Моторні масла 5w30 і 5w40 - де різниця? Які у них відмінності і чи можуть вони бути взаємозамінними

Багато водіїв не знають, у чому різниця моторного масла 5w40 і 5w30 , і яке з них краще підходить для двигуна їхнього автомобіля. Насправді ж основна відмінність полягає в різниці в'язкості масла , і їх роботі при низьких і високих температурах. Тому питання "яке масло краще?" некоректне. Набагато важливіше знати властивості перерахованих моторних масел і їх тип (синтетичне або напівсинтетичне), а також рекомендації щодо застосування для двигуна вашого авто. Це забезпечить нормальну роботу мотора при будь-яких умовах експлуатації.

Про що ми розповімо:

  • Як маркуються масла
  • Різниця між маслами 5W30 і 5W40
  • Чи можна змішувати масла
  • Синтетика і напівсинтетика

Масла 5W30 і 5W40

маркування масел

В першу чергу необхідно розібратися, що означають символи, зображені на каністрах з моторним маслом. Вони вказують на його в'язкісно-температурні властивості відповідно до міжнародного стандарту SAE J300. По ньому всесезонні масла, до яких і відносяться типи 5w30 і 5w40, позначаються двома числами. Розповімо про розшифровку масел:

  • Перша цифра "5" означає, що масло може бути використано при мінімальній температурі -30 ° С. При цьому значення максимальної в'язкості для провертання буде 6600 мПа · с. А значення максимальної в'язкості для прокачуваності - 60000 при температурі -35 ° С. Що стосується високотемпературної в'язкості, то при + 100 ° С її мінімальне значення дорівнюватиме 3,8 мм² / с.
Залежність в'язкості від температури

Залежність кінематичної в'язкості масел від температури

  • Число "30" говорить нам про в'язкості масла при високих температурах. Зокрема, масло з таким позначенням має мінімальну в'язкість 9,3 мм² / с, а максимальну - до 12,5 мм² / с. Також масло характеризується таким поняттям, як HTHS - High Temperature High Shear Rate. Воно визначає міцність масла на зрушення при високих температурах, тобто стабільність вязкостной характеристики. Зокрема, у масел з числом "30" в маркуванні HTHS значення дорівнює 2,9 мПа · с при температурі навколишнього температури + 150 ° С, і швидкості зсуву 1/1000000 секунди.
  • Що стосується числа "40", то його розшифровка аналогічна. Масло 5W-40 має високотемпературної в'язкістю в межах 12,5 ... 16,3 мм ² / с, а значення HTHS становить ті ж 2,9 мПа · с при температурі навколишнього температури + 150 ° С, і швидкості зсуву 1/1000000 секунди .
Буква W в визначенні масел означає англійське слово Winter, що перекладається як зима. Тобто, масла вважаються всесезоннимі.

Однак наведені фізичні параметри мало що говорять пересічному автовласнику. Постараємося перевести ці факти на більш зрозумілу мову.

Характеристики моторних масел

У фізико-хімічному аналізі моторного масла присутні: індекс в'язкості, зольність, лужне числа та інші показники. Про що це говорить? Розглянемо вплив основних технічних характеристик на якість і властивості мастила двигуна

Детальніше

У чому різниця між маслами 5w30 і 5w40

З наведеної вище довідкової інформації стає зрозуміло, що основна відмінність 5w30 від 5w40 - це високотемпературна в'язкість. Тобто, масло 5w40 може працювати при більш високих температурах, забезпечуючи нормальні робочі характеристики двигуна. В іншому ж ці масла мають однакові характеристиками, тому при певних умовах їх можна вважати взаємозамінними.

Значення в'язкості масла при різних температурах критично важлива для двигуна. Саме тому найменше відхилення від рекомендованих виробником норм може призвести до того, що мотор буде працювати не в оптимальних для себе умовах, а це є прямим шляхом до його значного зносу і швидкого виходу з ладу.

Однак справа не тільки в в'язкості. На виборі марки масла також залежать допуски, на які воно розраховане працювати в двигуні. Однак краще пояснити на прикладах.

