Скільки має бути дистильованої води в акумуляторі. Потрібну кількість води і електроліту в АКБ

Якщо не стежити за рівнем електроліту - починається передчасне руйнування пластин акумулятора. При цьому перелити воду теж не можна - тоді падає ємність батареї, а взимку взагалі з'являється ризик замерзання електроліту.

Доливати дистильовану воду потрібно на рівень 1,5-2 сантиметри вище краю пластин або на 0,5 см над спеціальним індикатором ( "язичків"). Мета - після заливки води і зарядки батареї домогтися щільності електроліту АКБ на рівні 1,27 г / см³ .

Як правильно заливати воду

А ви знаєте правильний рівень електроліту в акумуляторі, як його визначати, як підтримувати на потрібному рівні, що доливати і як це робити? Ні - тоді читайте статтю.

зміст

 • Навіщо його підтримувати
 • Як визначити рівень електроліту в акумуляторі
 • Скільки води заливати в акумулятор і як правильно це робити
 • Що робити якщо перелив воду в акумулятор

Навіщо підтримувати рівень електроліту в акумуляторі?

Підтримувати норму рівня електроліту в акумуляторі, а відповідно і кількість дистильованої води, необхідно в усіх обслуговуваних кислотних АКБ. Роблять це з двох причин.

Склад води і сірчаної кислоти у свинцево-кислотних батареях

Електроліт свинцево-кислотних батарей складається на 65% з води і на 35% з сірчаної кислоти. В процесі роботи акумулятора, при перезарядці, електроліт може закипати. Цей процес посилюється коли на вулиці або під капотом занадто висока температура. Кислота нелетка і практично не випаровується. А ось вода, при сильному електролізі, як раз таки випаровується особливо активно. В результаті падає рівень електроліту, порушується пропорція води і кислоти через що зростає його щільність.

Є й інший фактор. В процесі роботи (при розрядці) акумулятора, під час хімічних реакцій, кислота віддає свинцю свій радикал SO4 з утворенням PbSO4 (сульфат свинцю) який частково осідає на пластинах акумулятора. І якщо википання було не дуже сильним (наприклад, взимку), то рівень електроліту ще в нормі, а ось щільність знижується, тому що води більше ніж кислоти. Проблема вирішується зарядкою батареї - під час цього процесу частинки кислоти "відвалюються" від пластин і повертаються в електроліт.

Нормальна щільність електроліту становить 1,27-1,28 г / см³ (в північних регіонах допускається 1,29 г / см3, а в південних 1,25 г / см3). Саме такий показник відповідає формулі "65 на 35". Коли вода википає, щільність і частка кислоти зростає. Що буде, якщо це не виправити?

По-перше, надлишок кислоти в електроліті призводить до прискореного зносу пластин акумулятора. По-друге, якщо зовсім не додавати воду, в електроліті залишається одна кислота, якої не вистачить навіть для того, щоб повністю покрити пластини АКБ. У підсумку вони почнуть просто обсипатися і руйнуватися.

Тому дуже важливо підтримувати правильний рівень дистильованої води в акумуляторі - таким чином ви повертаєте електроліт в нормальний стан і забезпечуєте ефективну роботу батареї. Перевірку цього параметра варто робити приблизно кожні 10-15 тисяч кілометрів .

Іноді батареї, які виробник декларує як обслуговуються, такими не є. Просто пробки банок приховані під наклейкою з етикеткою АКБ. Досить її зняти, відкрити банки, долити воду до норми і продовжити життя своєї батареї. Якщо у вас дійсно не обслуговуюча батарея, у якій немає пробок, ми не рекомендуємо вам свердлити в ній отвори або проводити інші маніпуляції для того, щоб долити туди воду і продовжити їм життя. Необслуговувані батареї виконані за дещо іншою технологією, яка не передбачає сильного випаровування води і така процедура в регламенті обслуговування не передбачена.

Потрібно доливати воду або електроліт?

У акумуляторну батарею завжди доливається лише дистильована вода , за винятком випадків з заміною електроліту або підняття в ньому щільності, якщо було порушено його співвідношення.

Для періодичного обслуговування АКБ завжди потрібно доливати тільки дистильовану воду. Тому що при нормальному функціонуванні акумулятора з електроліту википає тільки вода і його щільність зростає. Усувається проблема зниженням щільності доливаючи воду.

Доливка електроліту може знадобитися тільки якщо його щільність сильно знижена. А це означає, що з акумулятором виникли проблеми. Наприклад, стався витік рідини через тріщини. Тоді потрібно запаяти корпус і долити готовий електроліт правильної щільності. Також зниження щільності може бути ознакою сильної сульфатации пластин, але в такому випадку долівка електроліту буде просто не дуже ефективним способом продовжити йому життя.

Довго він вже все одно не прослужить, бо процес сульфатации практично незворотній. Останній випадок необхідності доливання електроліту - активний перезаряд батареї. Це теж вимагає усунення самої причини, а не тільки слідства.

Як перевірити рівень електроліту в акумуляторі?

Приклад кислотної батареї з вбудованим індикатором, який показує рівень електроліту

Дізнатися який рівень електроліту в акумуляторі можна трьома способами. У двох випадках знімати АКБ з автомобіля не потрібно. Адже перш ніж заміряти, слід придивитися до самої акумуляторної батареї.

По-перше, деякі обслуговуються автомобільні кислотні батареї мають спеціальний індикатор. Він показує кілька її станів: нормальне, низький рівень електроліту (потрібно долити воду), низька щільність електроліту (потрібно зарядити). По-друге, у деяких батарей з білим або світлим корпусом є позначки MIN і MAX. Такі АКБ дозволяють оцінити рівень електроліту на око, завдяки відносній прозорості корпусу.

Але найчастіше рівень електроліту визначають методом візуального огляду . Для цього батарею знімають з автомобіля, відкручують кришки з "банок" і дивляться всередину. Нормальний або знижений рівень можна визначити двома способами.

Який рівень електроліту в акумуляторі нормальний

Як доливати дистильовану воду, коли відсутня відмітка рівня

У деяких АКБ є спеціальні індікатори- "язички". Вони повинні бути покриті електролітом на 0,5 сантиметра, але не більше. Якщо ж таких немає, то орієнтуйтеся по заглибленості пластин в рідини. Нормальний рівень електроліту повинен бути на 15-20 міліметрів вище краю пластин . Якщо пластини не покриті - це дуже погано, критично низький рівень електроліту слід негайно відновити. Але щоб зрозуміти, що лити, воду або кислоту, і скільки потрібно доливати, слід виміряти точний рівень і щільність електроліту!

Як і чим виміряти

Щоб визначити скільки рідини в акумуляторі використовують спеціальні скляні мірні трубки з ще радянських "наборів акумулює". Або можна взяти корпус звичайної прозорої пластикової ручки. Зробіть на одному краю позначку на рівні 2 сантиметри від краю (рискою або маркером). Вставляєте трубку / ручку в банку, затискаєте верхній край, щоб перекрити повітря і піднімаєте вгору. Тепер оцінюєте візуально рівень рідини - наскільки він нижче 2 сантиметрів.

Язичок, що вимірює рівень електроліту

Перевірка рівня електроліту лінійкою

Наочний приклад, як виміряти електроліт за допомогою ручки

При огляді ви можете заодно оцінити стан електроліту. Він обов'язково повинен бути прозорим. Якщо рідина каламутна або темна - значить в батареї почалися руйнівні процеси і подальші маніпуляції не мають сенсу. АКБ потрібно замінити.

Виміряти щільність електроліту можна як ареометром (використовується найчастіше) так і рефрактометром. Придбати його можна в більшості магазинів автотоварів і він стане в нагоді для оцінки якості не тільки цієї, а й інших рідин автомобіля.

Щоб вимірювання були точними перевіряти рівень електроліту і щільність потрібно тільки після повної зарядки батареї від зарядного пристрою!

Скільки доливати води в акумулятор

Скільки заливати дистильованої води в акумулятор буде залежати від того, яка його ємність. Тому що чим більше батарея, тим більше в ній електроліту. Відповідно і відповідь на питання "скільки дистильованої води в акумуляторі" може бути різним. Більш того, обсяг залежить від конструкції батареї і може відрізнятися для різних виробників. У таблиці вказані середні показники для АКБ різної ємності.

Ємність АКБ, Ач Скільки електроліту має бути (загальний обсяг), л Скільки води повинно бути в акумуляторі, л
55 Ач 2,5 л 1,63 л
60 Ач 2,7 - 3 л 1,76 - 1,95 л
62 Ач ≈ 3 л 1,95 л
65 Ач ≈ 3,5 л 2,28 л
75 Ач 3,7 - 4 л 2,41 - 2,60 л
90 Ач 4,4 - 4,8 л 2,86 - 3,12 л

Складність в тому, що ці цифри не застосовні на практиці. Вони могли б стати в нагоді тільки якщо ви повністю зіллється весь електроліт, додасте води і заллєте назад. Але так робити вкрай не рекомендується! Також такі дані можуть стати в нагоді якщо рівень був не просто знижений, а критично низький - тобто практично одна кислота.

Розглянемо такий випадок на прикладі популярного акумулятора 65 Ач, в якому повинно бути 3,5 літра електроліту. Якщо перевірка щільності показала 1,4 г / см³, що означає повну відсутність води в складі, то вам потрібно залити води в кількості 65% від цього обсягу. 3,5 літра * 0,65 = 2,28 літра (приблизно по 460 мл. В кожну банку). Якщо ж там щільність 1,3 г / см і не вистачає рідини 1 ... 1,5 см поверх пластин, то просто доливаємо води до такого рівня. Це і буде відповіддю "скільки води потрібно залити в акумулятор 65 Ач".

Як правильно доливати дистильовану воду в акумулятор?

Вливаємо шприцом дистильовану воду, щоб не перелити

Алгоритм дій виглядає так:

 1. Дати відстоятися батареї протягом 6-8 годин при кімнатній температурі.
 2. Очистіть кришку АКБ і протріть її содовим розчином, щоб при відкручування пробок бруд не потрапила всередину.
 3. Відкрутіть пробки і перевірте рівень електроліту, як описано вище. Перевірку потрібно робити на рівній поверхні, для точності вимірювань.
 4. Почніть потроху доливати дистильовану воду до потрібного рівня. Доливати і відбирати зайве дуже зручно ареометром. Також можна використовувати шприц.
 5. Закрутіть пробки і залиште АКБ стояти на 6-8 годин - процес змішування води і електроліту вимагає часу.
 6. Заряджайте. Зарядку потрібно припинити при настанні бурхливого електролізу (після закипання електроліту).
 7. Виміряйте щільність електроліту ареометром. Вона повинна бути на нормальному рівні 1,27-1,28 г / см3. Таку АКБ можна встановити на автомобіль.
Виконуйте всі операції в рукавичках і добре провітрюваному помощеніі!

Чому потрібно доливати тільки дистильовану воду?

В акумуляторі можна використовувати виключно дистильовану воду. Тому що в будь-який інший воді неминуче присутні домішки - хлор, кальцій, магній, солі та інші речовини. Всі сторонні домішки, які потраплять в АКБ, вступлять в хімічні реакції і прискорять руйнування пластин! Тому потрібно використовувати виключно дистильовану воду, яка складається тільки з водню і кисню і не має ніяких зайвих домішок.

У мережі можна знайти безліч порад яку воду можна використовувати замість дистильованої (талу, дощову, конденсат з кондиціонера і т.д) або зробити власний дистилят. Але використовувати таку воду не рекомендується. Домогтися якості промислової дистиляції все одно неможливо. Її ціна не настільки значна щоб на ній економити. Недостатньо чистою водою можна угробити свій АКБ. Тому просто купуйте дистильовану воду в тих точках продажів, яким можна довіряти.

Перелив води в акумулятор - що робити?

За допомогою ареометра, забирається зайва вода

Якщо води в акумуляторі більше, ніж потрібно, це негативно позначиться на його роботі. По-перше, щільність електроліту буде знижена, а це означає, що його потужність зменшиться і він буде працювати гірше. По-друге, таким чином знижується його стійкість до замерзання. Акумулятор з надлишком води в електроліті може просто замерзнути при температурі мінус 15-20 градусів!

Якщо ви перелили води, виправити ситуацію дуже просто. Візьміть якісний ареометр, грушу або шприц, щоб відібрати частину води, не нахиляючи акумулятор. Відберіть воду, щоб вона досягала необхідного рівня. Ви не знизите щільність, якщо зробите це відразу, тому що перемішування води і електроліту відбувається дуже повільно.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found