Основні несправності ТНВД дизеля. Ознаки, причини і усунення

Несправності ТНВД на дизелі призводять до втрати потужності, збільшення витрати палива, утруднений запуск, збільшення димності вихлопу і інші. Типові поломки паливного насоса високого тиску дизельного автомобіля полягає в попаданні води в плунжерні пари, падіння тиску в плунжерній парі, порушення цілісності кілець ущільнювачів, несправності датчика або проводки (в дизелях під управлінням електроніки). В ідеалі перевіряти ТНВД необхідно на спеціальному стенді в умовах автосервісу, проте найпростіші перевірки паливного насоса можна зробити і в гаражі.

зміст:

 • Види паливних насосів
 • симптоми несправності
 • Причини поломки ТНВД
 • Як визначити несправність
 • виконання ремонту

несправності ТНВД

Типи паливних насосів

Для початку розберемося з видами паливних насосів дизельних авто, так як кожен з них має свої особливості і типові несправності ТНВД. Так, знаючи до якого виду належить насос можна краще зрозуміти принцип дії і безпосередньо причину поломки. Незалежно від виду насоса високого тиску потрібно розуміти, що головним вузлом є так звана плунжерні пара - поршня (плунжера) і циліндра (втулки).

Всього існує два основних типи ТНВД:

 • з безпосередньою дією і механічною дією плунжера;
 • з акумуляторним уприскуванням.

Однак паливні насоси високого тиску ще ділять на класи відповідно до їх пристроєм. Зокрема:

 • Рядні . Як зрозуміло з назви, у них робочі секції розташовані в один ряд, і паливо подається в кожен циліндр по черзі.
 • Розподільні . У таких насосів одна їх секція може подати паливо в кілька різних циліндрів. Такі пристрої можуть бути одно- і двухплунжернимі.
 • Багатосекційні . Інше їх назва - V-подібні або гідравлічні акумулятори. Вони використовуються для високо потужних, проте з низькими обертами, двигунів. Зустрічаються досить рідко.

У паливних насосів з безпосереднім уприскуванням нагнітання і уприскування відбувається одночасно. За це відповідає механічний привід плунжера. У акумуляторних насосів паливо подається в роздільних циклах, спочатку воно надходить в акумулятор насоса, і лише потім в форсунки. Найсучасніші системи управляються електронікою і мають назву Common Rail. Працюють вони на підставі інформації від численних датчиків, розташованих в різних вузлах автомобіля.

Ще одна система уприскування - це насос-форсунка. В даному випадку вони об'єднані в один механізм. Така система спрощує управління тиском, а також підвищує надійність, адже при виході однієї форсунки з ладу мотор продовжить працювати, хоч і з меншою потужністю.

Для бензинових двигунів також були придумані паливні насоси високого тиску. Вони використовуються в моторах з безпосереднім уприскуванням палива. Завдання насоса складається в подачі бензину під високим тиском в циліндри, де відбувається безпосереднє змішування палива з повітряною масою, утворюючи суміш, яка і підпалюється свічкою запалювання.

Ознаки несправності ТНВД

Незважаючи на те, що насоси високого тиску належать до різних типів, ознаки їх часткового виходу з ладу типові і багато в чому спільні для всіх. Так, до симптомів несправності ТНВД відноситься:

 • підвищена витрата палива у всіх режимах роботи двигуна;
 • нестабільна робота движка, особливо на малих його оборотах;
 • утруднений запуск двигуна, частіше саме в холодну пору року;
 • падіння потужності двигуна і динамічних характеристик машини в цілому;
 • збільшення димності вихлопу двигуна;
 • витік палива з насоса високого тиску;
 • поява в охолоджуючої рідини двигуна масляної емульсії;
 • підвищення гучності роботи движка.
Зверніть увагу, що перераховані вище симптоми можуть бути ознаками поломки і інших частин двигуна автомобіля, наприклад, системи охолодження. Тому стан насоса високого тиску необхідно діагностувати окремо.