температура масла

Температурний робочий діапазон масел

Так, якщо двигун вашого автомобіля розрахований на використання моторного масла 5w30, а ви з якихось причин залили 5w40, то таким чином, зросте навантаження на масляний насос, а також збільшиться тертя між металевими парами, оскільки при одній і тій же температурі масла будуть мати різну в'язкість, а значить, покриють деталі захисними плівками різної товщини. Крім цього, в такому випадку знизиться споживання масла в системі, що шкідливо для рухомих частин мотора, так як з цієї причини виникне масляне голодування і надмірний знос двигуна.

Якщо ж двигун, навпаки, розрахований на 5w40, а ви залили 5w30, то для нього таке масло буде дуже рідким. Плівка буде погано триматися на робочих поверхнях, через що двигун буде працювати з надмірним зносом.

Відповідаючи на питання, яке масло густіше 5w30 або 5w40, варто додати, що при робочій температурі двигуна + 120 ° С ... + 140 ° С в'язкість у масла 5w40 приблизно в півтора рази вище, ніж у 5w30.

Більшість сучасних виробників легкових машин рекомендують використовувати для двигунів масла з маркуванням 5w40. Його в'язкість і допуски вважаються усередненими. Якщо ж ви є власником нової машини, або її двигун недавно пройшов капітальний ремонт, то деякий час можна користуватися 5w30. А якщо у вас старенька машина з великим пробігом, то краще заливати в двигун масла 10w40. Воно забезпечить кращу роботу силового агрегату і не буде підтікати.

Наочна демонстрація відмінностей в'язкості масел при тесті на морозі

Під час обговорення різниці у властивостях масел часом виникає цікаве питання про те, чи можна залити масло 5w40 замість 5w30? Оскільки перше густіше, то робити це можна лише в разі, якщо дозволяє конструкція двигуна (масляні канали досить широкі). Наприклад, деякі мотори Ford володіють тонкими каналами, і для них таке змішання неприпустимо. Масляного насоса буде дуже важко прогнати складу через них. А це призведе до значного зносу насоса і масляного голодування двигуна. А ось зворотна процедура, тобто, 5w30 замість 5w40 допускається. Але в будь-якому випадку вам потрібно знати нюанси пристрою двигуна або проконсультуватися з працівником СТО.

Що стосується питання про те, чим відрізняється 5w40 від 10w40, то як зрозуміло з наведеної вище розшифровки у них різний нижнє (зимовий) значення плинності. Масло з маркуванням 5w40 призначене для експлуатації в більш морозну погоду (до -30 ° С, в той час, як 10w40 - лише до -25 ° С). Верхні межі їх робочих характеристик однакові. Видно, що краще 5w30 або 5w40 взимку мають більш відповідними характеристиками, ніж 10w40.

Якщо у вас машина з турбонаддувом, то для неї необхідно масло 5w40, якщо не вказана інша інформація в сервісній книжці.

Ще одна відмінність масел 5w30 і 5w40 полягає в довжині синтетичних ланцюжків, які є їх основою. І чим більша різниця між зимовим і літнім температурним коефіцієнтом в позначенні (в нашому випадку це 5w40), тим ці ланцюжки довше. А чим вони довші, тим на менший час експлуатації розраховане моторне масло.

Відповідно, масло 5w40 необхідно міняти частіше, ніж масло 5w30.

Чи можна змішувати 5w30 і 5w40

Чи можна змішувати між собою масла

У багатьох водіїв в силу різних обставин виникає природне запитання - чи можна змішувати масла 5w30 і 5w40 ? На цей рахунок у фахівців існує багато різних думок, часто суперечливих. Забігаючи наперед, скажемо, що змішувати їх можна, однак робити це варто лише в крайніх випадках і користуватися машиною на такій суміші недовго.

Різниця в в'язкості 5w30 і 5w40 невелика. А це означає, що при інших рівних в середньому температурному режимі двигун при змішуванні двох масел не отримає ушкоджень від значного зносу. Кожен виробник моторних напівсинтетичних і синтетичних масел робить свої продукти на основі так званого базового масла і присадок . І якщо базове масло у всіх приблизно однакове, то що стосується присадок, то вони можуть відрізнятися, хоч і незначно. Однак оригінальні масла відомих торгових марок, які відповідають американським стандартом API і європейському ACEA, завжди сумісні один з одним! Справа в тому, що така вимога прописано безпосередньо в цих стандартах, і якщо воно не буде враховано, то їх виробники просто отримають заборону реалізації своєї продукції на ринку.

