Клапан EGR (Exhaust Gas Recirculation). Як почистити і заглушити

Клапан EGR - основна деталь системи рециркуляції відпрацьованих газів (Exhaust Gas Recirculation). Завдання ЄДР полягає в зниженні рівня освіти оксидів азоту , які є продуктом діяльності роботи двигуна. Для того, щоб знизити температуру деяка частина випускних газів відправляється назад в двигун. Клапана встановлюються як на бензинові, так і на дизельні двигуни, крім тих, які мають турбіну.

З точки зору екології система виконує позитивну функцію, обмежуючи вироблення шкідливих речовин. Однак найчастіше робота ЄДР є джерелом численних проблем для автомобілістів. Справа в тому, що клапан EGR, а також впускний колектор і робочі датчики в процесі роботи системи покриваються нагаром, що є причиною нестабільної роботи двигуна. Тому багато власників машин вдаються не до чищення або ремонту, а до глушіння всієї системи.

зміст:

 • Де знаходиться
 • Що таке клапан EGR і його види
 • Основні несправності
 • Як перевірити клапан
 • Як заглушити систему
 • Як почистити агрегат
 • Заміна клапана EGR
 • Несправності на дизелі

клапан EGR

Де знаходиться клапан EGR

Згаданий пристрій коштує безпосередньо на двигуні вашого автомобіля. У різних моделях виконання і місце розташування може бути різним, проте, потрібно орієнтуватися по місцю розташування впускного колектора . Зазвичай від нього йде труба. Також клапан може бути встановлений на впускному колекторі, у всмоктуючому тракті або на блоці дросельних заслінок. Наприклад:

Клапан EGR на Форд Транзит VI (дизельний) знаходиться в передній частині двигуна, праворуч від масляного щупа

Клапан EGR на Шевроле Лачетті видно відразу ж при відкритті капота, він розташований за модулем запалювання

Клапан EGR на Опель Астра G знаходиться під правим верхнім кутом захисної кришки двигуна

Ще кілька прикладів:

Клапан EGR на BMW E38

Клапан EGR на Ford Focus

Клапан EGR на Opel Omega

Що таке клапан EGR і види його конструкцій

Через клапан ЄДР у впускний колектор відправляється кілька відпрацьованих газів. Далі вони змішуються з повітрям і паливом, після чого надходять в циліндри двигуна разом з паливною сумішшю. Кількість газів визначається комп'ютерною програмою, закладеної в ЕБУ. Інформацію для прийняття комп'ютером рішень дають датчики. Зазвичай це датчик температури охолоджуючої рідини, датчик абсолютного тиску, витратомір повітря, датчик положення дросельної заслінки, датчик температури повітря на впускному колекторі і інші.

Система і клапан EGR працюють не постійно. Так, вони не використовуються при:

 • холостих обертах (на прогрітому двигуні);
 • холодному двигуні;
 • повністю відкритій заслінці.

Перші використовуються агрегати були пневмомеханічна , тобто керувалися при допомоги розрідження впускного колектора. Однак з часом вони стали електропневматичним і (стандарти EURO 2 і EURO 3) і повністю електронними (стандарти EURO 4 і EURO 5).

Види клапанів ЄДР

Якщо у вашому автомобілі встановлена електронна система EGR, то вона управляється за допомогою ЕБУ. Цифрові клапани EGR бувають двох видів - з трьома або двома отворами. Вони відкриваються і закриваються за допомогою робочих соленоїдів. Апарат з трьома отворами має сім рівнів рециркуляції, Пристрій з двома - три рівня. Найдосконалішим клапаном є той, рівень відкриття якого виконується за допомогою крокового електродвигуна. Він забезпечує плавне регулювання потоку газів. Деякі сучасні системи EGR забезпечені власною установкою охолодження газів. Вони дозволяють ще більше знизити рівень відпрацьованого оксиду азоту.

