Перевірка маточини. Як перевірити підшипник маточини колеса

Перевірка підшипника маточини - заняття нескладне, проте вимагає певних знань і навичок від автовласника. Діагностику стану підшипника можна виконати в гаражних умовах і навіть просто в дорозі. Інша справа, що гул, що виходить від ступичного вузла, не завжди може сигналізувати про те, що вийшов з ладу саме ступичний підшипник.

зміст:

 • Причини виникнення гулу
 • Ознаки зносу підшипника
 • Як перевірити маточину
 • Чому треба міняти підшипник

Як перевірити маточину

Чому гуде маточина

Причин, за якими виникає гул або стукіт в районі підшипника насправді кілька. Так, неприємні скрипучі звуки можуть бути ознакою часткового виходу з ладу рульової тяги, наконечника, кульової опори, зношених сайлентблоков, а також безпосередньо від підшипника. І саме підшипник найчастіше і стає причиною виникнення гулу.

Як підшипника використовують закритий тип підшипників. Це пов'язано з тим, що при русі авто не можна допустити потрапляння в корпус підшипника піску, бруду, пилу та інших абразивних елементів. Загалом, існує шість основних причин , за якими можливе виникнення ситуації, коли ступичний підшипник частково виходить з ладу і починає скрипіти.

 1. Значний пробіг . Це природна причина, через яку внутрішня поверхня корпусу підшипника зношується, в ній канавки для кульок в ньому розширюються і підшипник починає стукати. Зазвичай це відбувається після 100 тисячах кілометрів пробігу (залежить від конкретного автомобіля, марки підшипника, характеру їзди на машині).
 2. Втрата герметичності . Корпус підшипника закритого типу має гумові та / або пластмасові вставки-кожухи, які закривають кульки підшипника від зовнішнього середовища. Справа в тому, що всередині підшипника є невелика кількість змащення, що забезпечує його нормальну роботу. Відповідно, при пошкодженні таких вставок мастило випливає, і підшипник починає працювати «на суху», а відповідно, відбувається різкий знос.
 3. Неакуратна їзда . Якщо автомобіль часто на високій швидкості влітає в ями, вибоїни, наїжджає на купини, то все це розбиває не тільки підвіску, але і саму маточину.
 4. Неправильна запрессовка . Це досить рідкісна причина, однак якщо при минулому ремонті установку підшипника робив недосвідчений (або некваліфікований) людина, то цілком можливо що підшипник був встановлений навскоси. В таких умовах вузол буде працювати всього кілька тисяч кілометрів пробігу.
 5. Неправильний момент затяжки ступичні гайки . У технічній документації до автомобіля завжди чітко вказується, з яким обертовим моментом необхідно затягувати гайку маточини а іноді як закручувати щоб відрегулювати маточину. Якщо значення моменту перевищити, то він почне перегріватися під час їзди, що природним чином знизить його ресурс.
 6. Їзда по калюжах (воді) . Це досить цікавий випадок, який полягає в тому, що при їзді всякий, навіть справний підшипник, розігрівається, і це нормально. Але при заїзді в холодну воду повітря всередині нього стискається і він через не надто щільні гумові ущільнення сам засмоктує вологу всередину корпусу підшипника. Особливо це актуально, якщо гумки вже старі або просто Трухлого. Причому сам хрест зазвичай з'являється не відразу, а може з'явитися через один-два дні, коли безпосередньо в підшипнику утворюється нехай і мала, але корозія.

Крім перерахованих вище, існує ще ряд менш поширених причин того, що підшипник маточини починає хрустіти при русі:

 • Заводський брак . Ця причина актуальна для недорогих підшипників китайського або російського виробництва. Виражатися це може по-різному. Наприклад, неточне дотримання розмірів і допусків, неякісна герметизація (ущільнювача), мало спеціальної мастила.
 • Неправильний виліт колісних дисків . Це природним чином призводить до збільшення навантаження на ступичний підшипник, що скорочує термін його експлуатації і може привести до появи хрускоту в ньому.
 • Часта експлуатація перевантаженої машини . Навіть якщо автомобіль їздить по хороших дорогах, то значно і / або часто перевантажувати його не можна. