Скільки гальмівної рідини необхідно для часткової і повної заміни

рівень гальмівної рідини

Підтримання необхідного рівня гальмівної рідини необхідно для правильної роботи гальмівної системи автомобіля. Скільки її потрібно завжди можна знайти в сервісній книжці, але найчастіше автовласники не звикли в неї заглядати, а діяти дослідним шляхом або шукати відповідь в інтернеті. Саме таким користувачам постараємося допомогти розібратися з питанням скільки гальмівної рідини потрібно для заміни та яку варто лити.

Гальмівна рідина - робоча рідина гальмівної системи, з її допомогою відбувається передача зусилля, створюваного в головному гальмівному циліндрі до колісних пар.

Якщо рівень гальмівної рідини нижче мінімальної позначки (про це до речі повідомить відповідний значок на панелі приладів - червоний кружок з хвилями всередині), то необхідно долити. Також не завадить перевірити гальмівну систему, оскільки зниження рівня ГР може свідчити про її несправності або знос прокладок головного гальмівного циліндра. Як правило, в гальмівній системі легкового автомобіля міститься від 0,55 до 1,0 літра «тормозухі». А її специфікація дуже часто може вказуватися на корпусі розширювального бочка або його кришці.

зміст:

 • Види і властивості
 • стандарти ТЖ
 • Обсяг рідини в гальмівних системах різних авто
 • Яку гальмівну рідину вибрати

Під час перевірки не забувайте звертати увагу на колір рідини . Нова ТЖ прозора з жовтуватим відтінком. В процесі експлуатації вона змінює свій колір і ставати темної, це в основному відбувається через скупчення різних домішок. Якщо рідина потемніла, то це може означати, що необхідна повна заміна і простий доливкою тут не обійтися. Фахівці рекомендують проводити заміну гальмівної рідини приблизно кожні 2-3 роки , саме такий проміжок є оптимальним відповідно до гигроскопичностью і схильних до температурних навантажень. Для правильного функціонування гальмівних механізмів, рідина повинна володіти рядом властивостей, а також відповідати певному стандарту.

Свіжа і стара гальмівна рідина

Стара і нова гальмівна рідина

Види і властивості ТЖ

Будь-яка гальмівна рідина має 93-98% основного складу і від 2 до 7% присадок, які, по суті, є ключовим складовим для додання заявлених характеристик. Взагалі якщо так подивитися, то властивості гальмівної рідини залежать від поєднання її компонентів. Залежно від складу основи ТЖ підрозділяється на 3 групи.

Види гальмівних рідин :

 1. Мінеральні (мінеральне масло LHM) . Вони складаються зі спирту і касторової олії.
 2. Гліколеві . Розроблені на основі полигликолей і їх ефірів.
 3. Силіконові . Виготовлені на основі кремінно-органічних полімерних продуктів.
Колір і класифікація гальмівної рідини

В незалежності від виду і складу все гальмівні рідини розподіляються на дві класифікації.

Класифікація ТЖ :

 1. За в'язкості .
 2. За температурі кипіння :
 • для «сухої» рідини (без води);
 • «Вологої», яка містить воду 3,5%.

Якщо температура кипіння перевищила допустиму норму, то є ризик утворення парової пробки в системі (в результаті випаровування вологи), що загрожує поломкою і провалом педалі гальма.

Стандарти гальмівних рідин

На практиці, так і в більшості випадків, прийнято користуватися американським еталоном якості FMVSS №116 (Federal Motor Vehicle Safety Standard), який був розроблений Міністерством транспорту США (Department of Transporation, а коротко DOT). Так що, найчастіше, в сучасних автомобілях, застосовується або DOT 4 на гліколевої основі, або ж DOT 5.1 (входять гліколеві і силіконові з'єднання). А ось в автомобілях випущених понад 20 років тому, може використовуватися рідина БСК або DOT 3.

Важливо розуміти, що рідина DOT 5 відрізняється хімічним складом від інших, тому ніколи не слід змішувати її з DOT 3 або DOT 4, а також використовувати в системах, призначених для рідин типу DOT 3 або DOT 4, щоб не пошкодити гальма.

У стандарті ДОТ чітко описуються такі характеристики, як:

Castrol DOT 4

Гальмівна рідина DOT 4 (відповідає стандартам: SAE J1703 & J1704, FMVSS 116, JIS K2233, ISO 4925)

 • ступінь в'язкості;
 • Температура кипіння;
 • хімічна інертність до матеріалів (наприклад, гумі);
 • корозійна стійкість;
 • сталість властивостей в межах робочих температур;
 • можливість змазування елементів, що працюють в контакті;
 • рівень поглинання вологи з навколишнього атмосфери.

Відповідно до стандарту FMVSS №116 варіанти гальмівної рідини розділені на п'ять класів, кожен з яких призначений для певного типу роботи і навіть виду гальмівних механізмів - дискових або барабанних.