Основні причини несправності системи і їх наслідки

Розгерметизація клапана EGR - найбільш поширена несправність системи ЄДР. Внаслідок цього відбувається неконтрольований підсмоктування повітряних мас у впускний колектор. Якщо ваш автомобіль має двигун з витратоміром повітря, це загрожує збіднінням паливної суміші. А коли в машині є датчик тиску повітряного потоку - паливна суміш буде переобогащенной, через що тиск на впускному колекторі підвищиться. Якщо ж двигун має обидва згаданих датчика, то на холостих обертах він буде отримувати дуже збагачену паливну суміш, а при інших режимах роботи - обедненную.

Забруднення клапана - друга найпоширеніша проблема. Що з ним робити і як чистити ми з вами розберемо нижче. Зверніть увагу, що найменша несправність в роботі двигуна теоретично може привести до значної ймовірності забруднення.

Всі несправності відбуваються по одній з наступних причин:

 • через клапан проходить занадто багато вихлопних газів;
 • через нього проходить занадто мало вихлопних газів;
 • сталася розгерметизація корпусу клапана.

Несправність системи рециркуляції відпрацьованих газів може бути викликана поломкою наступних частин:

 • зовнішні патрубки для підведення вихлопних газів;
 • клапан EGR;
 • термоклапан, що з'єднує джерело розрідження і клапан ЄДР;
 • соленоїди, які управляються з ЕБУ;
 • перетворювачі тиску вихлопних газів.

Ознаки несправності клапана EGR

Існує ряд ознак, які свідчать про те, що в роботі клапана ЄДР спостерігаються проблеми. Основними з них є:

 • нестійка робота двигуна на холостому ходу;
 • часта зупинка двигуна;
 • пропуски займання;
 • рух автомобіля ривками;
 • зменшення розрідження на впускному колекторі і як наслідок робота двигуна на збагаченої паливної суміші;
 • найчастіше при серйозної несправності в роботі клапана рециркуляції відпрацьованих газів - електронна система автомобіля сигналізує лампочкою чека.

При діагностиці можуть виникати такі коди помилки як:

 • Р1403 - несправність клапана рециркуляції відпрацьованих газів;
 • Р0400 - помилка системи рециркуляції відпрацьованих газів;
 • Р0401 - неефективність системи рециркуляції вихлопних газів;
 • Р0403 - обрив проводів всередині керуючого клапана системи рециркуляції відпрацьованих газів;
 • Р0404 - порушення справності функціонування керуючого клапана EGR;
 • P0171 - дуже бідна паливна суміш.

Як перевірити клапан ЄДР?

При перевірці необхідно провести огляд стану трубок , електричних проводів, роз'ємів та інших компонентів. Якщо на вашій машині встановлений пневматичний клапан, можна скористатися вакуумним насосом для приведення його в дію. Для детальної діагностики скористайтеся електронним обладнанням , яке дозволить вам отримати код помилки. При такій перевірці потрібно знати технічні параметри клапана, з тим, щоб виявити невідповідність отриманих та заявлених даних.

Перевірка виконується в такій послідовності:

 1. Від'єднати вакуумні шланги.
 2. Продути пристрій, при цьому повітря через нього не повинен проходити.
 3. Від'єднати роз'єм від електромагнітного клапана.
 4. За допомогою проводів подати харчування на апарат від акумулятора.
 5. Продути клапан, при цьому повітря повинне проходити через нього.

Коли перевірка показала що агрегат не придатний для подальшої експлуатації, то потрібно покупка і установка нового, але досить часто, радять просто заглушити клапан ЄДР.

Як заглушити клапан ЄДР?

Якщо в роботі системи або клапана EGR почалися проблеми, то найбільш простим і дешевим рішенням буде її глушіння.

Відразу варто обмовитися, що одного чіп-тюнінгу недостатньо . Тобто, відключення управління клапаном через ЕБУ не вирішує всіх проблем. Цей крок лише виключає діагностику системи внаслідок чого комп'ютер не видає помилку. Однак сам клапан продовжує працювати. Тому на додаток необхідно виконати механічне виключення його з роботи двигуна.