Тому можна з упевненістю сказати, що якщо змішати 5w30 і 5w40 навіть різних марок - то нічого страшного не станеться. Ви можете навіть попарно змішувати мінеральне, напівсинтетичне і синтетичне масла.

Однак пам'ятати, що подібне змішування допустимо лише для нетривалих поїздок, і в разі крайньої необхідності. Особливо це стосується змішання мінерального і синтетичного масел. А на постійній основі необхідно заливати в двигун склад, рекомендований виробником вашого авто.

Також не забувайте вчасно міняти масло в двигуні вашого авто. Зазвичай це роблять через кожні 8 ... 12 тисяч кілометрів пробігу в залежності від режиму експлуатації машини.

Масло 5w30 синтетика або напівсинтетика

Як відрізнити оригінальний моторне масло

Маркування масел по в'язкості стосується всіх складів, незалежно від їх походження. Тобто, в'язкість синтетичного і напівсинтетичного масла 5w30 буде однакова (за умови, що ви купите оригінальне масло від хорошого виробника, а не підробку).

В даний час більшість автолюбителів використовують напівсинтетичні масла. Це обумовлено тим, що їх характеристики підходять для більшості сучасних двигунів, а коштують вони набагато дешевше повністю синтетичних аналогів. Однак існує ще одна класифікація, на яку необхідно звертати увагу при виборі масла. Мова про API - стандарті, створеному Американським інститутом нафти, ASTM і SAE. Відповідно до нього існує 12 категорій масел для бензинових двигунів, з яких на сьогоднішній день актуальні лише 4.

Категорія область використання
SJ Для двигунів, випущених після 2001 року.
SL Для двигунів, випущених після 2004 року.
SM Для двигунів, випущених після 2010 року.
SN Введена в жовтні 2010 року і підходить для всіх сучасних двигунів.

Аналогічно для дизельних двигунів існує 14 класів, з яких на сьогоднішній день актуальні лише 6. Серед них:

Категорія область використання
CF Представлений в 1990 році.
CG Представлений в 1995 році.
CH Представлений в 1998 році. Масла використовуються для чотиритактних дизельних двигунів. Відповідає екологічним вимогам того ж року.
CI Введено в 2002 році. Масла мають мийно-диспергуючі присадки.
CI Plus Більш покращений варіант CI
CJ Діє з 2006 року. Масла призначені для важко навантажених дизельних двигунів.

Тому, якщо ви є власником автомобіля, що відноситься до середнього або бюджетному цінового класу, то для вас не має сенсу заливати в двигун повністю синтетичне масло. Доцільніше і дешевше буде скористатися напівсинтетикою. Але якщо у вас дорогий автомобіль (представницького класу, спортивний і так далі), то без "синтетики" вам не обійтися. Тим більше, якщо такі вимоги вказані виробником.

підсумки

Основна відмінність масел типів 5w30 і 5w40 полягає в їх в'язкості. Зокрема, в високотемпературної, оскільки в умовах морозу масла поводяться однаково. Тому вибирати те чи інше масло необхідно, по-перше, з рекомендацій виробника, по-друге, з того, наскільки у вас спекотне літо, а по-третє, від зношеності (пробігу) двигуна. Якщо ви живете в південних районах нашої країни, то можете використовувати 5w40 на літо через те, що воно має більшу в'язкістю при високих температурах. Те ж стосується і випадку, якщо пробіг вашого авто становить понад 150 тисяч кілометрів або скоро планується "капіталка", так як допуски двигуна з часом збільшуються, і для нього більш виправдано використання масла 5w40 замість 5w30. Адже густа консистенція забезпечує більш товсту плівку і краще змазування. Головне, не забувайте вчасно міняти моторне масло і дотримуватися рекомендацій автовиробника.А як ви думаєте, яке масло краще 5w30 або 5w40? Пишіть в коментарях свої міркування ...


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found