Способи швидкої перевірки датчика распредвала (фаз)

Перевірка датчика распредвала (ДПРВ) дозволяє не тільки упевнитися в його працездатності, а й упевнитися, що в двигунах з фазованим (послідовним) уприскуванням паливо подається саме в необхідній послідовності. Інша назва пристрою - датчик фаз (його часто використовують власники вітчизняних ВАЗів). Перевірку можна виконати за допомогою мультиметра, включеного в режим вольтметра, і / або осцилографа. Перевірка датчика положення распредвала нескладна за своєю суттю, і з нею може впоратися навіть початківець автолюбитель.

зміст:

 • Як працює датчик распредвала
 • Ознаки виходу з ладу ДПРВ
 • Де розташований датчик
 • Як перевірити ДПРВ
 • Заміна датчика на новий

Перевірка датчика распредвала

Що таке датчик розподільного вала

Перед тим як перейти до питання про перевірку датчика положення распредвала, необхідно з'ясувати, що це за пристрій, для чого воно потрібне і за яким принципом працює. Це допоможе усвідомити деталі перевірки в майбутньому.

Датчик розподільного вала - це пристрій, який фіксує кутове положення зазначеного валу в конкретний момент часу. Отримана з його допомогою інформація передається на електронний блок керування двигуном (ЕБУ), і на її основі цей орган управління віддає команди на уприскування палива і запалювання паливоповітряної суміші в кожному циліндрі в конкретний момент часу.

Робота датчика положення розподільного валу заснована на ефекті Холла. Так, безпосередньо на распредвали знаходиться металевий зуб, який під час обертання валу змінює магнітне поле в розташованому поруч датчику. Цей зуб має назву репер. У датчику фіксується зміна магнітного поля, яке перетворюється в електричний сигнал невеликого напруги. Цей сигнал і подається на електронний блок управління.

Насправді датчик положення розподільного валу фіксується лише одне його положення, що відповідає положенню поршня першого циліндра у верхній мертвій точці. Далі фазований уприскування палива виконується в послідовності роботи циліндрів. Зазвичай це система 1-3-4-2.

Датчики положення розподільного валу стали встановлювати на двигуни з розділеним (фазованим) уприскуванням палива приблизно з 2005 року.

У разі, якщо датчик распредвала виходить з ладу (електронний блок управління отримує від нього некоректну інформацію або зовсім не отримує її), то програмно закладений перехід в аварійний режим. Він має на увазі використання попарно-паралельну (групову) подачу палива в двигун. Це призводить до двох негативних наслідків:

 1. Невелика втрата потужності двигуна, особливо при їзді в критичних режимах (розгоні, їзді під навантаженням).
 2. Збільшення витрати палива приблизно на 10 ... 20% (залежить від потужності двигуна, його конструктивних особливостей, а також умов експлуатації).

Що стосується дизельних двигунів, то датчики положення розподільного валу влаштовані аналогічно, але є одна відмінність. Воно полягає в тому, що датчик фіксує положення не тільки першого циліндра, а всіх. Це зроблено за рахунок того, що на заданому диску є окремий зуб для кожного циліндра.

Таким чином, при виході датчика з ладу має сенс якнайшвидше виконати його діагностику і при необхідності заміну.

Ознаки поломки ДПРВ

Існує кілька типових ознак, за якими можна стверджувати, що датчик положення розподільного валу вийшов з ладу. Відразу ж потрібно уточнити, що перераховані нижче симптоми можуть свідчити зовсім про інші несправності. Тому має сенс виконати додаткову діагностику. Отже, ознаки поломки ДПРВ:

 • Проблеми з запуском двигуна, причому при будь-яких умовах - «на холодну», «на гарячу» і в інших режимах. Зазвичай це виражається в тому, що доводиться довше крутити стартером.
 • Нестійка робота двигуна, «плаваючі» робочі і холості оберти двигуна.
 • «Провали» в русі машини, при натисканні на педаль акселератора вона відповідає не відразу, губляться динамічні характеристики машини (слабо розганяється, не тягне, особливо в завантаженому стані і при русі на підйом).
 • При скиданні педалі акселератора двигун глухне.
 • Збільшений витрата палива (на 10 ... 20%).
 • Активується сигнальна лампа на приладовій панелі Check Engine. Необхідно виконати додаткову діагностику за допомогою електронного сканера (наприклад, приладу ELM 327 або його аналога). При цьому характерні помилки, що стосуються роботи датчика мають номера P0340, P0342, P0343.

