Як перевірити датчик температури охолоджуючої рідини двигуна (в знятому вигляді і на машині)

Перевірка датчика температури є нескладною процедурою, з якою може впоратися навіть початківець автолюбитель. Датчик температури охолоджуючої рідини (скорочено - ДТОЖ) являє собою термістор, тобто, резистор, що змінює значення свого внутрішнього опору відповідно до температури, куди вміщено його виконавчий елемент. Найчастіше для цього використовують мультиметр (інша назва - тестер, «цешка»), який в змозі вимірювати значення електричного опору в ланцюзі.

зміст:

 • Що таке ДТОЖ
 • Ознаки несправності датчика ОЖ
 • Де знаходиться датчик
 • Причини поломки датчика
 • Як перевірити ДТОЖ

Датчик температури охолоджуючої рідини

Як працює датчик температури ОЖ

Перед тим як перейти до обговорення питання про те, як перевірити датчик температури охолоджуючої рідини, необхідно коротко зупинитися на ознаках його несправності та розібратися з тим, як він працює. Це допоможе визначитися з діагностикою. Як зазначалося вище, датчик температури охолоджуючої рідини (іноді його називають просто датчик температури двигуна) являє собою термістор - резистор, що змінює свій опір залежно від зміни температури, зокрема охолоджуючої рідини системи охолодження двигуна. Відповідне значення опору і його зміна фіксується електронним блоком управління двигуном (скорочено, ЕБУ), на підставі якого він видає відповідні команди.

За інформацією від датчика температури охолоджуючої рідини ЕБУ при запуску виставляє необхідну кількість кроків регулятора холостого ходу (РХХ), тим самим регулюючи подачу палива. Згаданий термистор володіє так званий «негативний температурний коефіцієнт». Це означає, що при холодній температурі його електричний опір має велике значення, а при нагріванні чутливого елемента це опір падає.

Управління датчиком відбувається шляхом подачі на нього електричного сигналу з постійною напругою 5 Вольт від електронного блоку управління через резистор з постійним опором, яке знаходиться всередині керуючого контролера. Відповідно, температуру охолоджуючої рідини блок управління обчислює по падінню напруги на датчику, який, як зазначалося вище, має змінний опір. На холодному двигуні падіння напруги буде більше, відповідно, на прогрітому - менше. І на холодному двигуні напруга на датчику буде вище, а на гарячому - нижче.

Ознаки виходу з ладу датчика ОЖ

Про необхідність виконання перевірки датчика температури охолоджуючої рідини, будуть свідчити ряд ознак. Однак тут варто відзначити, що перераховані нижче ситуації можуть бути ознаками та інших поломок в двигуні автомобіля, тому для отримання точного результату необхідно виконати додаткову діагностику. Отже, до ознак поломки датчика температури охолоджуючої рідини відноситься:

 • Активізація контрольної лампи на панелі Check Engine. Однак вона може активуватися і при інших поломки, тому необхідно виконати додаткове сканування коду помилки.
 • Підвищення витрати палива . Це викликано тим, що на електронний блок управління подається некоректна інформація, і відповідно, він також не в змозі визначити скільки саме палива потрібно не тільки створення оптимальної суміші, а й для підтримки температури двигуна в нормальному (безаварійний) діапазоні.
 • Нестабільна робота двигуна . Зокрема, нестабільна його робота на холостих обертах, складності з запуском (особливо в холодну пору року), мимовільна зупинка при низьких оборотах.
 • Двигун глухне «на гарячу» . Тобто, він може раптово стихнути при досягненні критичної температури охолоджуючої рідини. Причому це не залежить від того, яка саме охолоджуюча рідина була залита в систему (зокрема, фабричний антифриз або звичайна вода).
 • Проблеми в роботі охолоджуючого вентилятора на радіаторі . Це може проявлятися по-різному. В одних випадках вентилятор не включається зовсім, в інших - не включається в аварійних режимах, по-третє - не вимикається навіть при охолодженні двигуна. При відключенні датчика температури охолоджуючої рідини електронний блок управління сприймає це як обрив ланцюга датчика і примусово включає вентилятор. У будь-якому випадку для отримання точної картини необхідно виконати додаткову діагностику датчика і / або термостата.

У зв'язку з тим, що вказаний датчик має досить простий пристрій і найчастіше нерозбірними корпус, то при виході його з ладу він підлягає заміні. Це стосується практично всіх машин, на яких встановлено даний пристрій.

Розташування датчика на двигуні

Для того щоб виконати перевірку датчика температури ОЖ необхідно знати, де він розташований. Природно, що дана інформація буде різнитися у автомобілів різних марок і моделей. Однак існує кілька типових ознак, за якими можна знайти те місце, де безпосередньо закріплений датчик. Так, в більшості випадків він розташований на випускному патрубку головки блоку циліндрів. Конструктивно він має металеву різьблення, за допомогою якої і вкручується в відповідний отвір. Основна вимога в даному випадку - забезпечення прямого контакту його чутливого елемента і охолоджуючої рідини. Саме такий контакт і забезпечує точність показань датчика.

Зверніть увагу, що на деяких автомобілях конструкцією може бути передбачена установка двох датчиків температури. У цьому випадку перший з них фіксує температуру охолоджуючої рідини на виході з двигуна (циліндрів), а другий - на виході з радіатора. Такий підхід дає можливість більш точного контролю за станом як двигуна в цілому, так і його охолоджуючої системи зокрема. Однак два датчика зазвичай встановлюють на потужні і / або дорогі машини, де цей параметр критично важливий, а в ЕБУ закладені спеціальні програми для роботи двигуна. Додаткову інформацію про пристрій конкретного автомобіля ви можете знайти у відповідному мануале або технічної документації.

Причини поломки датчика температури ОЖ

Конструктивно датчик охолоджуючої рідини досить простий, і відповідно, виходить з ладу рідко. Зазвичай це відбувається банально через його старості або механічного пошкодження. Наприклад, корозія контактів і металевих деталей корпусу може виникнути через те, що замість тосола або антифризу в систему охолодження була залита звичайна вода (а тим більше якщо ця вода «жорстка», тобто, з великим вмістом солей металів). Також причинами виходу з ладу цього пристрою можуть бути:

 • Пошкодження корпусу . Це може виражатися в різних аспектах. Найчастіше при цьому видно патьоки охолоджуючої рідини, яка витікає з різьблення датчика або його корпусу. Також при цьому можуть бути пошкоджені електричні контакти і / або безпосередньо терморезистор, який видаватиме некоректний сигнал.
 • Окислення контактів . Іноді виникають ситуації, коли під впливом випарів або просто від старості окислюються контакти на датчику, тому електричний сигнал не проходить через них.
 • Пошкодження «фішки» . У деяких випадках при механічних пошкодженнях можливий вихід з ладу так званої «фішки», тобто, групи контактів, яка приєднується до датчика температури ОЖ. Простіше кажучи, перетираються дроти у підставі роз'єму. За статистикою відгуків, знайдених в інтернеті, це одна з найпоширеніших несправностей, яка трапляється з датчиком і відповідною системою.
 • Порушення електричного контакту всередині датчика . У цьому випадку, на жаль, ремонт навряд чи можливий, оскільки зазвичай його корпус запаяний і не дає можливості доступу до нутрощів ДТОЖ. Відповідно, в цьому випадку датчик потрібно тільки міняти на новий.
 • Порушення ізоляції проводів . Зокрема, мова йде про що живлять і сигнальних проводах, які йде на датчик від електронного блоку управління і назад. Ізоляція може бути пошкоджена внаслідок механічної дії, перетирання або навіть просто від старості, коли вона «лущиться» шматками. Особливо актуально це для тих машин, які експлуатуються в умовах великої вологості і різких перепадів температури навколишнього повітря.

У разі, якщо існує можливість просто почистити корпус / різьблення / контакти датчика, то для відновлення його нормальної роботи достатньо виконати відповідні заходи. Однак, якщо пошкоджений корпус, і / або виведений з ладу внутрішній терморезистор, то ремонт навряд чи можливий. В цьому випадку необхідно просто виконати заміну датчика на новий. Його ціна невисока, а процес заміни нескладний, і не займе багато часу і зусиль навіть у початківців автовласників.

Як перевірити працездатність датчика охолоджувальної рідини

Існує два основні методи перевірки справності датчика температури охолоджуючої рідини. Перший - з його демонтажем, другий - прямо на посадковому місці в двигуні автомобіля. У свою чергу перший метод також можна розділити ще на два. Перший - з використанням термометра, другий - без нього. Демонтаж датчика зазвичай можна зробити за допомогою звичайного гайкового ключа відповідного розміру, попередньо від'єднавши контактні клеми від нього. Але перед тим як виконати демонтаж датчика, необхідно переконатися, що на ДТОЖ підключений до джерела живлення. Зазвичай воно дорівнює 5 вольт постійного напруження. Це можна легко з'ясувати, від'єднавши від датчика його фішку, і за допомогою мультиметра, перекладеного в режим виміру постійної напруги (з відповідним діапазоном) щупами перевірити значення напруги. Якщо напруга присутня і має вказане значення,то можна виконувати подальшу перевірку датчика охолоджувальної рідини.

Перевірка датчика температури на машині

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, яким чином перевірити датчик температури охолоджуючої рідини, не знімаючи його з посадкового місця, щоб спростити роботу і виконати її якомога швидше. А роблять це за допомогою багатофункціонального тестера, вимірявши опір між його похідними контактами, тобто, опір його електричної обмотки.

Прямо на машині роблять перевірку ДТОЖ, від'єднавши фішку від датчика, щоб був нормальний доступ до його електричних контактів (висновків). Зверніть увагу, що якщо двигун гарячий, то працювати потрібно обережно, щоб не обпектися самому і не оплавити електронний мультиметр і / або його щупи! Далі за допомогою мультиметра, перекладеного в режим вимірювання опору необхідно заміряти це значення між його висновками. Як зазначалося вище, на холодному двигуні значення буде досить високо, а при гарячому - нижче. Як приклад наведемо технічну інформацію для автомобіля ВАЗ-2110 , що дає загальне розуміння про значення опору. При цьому необхідно розуміти, що у інших легкових машин (використовують датчики схожих моделей) ці значення будуть дуже схожими, тобто, критично не відрізнятимуться.

Температура води, ° С Значення опору, Ом Температура води, ° С Значення опору, Ом
+5 7280 +45 1188
+10 5670 +50 973
+15 4450 +60 667
+20 3520 +70 467
+25 2796 +80 332
+30 2238 +90 241
+40 1 459 +100 177

Справедливості заради треба сказати, що ламаються датчики не так часто, але замість цього зустрічаються ситуації, коли ДТОЖ «бреше», тобто, видає некоректну інформацію. Тому можна порівняти показники температури по приладовій панелі і порівняти їх з отриманим значенням опору. Якщо датчик таки видає невірну інформацію, то має сенс його демонтувати і провести додаткову діагностику за допомогою термометра і нагрівального приладу для води.

Перевірка діагностичним приладом

Активізація на панелі контрольної лампи Check Engine завжди є приводом виконати додаткове сканування коду помилки. Найшвидшим і ефективним варіантом в даному випадку буде діагностика персональним ODB2 сканером. У нашому випадку скористаємося бюджетним сканером корейського виробництва Scan Tool Pro Black Edition .

Якщо при візуальному огляді слідів пошкодження датчика температури охолоджуючої рідини або відповідних електричних проводів і корозії роз'єму не виявлено, а діагностика показала наявність якоїсь з його помилок, наприклад, P0115, P0116, P0117 або P0118, то швидше за все проблема в датчику. Щоб в це перевірити не обов'язково перевіряти його мультиметром, сканер дає можливість показати роботу всіх наявних датчиків (в т.ч. і ДТОЖ) в режимі реального часу. Якщо датчик нормально працює, то ви побачите яку він видає температуру.

Так як Scan Tool працює на 32-х бітному чипі (аналоги за таку ціну мають всього 8 бітний контролер), то їм можна діагностувати не тільки двигун, а й інші вузли і агрегати автомобіля (коробку передач, трансмісію, допоміжні системи ABS, ESP і т.д.). А ще дозволить зробити виміри роботи систем автомобіля протягом певних відрізків часу і зберігати отримані дані. Сумісний з усіма популярними діагностичними програмами, без втрат зв'язку. Працює по wi-fi / Bluetooth.

