Як Перевірити Стартер Своїми Руками - 7 Перевірок Стартера

Несправності, діагностика та перевірка стартера (Інфографіка)

Стартер відповідає за запуск двигуна автомобіля і якщо він відмовляється працювати, то завести авто стає досить нелегко. Як правило, він виходить з ладу не моментально, а поступово, і, звертаючи увагу на його поведінку, за ознаками можна обчислити несправність. Якщо ж цього не вдалося зробити, то доведеться перевірити стартер, як підручними засобами, так і скориставшись мультиметром.

Швидку перевірку втягує реле або мотора стартера можна зробити не знімаючи з автомобіля або вийнявши його з під капота. Для такого тесту потрібен буде лише заряджений акумулятор і пара силових проводів. А щоб перевірити якір, щітки або обмотку стартера, доведеться розбирати і прозванивать мультітестером.

Як перевірити стартер своїми руками

З цієї статті ви дізнаєтеся:

 • Як перевірити стартер акумулятором
 • Як перевірити втягує реле
 • Як перевірити щітки стартера
 • Як перевірити Бендикс
 • Як перевірити обмотку стартера
 • Як перевірити якір стартера
 • Як перевірити мультиметром

Як перевірити стартер акумулятором

Діагностику запуску двигуна почнемо з першого питання, яким задаються багато автовласників - як перевірити стартер на акумуляторі і що покаже така перевірка?

Така маніпуляція дозволяє визначити правильність функціонування стартера, оскільки, коли він стоїть на двигуні, крім клацань (якщо вони звичайно чуються) про роботу пристрою мало що можна сказати. Тому, замикаючи клеми з висновками на втягуючому і корпусі стартера, можна визначити наявність несправності у втягуючому реле або безпосередньо самому стартере, побачивши, спрацьовує чи реле і крутить чи моторчик стартера.

Перевірка крутить чи стартер

Перевірка стартера 3 простих дії

Для перевірки стартера на здатність висувати шестерню і крутити (так він повинен працювати, коли встановлений на автомобілі), можна вдатися до допомоги акумулятора.

Для тіста потрібно надійно зафіксувати деталь, клему "-" під'єднати на корпус , а «+» - до верхньої клеми реле і контакту його включення . При справній роботі повинен відбутися винос Бендикс і прокручування мотором шестерні .

Як перевірити окремо кожен з вузлів пристрою запуску двигуна, розглянемо наочно і більш докладно.

Як перевірити втягує реле

Щоб перевірити втягує реле стартера, потрібно підключити до нього плюсову клему АКБ , а мінусову - на корпус пристрою . При справно працюючому реле буде висуватися шестерня Бендикс з характерним клацанням.

Перевірка втягує реле стартера на акумуляторі

Перевірка втягує реле за допомогою акумулятора

Перевірка втягує стартера

Шестерня може не висуватися по причині:

 • підгоріли контактів втягує;
 • заклинило якоря;
 • перегорання обмотки стартера або реле.

Як перевірити щітки стартера

Щітки можна перевірити кількома способами, найпростіший з них - перевірка 12 вольтової лампочкою . Для цього підключіть один висновок лампочки на щіткотримач, а інший - на корпус, якщо вона загориться , то щітки потребують заміни , оскільки є пробої в захисті.

Перевірка щіток стартера

Перевірка щіток стартера замикання на масу

Другий спосіб перевірки щіток - мультиметром - можна здійснити на розібраному стартері. Завдання полягатиме в перевірці замикання на масу (не повинні замикати). Для перевірки омметром вимірюється опір між основною пластиною і щіткотримачем - опір має прагнути до нескінченності .

Також, при демонтажі щіткового вузла, обов'язково проводимо візуальний огляд щіток, колектора, втулок, обмотки і якоря. Адже при виробленні втулок може здійснюватися просадка струму при запуску і нестабільне спрацьовування моторчика, а пошкоджений або підгорів колектор буде просто «з'їдати» щітки . Розбиті втулки, крім того, що сприяють перекосу якоря і нерівномірного зносу щіток, збільшують ризик виникнення межвиткового замикання обмотки.

Як перевірити Бендикс

Перевірка Бендикс стартера

Робота Бендикс стартера перевіряється теж досить просто. Потрібно затиснути корпус обгонів муфти в лещата (через м'яку прокладку, щоб не пошкодити) і пробувати прокручувати його туди-сюди, він не повинен обертатися в обидві сторони. Провертається - несправність полягає в обгінної муфті , оскільки при спробі провернути в іншу сторону, повинен стопориться. Також Бендикс може не входити в зачеплення, і стартер буде прокручуватися вхолосту, якщо він просто заліг або з'їли зуби. Пошкодження шестерні визначається візуальним оглядом, а ось залягання можна визначити лише повністю все розібравши, і почистивши редуктор від бруду, засохлої мастила всередині механізму.