Деякі автовиробники вносять в комплектацію машини спеціальні заглушки для клапана. Як правило, це товста сталева пластина (товщиною до 3 мм), що має форму отвору девайса. Якщо ж у вас немає такої оригінальної заглушки, можна зробити її самостійно з металу відповідної товщини.

В результаті установки заглушки підвищується температура в циліндрах. А це загрожує ризиком появи тріщин ГБЦ.

Далі зніміть клапан EGR. У деяких моделях автомобілів для цього потрібно також зняти впускний колектор. Паралельно з цим виконайте чистку його каналів від забруднень. Далі знайдіть прокладку, яка встановлена ​​в місці кріплення клапана. Після цього замість неї встановіть згадану вище металеву заглушку. Її можна виготовити своїми руками або купити в автомагазині.

У процесі складання в місці кріплення штатна прокладка і нова заглушка поєднуються. Стягувати болтами конструкцію необхідно акуратно, так як часто заводські заглушки бувають крихкими. Після цього не забудьте відключити вакуумні шланги і поставити в них заглушки. На завершення процесу необхідно виконати згаданий чип-тюнінг, тобто, внести коригування в прошивку ЕБУ з тим, щоб комп'ютер не показував помилку.

Як заглушити ЄДР

глушимо ЄДР

До яких результатів призведе глушіння системи ЄДР?

Існують позитивні і негативні сторони. До позитивних належать:

 • в колекторі не накопичується нагар;
 • підвищуються динамічні характеристики автомобіля;
 • не потрібно міняти клапан ЄДР;
 • не така часта заміна масла.

Негативні сторони:

 • якщо в двигуні є каталізатор, то він швидше вийде з ладу;
 • спрацьовує сигналізатор поломки на приладовій дошці (лампочка "чек");
 • можливе збільшення витрат палива;
 • підвищений знос клапанної групи (рідко).

Чистка клапана ЄДР

Найчастіше відновити роботу системи EGR можна простий чищенням пристрою. Частіше за інших з цим стикаються власники автомобілів Опель, Шевроле Лачетті, Ніссан, Пежо.

Ресурс роботи різних систем EGR становить 70 - 100 тис. Км.

При чищенні пневмоклапана EGR необхідно від нагару очищати сідло і шток . При чищенні ЄДР з керуючим електроклапаном , як правило, очищається фільтр , що захищає вакуумну систему від забруднення.

Для чищення вам знадобляться наступні інструменти: ріжкові і накидні ключі, два очищувача карбюратора (пінний і у вигляді спрею), хрестова викрутка, притиральні паста для клапанів.

Чистка клапана ЄДР

Після того, як ви знайшли де стоїть клапан ЄДР, необхідно відкинути клеми з акумулятора, а також роз'єм з нього. Далі за допомогою ключа відкручуємо болти, на яких тримається клапан, після чого дістаємо його. Нутрощі пристрою потрібно замочити промиванням для карбюратора.

Потрібно промити канал в колекторі за допомогою пінного очищувача і трубки. Процедуру необхідно виконувати протягом 5 ... 10 хвилин. Причому повторити її до 5 разів (в залежності від рівня забруднення). В цей час замочений заздалегідь клапан откіс і готовий до того, щоб його розібрати. Для цього відкручуємо болти і виконуємо розбирання. Після чого за допомогою притирочное пасти виконуємо притирання клапана.

Коли притирання виконана, необхідно все ретельно вимити, і накип, і пасту. Далі потрібно все ретельно висушити і зібрати. Також обов'язково варто перевірити клапан на герметичність . Це робиться за допомогою гасу, який наливається в одне відділення. Протягом 5 хвилин чекаємо, щоб гас НЕ перетік в інший відсік, або на зворотному боці, чи не з'явилися намокренія. Якщо це сталося, значить клапан притерся негерметичність. Для усунення несправності необхідно повторити описану вище процедуру. Збірка системи виконується в зворотному порядку.

Заміна клапана EGR

У деяких випадках, зокрема, при виході з ладу клапана необхідно провести його заміну. Природно, що на кожній моделі автомобіля ця процедура буде мати свої особливості в силу конструкції, проте ж в загальних рисах алгоритм буде приблизно однаковий.

Однак безпосередньо перед заміною потрібно виконати кілька операцій, зокрема, пов'язаних з ЕБУ, скидання інформації, щоб електроніка "прийняла" новий апарат і не видала помилку. Отже, необхідно виконати наступні кроки:

 • перевірити вакуумні шланги системи рециркуляції відпрацьованих газів;
 • перевірити працездатність датчика ЄДР та всієї системи;
 • перевірити прохідність магістралі рециркуляції газів;
 • замінити датчик EGR;
 • очистити від нагару шток клапана;
 • зняти код несправностей в ЕБУ і протестувати роботу нового пристрою.

Що стосується безпосередньо заміни згаданого пристрою, то наведемо приклад його заміни на автомобілі Volkswagen Passat B6. Алгоритм робіт буде наступним:

 1. Від'єднати роз'єм датчика положення тарелі клапана.
 2. Послабити хомути і зняти шланги охолодження зі штуцерів клапана.
 3. Відкрутити гвинти (по два з кожного боку) на кріплення металевих трубок, призначених для підведення і відведення газів від / до клапану EGR.
 4. Корпус клапана кріпиться до двигуна за допомогою кронштейна за допомогою одного силового болта і двох гвинтів М8. Відповідно, необхідно відкрутити їх, зняти старий клапан, встановити на його місце новий і закрутити гвинти назад.
 5. Підключити клапан до системи ЕБУ, а потім за допомогою програмного забезпечення (воно може бути різним) адаптувати його.

Як бачите, процедура нескладна, і як правило, на всіх машинах вона не являє собою великих складнощів. Якщо ви звернетеся за допомогою на СТО, то там процедура заміни варто на сьогоднішній близько 4 ... 5 тисяч рублів незалежно від марки легкового автомобіля. Що стосується ціни безпосередньо клапана EGR, то вона коливається в межах 1500 ... 2000 рублів і навіть дорожче (в залежності від марки автомобіля).

Ознаки несправності на дизелі

Клапан EGR встановлюють не тільки на бензинові, а й на дизельні двигуни (в тому числі, турбовані). І найцікавішим в цьому ключі стає те, що в процесі експлуатації згаданого пристрою описані вище проблеми для бензинового мотора для дизеля актуальні в рази сильніше. Для початку необхідно звернутися до відмінностей роботи пристрою на дизелях. Так, тут клапан відкривається на холостому ходу, забезпечуючи близько 50% чистого повітря у впускному колекторі. У міру зростання кількості оборотів він прикривається і закривається вже при повному навантаженні на двигун. Коли мотор працює в режимі прогріву, то клапан також повністю закритий.

Проблеми пов'язані в першу чергу з тим, що якість вітчизняної солярки, м'яко кажучи, залишає бажати кращого. В процесі роботи дизельного двигуна відбувається забруднення безпосередньо клапана EGR, впускного колектора, а також встановлених в системі датчиків. Наслідком цього можуть бути один або декілька наступних ознак "хвороби":

 • нестабільна робота двигуна (ривки, плаваючі обороти на холостому ходу);
 • втрата динамічних характеристик (погано розганяється, показує малу динаміку навіть на низьких передачах);
 • збільшення витрати палива;
 • зниження потужності;
 • двигун буде працювати більш "жорстко" (адже клапан EGR в дизелях якраз і потрібен для пом'якшення експлуатації мотора).

Природно, що перераховані явища можуть ознаками і інших несправностей, проте все ж рекомендується за допомогою комп'ютерної діагностики перевірити згадані агрегат. А в разі необхідності почистити, замінити або просто заглушити його.

Ще один вихід - чистка впускного колектора і всієї відповідної системи (в тому числі интеркуллера). Через неякісну солярку вся система з часом значно забруднюється, тому описані несправності можуть результатом саме банального забруднення, і пропадуть після того, як ви справите відповідну чистку. Цю процедуру рекомендується робити не рідше, ніж раз на два роки, а краще - частіше.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found