Перевірка з термометром

Отже, необхідно попередньо демонтувати датчик з його посадкового місця на двигуні автомобіля. Зазвичай це не становить великих труднощів, і виконується за допомогою гайкового ключа відповідного розміру. Заодно можна виконати профілактику його різьблення в патрубку, почистити і змастити її, та й сам датчик теж в разі, якщо він справний і автовласник не буде міняти його на новий.

Далі необхідно налити воду в електричний чайник або іншу посудину, але в цьому випадку потрібно скористатися для нагріву води в подальшому кип'ятильником. Також для роботи вам знадобиться електронний мультиметр, що працює в режимі вимірювання електричного опору. Чутливий елемент датчика необхідно помістити в нагрівається воду, а до електричних контактів забезпечити нормальний доступ за допомогою щупів мультиметра. Також в воду помістити термометр (бажано електронний, оскільки він забезпечує більш високу точність вимірювання і зручність отримання відповідної інформації про температуру води).

Далі потрібно крок за кроком зробити виміри опору датчика відповідно до підвищення температури. Бажано це робити з інтервалом в 5 ° С (наприклад, + 15 ° С, + 20 ° С, + 25 ° С і так далі). В результаті у вас вийде масив даних, який можна оформити в таблицю. Ці дані потрібно порівняти з даними, які є в технічній документації конкретного автомобіля або, в крайньому випадку, з таблицею, наведеною вище.

Природно, що в процесі вимірювання допускаються деякі некритичні похибки, які будуть залежати, по-перше, від умов проведення експерименту, а по-друге, особливостей конкретного датчика, оскільки часто навіть у датчиків однакової моделі опір буде незначно відрізнятися при однакових умовах проведення вимірювань.

Перевірка без термометра

Даний метод перевірки датчика температури охолоджуючої рідини мультиметром аналогічний попередньому, однак для його проведення не потрібно застосовувати термометр. Так, необхідно довести воду до кипіння і помістити в неї чутливий елемент датчика. Далі аналогічно необхідно виміряти значення опору на його вивідних контактах. Як вказувалося в наведеній вище таблиці відповідне значення має бути приблизно дорівнює 177 Ом. Однак необхідно враховувати похибку і допускати, що температура води в момент вимірювання може бути на пару градусів нижче, тому і опір трохи вище.

Як перевірити датчик температури на ВАЗ 2110

В цілому, перевірка датчика температури охолоджуючої рідини на ВАЗ 2110, 2112, «Пріорі», «Калині» та інших аналогічних «ладах» ідентична процесам, описаним в попередніх розділах. Як правило, на згаданих ВАЗах використовують датчики з артикулами 23.3828 і 405213, або їх аналог - 423.3828. Для перевірки цього датчика автовласникам буде корисно знати його опір при різних температурах:

 • опір при 15 ° С - 4033 ... 4838 Ом;
 • опір при 128 ° С - 76,7 ... 85,1 Ом;
 • вихід напруги при 15 ° С - 92,1 ... 93,3%;
 • вихід напруги при 128 ° С - 18,1 ... 19,7%.

Що стосується демонтажу датчика для його подальшої перевірки / заміни, то цей захід необхідно починати з того, що трохи злити охолоджуючу рідину. Причому робити це необхідно, коли мотор холодний з тим, щоб не отримати опік, і не пошкодити інструменти / деталі двигуна. Для демонтажу вам знадобиться гайковий ключ на 19 мм. З його допомогою потрібно відвернути датчик і демонтувати його разом з кільцем ущільнювача. Також не забувайте вчасно міняти антифриз в системі охолодження двигуном!

Вимірюємо опору датчика з кроків в 10 градусів Цельсія починаючи від закипання води в посудині з ДТОЖ і до її охолодження до кімнатної температури. Результати звіряємо з табличними даними.

висновок

Датчик температури охолоджуючої рідини (або датчик температури двигуна) - пристрій нескладний, і їх перевірка не становить великих труднощів. Для цього необхідно лише мати інструменти для його демонтажу, а також електронний мультиметр, воду і нагрівальний елемент. Що стосується ремонту датчика, то в більшості випадків його виконувати недоцільно, оскільки цей процес не варто витраченого часу і зусиль, а ціна датчика охолоджувальної рідини не така висока. Винятком може стати чистка його контактів від бруду і / або корозії. У деяких випадках це дає можливість відновити працездатність ДТОЖ.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found