Досвідчені автолюбителі виділяють ще одна ознака несправності плунжера насоса високого тиску. Полягає він у тому, що «на гарячу» двигун може затихнути при роботі на холостих обертах. І при цьому його практично неможливо буде запустити до того моменту, поки сам насос не охолоне. «На холодну» ж мотор заводиться без проблем.

Основні причини несправності ТНВД

Виділяють наступні причини поломки насоса високого тиску. Зазвичай у них виходять з ладу такі конструктивні елементи:

 • Плунжери . Найчастіше винні саме вони, оскільки плунжерні пари швидко забруднюються. Обумовлено це двома причинами. Перша - конструктивні особливості, що передбачають маленький зазор, що забезпечує високий тиск в системі. Друга - низька якість дизельного палива, зокрема, присутність у ньому сірки і парафінів, які, власне, і забруднюють пристрій. Також бруд може потрапляти з двигуна (нагар, бруд). Знос плунжеров призводить до нестабільної роботи мотора на холостих обертах, підвищеної витрати палива, зниження компресії. Через пошкодження плунжерній пари можуть значно перегрітися підшипники.
 • Вода в дизельному паливі . Також часто у вітчизняній солярці має місце підвищений вміст води. Волога змиває паливну (одночасно захисну) плівку з поверхонь деталей ТНВД, через що ресурс прецизійних деталей значно знижується. Це може навіть призвести до заклинювання насоса.
 • Забруднене паливний фільтр . Через забитого паливного фільтра насос високого тиску, по-перше, може забруднитися (плунжерні пари), а по-друге, він працює «на знос», що знижує його загальний ресурс.
 • Нерівномірне подача і розподіл нагнітається солярки . Така проблема також може бути викликана несправністю плунжерних пар, зокрема, зносу повідків, зубів рейки, нагнітальних клапанів, а також брудними форсунками.
 • Виробничий брак . Це ситуація досить рідкісна, однак на дешевих насосах часом зустрічається. До шлюбу відносять тріщини на корпусі ТНВД, пошкодження його підшипників, а також заїдання плунжерній втулки.
 • Знос підшипників . Вони зазвичай зношуються через критичне зменшення ресурсу (старіння). Як варіант - заводський брак. Все це призводить до того, що експлуатаційні характеристики насоса погіршуються, а підшипники і прилеглі до них деталі перегріваються, ніж знижують свій робочий ресурс.
 • Заклинювання поршня і втулки . Це критична поломка, яка може привести до поломки зубчастої рейки, кулачкового вала, шестерні, регулятора, шпонок. Найчастіше причиною заклинювання є потрапляння води в порожнину між поршнем і втулкою.
 • Знос деталей насоса . Це може виникати як з природних причин (зі збільшенням пробігу машини), так і при попаданні всередину його води. Вона вимиває захисну (робочу) мастило з елементів, що значно знижує як ресурс насоса в цілому, так і окремих його деталей.
 • Корозія плунжерній пари . Вогнища іржавіння можуть з'явитися через підвищеного вмісту води в дизельному паливі.
 • Некоректна робота системи охолодження . Тобто, при тривалих і / або сильних навантаженнях насос високого тиску може просто перегрітися. Система охолодження може бути несправна з різних причин - низький рівень антифризу або тосола, засмічення системи, поломка окремих елементів (насоса, патрубків, радіатора і так далі).
 • Розгерметизація системи . Це може статися не тільки при пошкодженні ущільнень насоса високого тиску, а й інших герметизуючих елементів. У будь-якому випадку при розгерметизації ТНВД буде працювати в режимі підвищеного навантаження, що не тільки знизить його ресурс, а й призведе до описаних поломок.
 • Некоректна робота клапана випередження впорскування . Цей вузол встановлюється на сучасних дизельних системах Common Rail з метою підвищення ККД двигуна і зниження витрати палива. У свою чергу згаданий клапан випередження управляється відповідним електромагнітним клапаном насоса високого тиску. Система контролюється ЕБУ, який подає команду на плунжер, який відкриває механізм клапана. Таким чином відбувається регуляція тиску в системі.
 • Поломка пружини повернення плунжера . Якщо пружина поламалася в одному місці, то це буде частковий вихід з ладу, і секція буде спрацьовувати, але з низьким ККД. Якщо ж пружина ламається в декількох місцях, то, швидше за все, секція повністю вийде з ладу. У деяких випадках відзначається зниження жорсткості пружини нагнітального клапана. У цьому випадку її бажано замінити.