Насправді датчик положення розподільного валу - досить просте і надійне пристрій, тому з ладу він виходить рідко. Найчастіше пошкоджується його проводка - перетираються дроти, пошкоджується ізоляція на них, виходить з ладу так звана «фішка», місце підключення датчика до автомобільної ланцюга.

Однак для машин, що їздять на бензині, описані вище проблеми виражені не так чітко. Але вийшов з ладу датчик положення розподільного валу доставить багато проблем для власників автомобілів, обладнаних газобалонним обладнанням, зокрема, четвертого покоління. Описані вище несправності і проблеми можуть проявитися на таких машинах «у всій красі». Тому власникам машин, обладнаних ГБО, настійно рекомендується якомога швидше виконати діагностику і заміну датчика при підозрах на його несправність.

Розташування ДПРВ на двигуні

Для виконання перевірки датчика положення розподільного валу необхідно знати, де він знаходиться. Як правило, на восьмиклапанним двигунах зазвичай ДПРВ монтується в торці головки блоку циліндрів. На шестнадцатиклапанного моторах він також монтується на голівці блоку циліндрів, зазвичай в безпосередній близькості з першим циліндром.

Що стосується популярних вітчизняних автомобілів ВАЗ, то їх власники називають такі вузли датчиками фаз. Їх розташування в цих моторах аналогічно. Так, на восьмиклапанним двигунах датчик розташований на лівій частині головки блоку циліндрів (якщо дивитися по ходу руху автомобіля). На шестнадцатиклапанного - на правій передній частині двигуна. В останньому випадку безпосередньо датчика візуально не видно, його розташування можна оцінити лише за відповідними до нього сигнальним і годує проводах. Датчик фаз ВАЗ 2114 закріплений в безпосередній близькості до повітряного фільтру, близько головки блоку циліндрів.

Способи перевірки датчика распредвала

Перед виконанням перевірки датчика за допомогою мультиметра або інших електронних приладів необхідно перевірити його механічну цілісність. Зокрема, він встановлюється в корпус з кільцем ущільнювача, що забезпечує його надійне кріплення. Потрібно перевірити його стан. Також буде не зайвим перевірити цілісність корпусу датчика, наявність на ньому тріщин або інших пошкоджень. Бажано перевірити і задає диск, чи не пошкоджені зуби, чи немає на корпусі датчика або поблизу від нього металевої стружки.

В інтернеті можна знайти інформацію про те, що нібито ДПРВ можна виявити його працездатність, просто перевіривши його магнітні властивості. Зокрема, до його торця (робочої чутливої частини) піднести маленьку металеву деталь, яка повинна «прилипнути» до датчика. Насправді це не так , і неробочий ДПРВ може як володіти магнітними властивостями, так і не володіти ними. Відповідно, перевірку необхідно виконувати іншими методами.

Існує два основних способи перевірки датчика положення розподільного валу - за допомогою електронного мультиметра і за допомогою осцилографа. Перший метод простіше і швидше, проте другий - більш точний і дає більше діагностичної інформації.

Перевірка датчика распредвала мультиметром

Для перевірки ДПРВ необхідний демонтаж. Зробити це нескладно, потрібно лише від'єднати від нього контактну групу проводів, і відкрутити кріпильний болт. Також для перевірки вам знадобиться невеликий металевий предмет (з чорного металу, щоб він магніти).

Схема підключення для перевірки датчика фаз 21110-3706040

Схема підключення для перевірки датчика фаз 21120-3706040

Алгоритм виконання перевірки датчика мультиметром наступний:

 1. Взяти мультиметр і перемкнути його в режим вимірювання постійної напруги в діапазоні до 20 В (залежить від конкретної моделі мультиметра).
 2. Від'єднати «фішку» від датчика, отщелкнув фіксатор.
 3. Демонтувати датчик з його місця.
 4. На «фішку» датчика 21110-3706040 автомобіля ВАЗ (і на багатьох інших) контакт «А» відповідає масі, контакт «С» - плюсової провід, йде від реле управління, контакт «В» - сигнальний провід (середній). У фішки датчика 21120-3706040 контакт «А» відповідає масі, контакт «В» - плюсової провід від реле управління, контакт «С» - сигнальний провід.
 5. Перевірити наявність харчування на фішках. Для цього потрібно включити запалювання на автомобілі (але не запускати двигун) і зробити це за допомогою мультиметра. Якщо харчування на фішках немає - значить, потрібно шукати причину. Це може бути несправна проводка (пошкодження ізоляції, розрив проводів), вихід з ладу керуючого реле, «глюк» електронної системи управління (ЕБУ).
 6. Далі потрібно під'єднати датчики для перевірки за наведеними на малюнку схемами.
 7. Подати на датчик напруга 13,5 ± 0,5 В (хоча допускається і менше, наприклад, 12 ... 12,5 Вольта від акумулятора).
 8. Якщо при подачі живлення на датчик вольтметр фіксує відсутність напруги на датчику, то це сигналізує або про поломку самого датчика, перевірку можна завершити і готуватися до заміни датчика на новий.
 9. Заміряти напругу між плюсовим і сигнальним контактом. Воно повинно бути рівним не менше 90% від напруги живлення (тобто, якщо значення напруги живлення дорівнює 12 Вольт, то напруга на сигнальному контакті повинно бути не менше 10,8 Вольт).
 10. Піднести до торця датчика (його сигнальної частини) приготований заздалегідь металевий предмет. Повторно заміряти напругу на сигнальному контакті. Воно повинно бути не більше 0,4 Вольт. Прибрати пластину - значення напруги має відновитися до 90 ... 100% живильного. Якщо є які-небудь відхилення в процесі перевірки - значить, датчик вийшов з ладу і підлягає заміні.
Зверніть увагу, що бажано перевіряти не тільки датчики, вже встановлені на двигун, а й знову куплені, оскільки завжди існує ризик покупки бракованого товару.

Перевірка ДПРВ за допомогою осцилографа

Електронний осцилограф допомагає зрозуміти, як працює датчик положення розподільного валу, і видає він імпульси взагалі. Зазвичай користуються так званим електронним осцилографом, тобто, просто програмою-симулятором, встановленим на ноутбук або інший подібний пристрій. Необхідно підключитися до датчика распредвала і зняти з нього осциллограмму. В ідеалі повинна бути рівна діаграма-гребінець з одним випадає піком, який відповідає проходженню репера через датчик. Якщо ж осциллограмма має іншу форму - потрібна додаткова перевірка.

При діагностиці осциллографом датчика розподільного вала автомобілів «Ніссан» (зокрема, Nissan Almera) форма осцилограми буде інший. Вона не буде рівною, а у вигляді 3 імпульсів, потім пробіл, далі 4 імпульсів - пробіл, 2 імпульсів - пробіл і один імпульс - пробіл. Для двигунів цього автовиробника така особливість є нормою.

Заміна датчика положення РВ

Якщо в процесі перевірки з'ясувалося, що безпосередньо датчик положення распредвала вийшов з ладу - значить, він підлягає заміні. Як правило, ці вузли є неремонтоздатність, оскільки їх корпус запаяний, і розібрати його неможливо. Варто датчик недорого, а процедура заміни нескладна, і з нею може впоратися навіть початківець автолюбитель.

Алгоритм заміни датчика наступний:

 1. При непрацюючому двигуні від'єднати від акумуляторної батареї мінусову клему.
 2. Від'єднати від датчика положення розподільного валу «фішку» (як при перевірці).
 3. Залежно від моделі автомобіля необхідно демонтувати деталі, які перешкоджають доступу до датчика. Наприклад, на сучасних автомобілях на зразок «Лада Веста» необхідно зняти кронштейн допоміжних агрегатів.
 4. За допомогою гайкового ключа відгвинтити один або два кріпильні болти, в залежності від типу кріплення. Розмір гайкового ключа може бути різний, зазвичай для ВАЗів це ключ на 10 мм.
 5. Після демонтажу кріплення необхідно аналогічно дістати датчик з його місця.
 6. Установка нового датчика виконується у зворотній послідовності.
 7. Приєднати мінусову клему до акумулятора.

При покупці нового датчика положення розподільного валу необхідно звертати увагу на стан його кільця ущільнювача. Зазвичай воно продається окремо. Бажано при зміні датчика міняти і кільце ущільнювача, оскільки з часом воно зношується і втрачає еластичність. Використовувати старе кільце можна лише в разі крайньої необхідності, коли немає можливості купити нове.

висновок

Датчик положення розподільного валу - нескладне, але важливий пристрій в двигуні, і від його роботи залежить нормальне функціонування двигуна. Тому при виявленні ознак виходу його з ладу бажано якомога швидше виконати відповідні діагностичні процедури. Вони нескладні, і з ними впорається навіть початківець, який не має досвіду, автовласник. Аналогічно і з його заміною. Ціна датчика фаз для автомобілів ВАЗ станом на зиму 2019 року становить близько 400 рублів.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found