельної заслінки». На неправильну роботу ДЗ або її датчика також можуть вказувати такі коди: Р0120, Р0122, Р0123, Р0220, Р0223, Р0222. Після заміни датчика на новий потрібно обов'язково стерти інформацію про помилку з пам'яті ЕБУ.

Scan Tool Pro працює з основними діагностичними програмами для систем Windows, iOS і Android через Bluetooth або Wi-Fi. Такий корейський діагностичний адаптер з 32-х розрядних чіпом v 1.5, а не китайським 8-ми розрядним, також дозволить не тільки вважати і скинути помилки з пам'яті ЕБУ, але і провести моніторинг показників як ДПДЗ, так і інших датчиків в коробці передач, трансмісії або допоміжних систем ABS, ESP і т.д.

В діагностичному додатку сканер дасть можливість побачити дані йдуть з датчика в реальному часі роботи. Рухаючи заслінку необхідно дивитися на показання в вольтах і відсотках її відкриття. При справному стані заслінки датчик повинен видавати плавні значення (без будь-яких стрибків) від 03, до 4,7В або 0 - 100% при повністю закритій або відкритій заслінці. Найзручніше дивитися роботу ДПДЗ в графічному вигляді. Різкі провали будуть говорити про знос резистивного шару на доріжках датчика.

висновок

Несправність датчика положення дросельної заслінки - поломка не є критичною, проте її потрібно діагностувати і виправити якомога швидше. В іншому випадку двигун працюватиме при значних навантаженнях, що призведе до скорочення його загальної ресурсу. Найчастіше ДПДЗ виходить з ладу просто через банального зносу і відновленню не підлягає. Тому його потрібно просто замінити на новий.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found