Але не варто думати, що це єдині існуючі стандарти, адже в Європі буде - SAE (Society of Automotive Engineers) J1703 / 1704 , ISO (DIN) 4925 - International Organization for Standardization, в піднебесній ж, японський - JIS (Japanese Industrial Standard) K2233 . А ось Росії та інших країнах СНД єдиного стандарту, що регламентує показники якості гальмівних рідин, не існує, тому виробники працюють за своїми технічними умовами.

Застосування гальмівних рідин класу DOT

Оскільки в багатьох випадках все орієнтуються саме на американський стандарт ДОТ, то розглянемо детальніше всі п'ять його класів:

 1. DOT 3 - призначений для тихохідних автомобілів з барабанними і дисковими передніми гальмами. Температура закипання 220 ° С.
 2. DOT 4 - заливають в гальмівну систему швидкохідних автомобілів у яких встановлені дискові гальма на обох осях. Кипіння відбувається при температурі 240 ° і 160 ° С.
 3. DOT 4 +, DOT 4 SUPER - модифікації DOT 4, їх температура кипіння 260 ° С і 180 ° С.
 4. DOT 5 - силіконова ТЖ, яка не може заливатися в авто з системою АБС, адже не поглинає вологу, а дозволяє їй збиратися в одному місці. Через те що температура кипіння становить 280 ° С і 180 ° С (для «сухої» і «мокрою» рідин) при цьому маючи низьку в'язкість, як правило застосовується тільки в гоночних авто.
 5. DOT 5.1 - для швидких авто, у яких гальма часто бувають перевантажені. Є більш високотехнологічних і плинне ніж ДОТ 4, але все одно поглинає вологу. Найчастіше рекомендується для застосування в системах з ABS і ESP. Робоча температура 270 ° С і 180 ° С.

Що стосується терміну служби рідин різних класів, то тут потрібно відзначити, що гальмівні рідини класу DOT 3 мають термін служби приблизно 1-2 роки , в свою чергу DOT 4 - 2-3 роки, а DOT 5.1 потрібно міняти раз в 3-4 року . DOT 5 можна експлуатувати до 5 років .

Обсяг рідини в гальмівній системі

гальмівна рідина в системі ВАЗ

В основному гальмівна система вміщує в себе від 0,55 до 1,0 літра рідини, це залежить як від того, якщо в автомобілі система АБС, так і від розмірів машини. Період заміни гальмівної рідини в більшості автомобілів складає 2-3 роки використання, або ж 40-60 тисяч пробігу . Щоб визначити більш конкретний проміжок потрібно дивитися на певний стандарт рідини і особливості водіння. Наприклад в спорткарах ТЖ змінюється кожні 5-10 тис.

Але оскільки питанням потрібного обсягу гальмівної рідини в системі і її стандарту задаються лише власники звичайних авто, а не преміум або бізнес-класу, то наведемо конкретні приклади для популярних в країнах СНД машин.

Яка і скільки гальмівної рідини в деяких автомобілях

Таблиця обсягу гальмівної рідини потрібної для заміни
Марка автомобіля клас DOT Необхідна кількість ТЖ, л
Форд Фокус 2 DOT4 1
Форд фокус 3 DOT4 1
Форд Куга DOT4 1
Шевроле Нива DOT4 1
Шевроле Круз DOT4 1
Шевроле Лачетті DOT 4 0,5 а з ABS і ESP 1,0
Кіа Сід DOT4 1
Кіа Ріо 3 DOT4 1
Кіа Ріо 2 DOT 4 з ABS - 1-1,5 л без - 1 л
Кіа Соренто DOT 5.1 1
Кіа Спектра DOT3, DOT4 1
Рено Логан DOT 4 з ABS - 1-1,5 л без - 0,7 л
Рено Дастер DOT4 1
Рено флюенсу DOT4 0,5-1
Рено Сандеро DOT4 1
Рено Меган 2 DOT4 1
ВАЗ 2107, 2109 DOT 3 0,55
ВАЗ 2114, ВАЗ 2115 DOT 4 1
ВАЗ 2108, 2110, 2112 DOT 4 1
Лада Калина DOT 4 1
Лада Пріора (ВАЗ 2170) DOT 4 1
Лада Гранта DOT 4 1
Лада Ларгус DOT 4 + 1
Daewoo Matiz DOT 4 1
Мітсубісі Паджеро 4 DOT 4 1
Mitsubishi Lancer IX DOT 3, DOT 4 1
Мітсубісі Лансер 10 DOT 4 1
Mazda Demio DOT 3, DOT 4 1
Мазда 3 DOT 5.1 1
Мазда СХ 5 DOT 4 1
Skoda Superb II з ABS DOT 4 1
SKODA Octavia А5 DOT 4 1
Тойота RAV4 DOT 3, DOT 4 0,5
Тойота Королла DOT 4 1
Тойота Прадо 150 DOT 4, DOT 5.1 1,5-1,6
Фольксваген Поло седан DOT 4 1
Деу Нексія DOT 4, DOT 5.1 1
Хендай Соляріс DOT 4 1
Хендай Акцент DOT 5.1 1-1,5
Volvo XC70 DOT 4 + 1
Ніссан Тііда DOT 4 1
Ніссан Кашкай DOT 4 1
Ніссан Х Трейл DOT 3, DOT 4 1