Як перевірити обмотку стартера лампочкою

Контрольна лампочка для перевірки обмотки стартера

Як перевірити обмотку стартера

Обмотку статора стартера можна перевіряти дефектоскопом або лампочкою 220 В . Принцип такої перевірки буде схожий з перевіркою щіток. Лампочку до 100 Вт підключаємо послідовно між обмоткою і корпусом статора. Один провід кріпимо на корпус, другий до висновку обмотки (з початку до одного, потім до іншого) - загоряється, значить є пробою . Немає такої контрольки - беремо омметр і заміряємо опір - має бути близько 10 кОм .

Обмотка ротора стартера перевіряється точно таким же чином - включаємо в мережу 220В контрольку і одним висновком прикладаємо до пластині колектора, а іншим на сердечник - спалахує, значить потрібно перемотування обмотки або повністю заміна ротора.

Як перевірити якір стартера

Щоб перевірити якір стартера, потрібно подати напругу 12V з акумулятора безпосередньо на стартер, в обхід реле. Якщо він крутить, то з ним все в порядку , якщо немає, значить, або проблеми з ним, або із щітками. Мовчить, не крутиться - потрібно вдатися до розбирання для подальшої візуальної діагностики та перевірці мультиметром (в режимі омметр).

Перевірка якоря стартера

Перевірка якоря стартера акумулятором

Перевірка якоря на ППЯ

Основні проблеми з якорем :

 • пробій обмотки на корпус (перевіряється мультиметром);
 • розпаювання колекторних висновків (можна побачити при детальному огляді);
 • межвитковое замикання обмотки (перевіряється тільки спеціальним приладом ППЯ).
Основні дефекти на якорі стартера

Вигорілі ламелі через порушення контакту між півником і шинкою

Дуже часто замикання обмотки можна визначити при детальному візуальному огляді:

 • стружка та інші струмопровідні частки між ламелями колектора;
 • вигорілі ламелі в слідстві контакту між шинкою обмотки і півником.

Також дуже часто нерівномірний знос колектора призводить до зносу щіток і відмови стартера. Наприклад: виступаніє ізоляції в зазорі між ламелями, через зсув колектора щодо осі вала.

Глибина між проточками колектора якоря повинна бути не менше 0,5 мм.

Як перевірити мультиметром

Найчастіше в звичайного автовласника немає можливості провести перевірку контрольною лампочкою або дефектоскопом, тому найдоступніші методи перевірки стартера - перевірка на акумуляторі і мультиметром . Щітки і обмотки стартера будемо перевіряти на замикання, в режимах мегомметра або прозвонки, а обмотки реле - на невеликий опір.

Перевірка стартера мультиметром

Розбирання і перевірка всіх деталей стартера

Отже, як перевірити стартер мультиметром - потрібно лише розібрати його і заміряти опір між :

 • щітками і пластиною;
 • обмоткою і корпусом;
 • пластинами колектора і сердечником якоря;
 • корпусом стартера і обмоткою статора;
 • контактом виключення запалення і постійним плюсом, він же болт шунта підключення обмоток збудження електродвигуна стартера (перевіряється стан втягує обмотки реле). При справності має бути 1-1,5 Ом;
 • висновком підключення запалювання і корпусом тягового реле (перевіряється утримуюча обмотка втягує реле). Повинно бути 2-2,5 Ом.
Провідність між корпусом і обмоткою, валом ротора і комутатором, контактом запалювання і плюсовим контактом реле, між двома обмотками має бути відсутня.

Варто відзначити, що опір обмоток якоря мізерне і звичайним мультиметром його не визначився, тому можна лише продзвонити обмотки на відсутність обриву (кожна ламель колектора повинна звониться з усіма іншими) або перевірити падіння напруги ( на всіх має бути однаковим ) на сусідніх ламелях при подачі на них постійного струму (близько 1А).

Наостанок представляємо для вас зведену таблицю, куди зведена інформація про те, якими методами можна перевірити ту чи іншу частину стартера.

Перевіряються елементи і методи втягує реле якір щітки стартера обмотка стартера Бендикс
мультиметр
візуально
акумулятор
лампочка
механічно

Сподіваюся, дана інформація допомогла вам дізнатися, як перевірити стартер своїми руками в гаражних умовах, маючи в своєму розпорядженні тільки акумулятор або мультімет. Як бачите, перевірка стартера на працездатність може і не вимагати професійного обладнання або знання електросхем. Потрібні лише елементарні навички використання омметра і тестера з контрольною лампочкою. Але для професійного ремонту в обов'язковому порядку потрібний і ППЯ - прилад перевірки якорів.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found