Якщо існують підозри, що несправна рейка паливного насоса або пов'язаних з нею деталей, то потрібно перевірити наявність / відсутність таких дефектів:

 • від'єднання рейки від деталей регулятора;
 • заклинювання або відвернення хомутиков повідків плунжеров;
 • заклинювання стяжних гвинтів зубчастих вінців.

Одна з найнебезпечніших причин несправності полягає в порушенні рухливості паливної рейки. Зокрема, якщо її заклинить в момент максимальної подачі палива, і відповідно, у регулятора не буде вистачати зусилля щоб її змістити в початкове положення, то в двигуні відбувається аварійне збільшення кількості оборотів колінчастого вала, через що двигун «йде в рознос» зі усіма витікаючими наслідками. Якщо рейку «Закусило» при вимкненому передачі, то в цьому випадку неможливо буде запустити двигун взагалі. Часткове заїдання рейки призводить до нестійкої роботи двигуна і підвищення його звуковий віддачі (він починає "гарчати").

При використанні машини в умовах значних морозів іноді спостерігається примерзанню окремих деталей насоса, і частковий вихід його з ладу. Щоб цього не допустити, необхідно користуватися маслами і дизельним паливом з відповідними температурними показниками.

У дизельних системах Common Rail може вийти з ладу клапан управління (або клапан потоку SCV). Зазвичай його змінюють на новий. Рідше - виконують ревізію і змінюють окремі деталі на нові. Зокрема, часто виконують заміну штока клапана з сердечником.

Як визначити несправність ТНВД

Зверніть увагу, що найкраще виконувати перевірку насоса високого тиску на професійних стендах, спеціально призначених для цього. Вони дозволяють дізнатися робочі характеристики насоса і інших елементів паливної системи автомобіля. Однак така перевірка можлива лише в умовах автосервісу, оскільки подібний стенд - спеціалізоване і дороге устаткування. У гаражних же умовах можна зробити лише часткову перевірку ТНВД і визначити лише основну несправність, в той час як інші можливі, помітити не вдасться!

Перевірка наявності води в плунжерних парах

Для цього необхідно знімати ремінь ГРМ (ГРМ) і обережно покрутити шків. Якщо він обертається зі змінним зусиллям - значить, все добре, і води в насосі немає. Якщо ж обертання відбувається під впливом значного зусилля і не відбувається зовсім - то волога має місце бути. Це дуже шкідливо як для насоса, так і двигуна в цілому, оскільки мотор при запуску буде працювати з підвищеним зусиллям, аж до його повного заклинювання (виходу з ладу).

Перевірка тиску в плунжерній парі

Для цього існують спеціальні інструменти - тестери, наприклад, КІ-4802 або ТАД-01А. Якщо під рукою подібного інструменту немає, то можна скористатися манометром з високим діапазоном вимірювань. Так, його потрібно вкрутити на посадочне місце паливної трубки, або ж в центральний отвір головки насоса високого тиску. При нормальному працюючому двигуні, показання тиску повинні бути приблизно від 300 кг / см² і вище (насправді відповідне значення буде різнитися у різних марок автомобілів, а також режимів роботи двигуна). Якщо ж тиск палива буде нижче - значить, плунжерні пара значно зносилася і потребує ремонту або заміні (найчастіше).