Скільки гальмівної рідини в системі ваз

Як можна побачити в таблиці обсягу ТЖ, в автомобілях ВАЗ заливають тормозуху стандарту ДОТ-4 , а ось її кількість в гальмівній системі може бути від 550 мл в класиці (ВАЗ 2107), до 1,0 літра в більш сучасних вітчизняних авто, таких як ВАЗ 2110 або Калина . Але якщо робити заміну ТЖ з промиванням, то варто взяти 1,5 л, а так як такий фасування немає, то доведеться купувати дві пляшки по літру.

При цьому пам'ятайте, що у відкритому стані термін придатності гальмівної рідини обмежений двома роками.

Як часто міняти гальмівну рідину

Корисні рекомендації як часто міняти гальмівну рідину в автомобілі. Регламент періодичності заміни гальмівної рідини.

Детальніше

Як прокачати гальма

Щоб правильно прокачати гальма, потрібно знати порядок прокачування, який вказаний виробником автомобіля. При цьому не можна допускати такі помилки ...

Детальніше

Прокачування гальм без помічника

Іноді прокачати гальма поодинці буває складним завданням. Але є проста схема як можна впорається і без помічника. Дивіться інструкцію по самостійній прокачування гальм на автомобілі

Детальніше

Яка гальмівна рідина краще

Гальмівна рідина надає достатній вплив не тільки на стан гальмівної системи, а й на її ефективність. Найважливішим критерієм при виборі підходящої ТЖ буде відповідність необхідним властивостям і вимогам. Але як правило на упаковках різних виробників все дуже красиво написано, а ось чи рідина заявленим чотирьом основним вимогам, таким як: великий температурі кипіння, мінімальної корозійної активності, змащує властивостям і стабільної в'язкості. Це можна дізнатися лише досвідченим шляхом і за відгуками користувачів.

Кращі гальмівні рідини

За рейтингом проведеним співробітниками сайту expertcen кращими гальмівними рідинами іноземного виробництва є такі, як: Castrol React DOT4 (ціна 450 руб.), Motul DOT 5.1 - буде коштувати не менше 600 руб., Liqui Moly Bremsenflussigkeit DOT4 - 300 руб. У списку гідних гальмівних рідин вітчизняного виробника можна виділити: Ros DOT-4 - 180 руб., Sintec Super DOT-4 - 100 рублів.

А ось щоб не наражати на небезпеку себе та інших учасників дорожнього руху також варто звернути увагу на ті марки, якість яких не на найвищому рівні. Серед таких сумнівних ТЖ є: Luxe ДОТ-4 ( "Дельфін Індастрі"), " Sintec ДОТ-4 " (ТОВ "ТСХ-Хімреактив") і " Аляска ДОТ-4 " (ТОВ "Тектра"), саме вони не відповідають вимогам класу DOT-4 згідно температури кипіння. До того ж ще у рідини "Аляска ДОТ-4" є відхилення по в'язкості при -40 ° С. У свою чергу такі рідини, як: " Ойлрайт ДОТ-4 " (ТОВ "Тектрон") і Lux ДОТ-4(ЗАТ "Дельфін Індастрі") мають досить низьку температуру кипіння в рідини, яка містить вологу, такі параметри не відповідають навіть класу DOT 3. Також спостерігаються відхилення до вимог DOT 4 по в'язкості при -40 ° С, в рідинах: ПП "Люмо" (Україна) і Belhim DOT 4 ( "БелХімГрупп", Білорусь), що на 15-25% вище норми.

неякісних гальмівні рідини

При виборі гальмівної рідини можна довго проводити аналогії, ознайомлюватися з відгуками, розглядати список характеристик, але при цьому необхідно пам'ятати, що навіть у тій гальмівної рідини, яка має найкращі показники серед інших, є свій термін використання і проводити її заміну необхідно строго по заявленому регламенту від виробника, тому що ваша безпека залежить від стану вашого автомобіля .

Підводячи підсумок, скажімо, що використовувати потрібно тільки ту гальмівну рідину, яку рекомендує автовиробник. Купуючи тормозуху для своєї машини, будьте пильні, обов'язково звертайте увагу на специфікацію , яка необхідна для авто. Якщо ж говорити про необхідну кількість для заміни гальмівної рідини, то, як правило, в машинах вітчизняного виробництва потрібно від 0,5 до 1 л, тоді як обсяг ТЖ в гальмівній системі іномарок становить від 1-1,5 л. Тому при заміні і прокачуванні гальм врахуйте цей факт і завжди стежите за її рівнем в розширювальному бачку.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found