датчики управління

У сучасних дизельних системах Common Rail, які управляються ЕБУ (електронний блок управління), як правило, виникають проблеми з датчиками і / або з їх сигнальної проводкою. Найчастіше при цьому активується сигнальна лампа Check Engine на приладовій панелі. Необхідно за допомогою сканера помилок вважати їх номери і розшифрувати. Далі, відповідно до отриманої інформації, приймати рішення про ремонт.

В основному датчики виходять з ладу (через пошкодження або старості), або виникають проблеми з проводкою. Наприклад, дроти перетіраются в місці вібрації і перегинів, обриваються, у них знижується значення ізоляції. Все це призводить до отримання ЕБУ некоректної інформації від них, що призводить до утворення невірних сигналів управління.

витік палива

Якщо солярка тече саме з ТНВД, то, швидше за все, причина цього полягає в зносі його кілець ущільнювачів. Для діагностики необхідно при працюючому двигуні покачати вісь важеля насоса . Якщо кільце ущільнювача пошкоджено - з-під нього сочиться дизельне паливо. Іноді витік виникає з місць установки плунжерних пар. В такому випадку необхідно діагностувати їх. Для цього зазвичай насос високого тиску демонтують.

Щоб перевірити герметичність клапана відсічення ТНВД необхідно виконати наступні дії:

 • відвернути від несправної секції трубку високого тиску;
 • рейку насоса тиску поставити в положення виключеної подачі;
 • за допомогою ручного насоса, що підкачує штучно створити надлишковий тиск в паливній системі.

Якщо клапан несправний, то через отвір нажимного штуцера потече паливо . В іншому випадку клапан справний.

схоплювання рейки

Для перевірки рейки на предмет її прикипання необхідно попередньо від'єднати тяги від важеля регулятора, а також скоби зупинки. Далі, використовуючи важелі управління насоса, потрібно пересунути рейку в крайнє положення. Відповідно, під час руху рейки можна зрозуміти, «прикипіла» вона чи ні. Бажано при цьому також кілька разів провернути кулачковий вал. В ідеалі рейка повинна переміщатися плавно і без ривків.

Можна також побачити переміщення рейки на власні очі, однак для цього потрібно виконати певні демонтажні роботи. У більшості моторів необхідно зняти кришку насоса. У двигунів ЯМЗ потрібно відвернути корпус обмежувача або пробку.

замерзання насоса

При несподіваній несправності ТНВД в зимовий час, можна перевірити не замерз він. У разі, якщо насос замерз, то його потрібно демонтувати і занести в тепле приміщення. Далі дочекатися, поки він не нагріється і не відновиться рухливість рейки. Далі насос потрібно розібрати, злити масло і промити чистим дизельним паливом. Після цього необхідно залити нове масло в картер і встановити назад на двигун. А коли таке трапляється в особливо люті морози - використовують ще й размораживатель для дизпалива, щоб розморозити всю паливну магістраль.

Використання стенду

В умовах автосервісу майстри використовують спеціальні діагностичні стенди, за допомогою яких перевіряють роботу насоса високого тиску. Зокрема, перше, на що звертають увагу - продуктивність насоса. Також перевіряють роботу плунжера і керуючого клапана (клапана потоку SCV).

Система підключається до датчика положення вала з тим, щоб контролер «бачив», в якому становищі йде нагнітання, а також до клапану управління порцією палива. Далі стенд запускається в роботу і відраховується певна кількість циклів (кілька сотень). В результаті роботи насоса з форсунок в заздалегідь підготовлені мензурки тече певну кількість палива, відповідно до якого можна судити про працездатність як кожної з них, так і клапана управління порціями палива.

У деяких випадках майстри міняють клапан управління на завідомо справний з тим, щоб визначити реальний стан плунжерній пари.

ремонт ТНВД

Способи усунення несправностей паливного насоса високого тиску залежать від типу пристрою, а також причини поломки. Перелічимо найбільш поширені ремонтні заходи.

Заміна плунжерній пари своїми руками

Перед виконанням самостійної перевірки (без використання спеціального стенду) необхідно мати під рукою слюсарні інструменти і нову плунжерні пару, а також мати досвід виконання ремонтних робіт. Опис перевірки стану паливного насоса високого тиску опишемо на прикладі поширеного ТНВД Bosch.

Ремонт ТНВД Bosch

Детальніше

Необхідно розуміти, що демонтаж насоса залежить від конкретної моделі і навіть двигуна автомобіля, тому процедура буде описана в загальних рисах. Так, для заміни плунжерній пари (найбільш частий тип ремонту) необхідно:

 • зняти клеми з акумуляторної батареї автомобіля;
 • від'єднати від насоса високого тиску всі дроти і шланги, які підходять до нього;
 • демонтувати деталі, які перешкоджають його демонтажу з машини;
 • відкрутити кріпильні засоби і виконати демонтаж насоса;
 • акуратно розібрати насос, при цьому важливо не втратити дрібні деталі, а також запам'ятати послідовність розбирання (можна фотографувати цей процес поетапно на телефон);
 • відкрутити і демонтувати плунжер з насоса;
 • почистити всі деталі насоса від бруду (можна скористатися для цього спеціальними карбклінерамі або подібними очистителями);
 • перевірити ролики, підшипники і рейки на насосі, на них не повинно бути значного зносу;
 • демонтувати зі старою плунжерній пари клапана і так звану «глушилку», після чого встановити їх на нову пару;
 • виконати монтажні роботи в зворотному порядку.
Зверніть увагу, що заміну плунжерній пари можна виконувати лише в разі, ви повністю впевнені в тому, що цей вузол частково вийшов з ладу, оскільки він коштує чималих грошей.

заїдання рейки

Якщо ви виявили, що заїдає рейка, то перше що зробити - знайти місце її «прикипання». Зробити це можна, якщо підкачувати зубчастий вінець щодо рейки у відповідній секції. Якщо рейка чи не заїдає, то там буде невеликий зазор.

Самостійний ремонт в даному випадку навряд чи можливий. Однак в будь-якому випадку необхідно демонтувати насос і показати його фахівцеві!

профілактичні заходи

Як відомо, профілактика - це кращий ремонт, тому для економії фінансів і забезпечення нормальної роботи двигуна бажано виконувати нескладні профілактичні заходи, що сприяють продовженню терміну служби паливного насоса високого тиску. Зокрема:

 • промивку паливної системи необхідно виконувати приблизно один-два рази на рік;
 • обов'язково вчасно міняти паливний фільтр (чистити його небажано, тому що дрібні частинки бруду, швидше за все, залишаться на фільтрі);
 • використовувати якісне паливо (на будь-який заправці є документація, в якій вказується, як давно було привезено паливо, а також подано інформацію про його склад, допуски і сезонності );
 • в зимовий час важливо користуватися зимовим дизельним паливом, або для зниження температури замерзання (підвищення плинності) солярки можна користуватися спеціальними складами - антигелів;
 • бажано залишати машину на тривалу стоянку (особливо в холодну пору) з повним баком, оскільки за ніч на внутрішніх стінках бака утворюється конденсат вологи, який стікає вниз і змішується з паливом, замість цього можна користуватися згаданими вище удалителей вологи;
 • не допускати критичного зниження рівня палива в баку;
 • в зимовий час обов'язково потрібно прогрівати двигун протягом декількох хвилин до руху, з огляду на показання приладів температури охолоджуючої рідини і тиску масла;
 • застосовувати спеціальні змащувальні присадки для дизельного палива, якщо є підозри на низьку якість солярки.

Перераховані вище заходи будуть сприяти нормальній роботі не тільки насоса високого тиску, а й всієї паливної системи автомобіля в цілому.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found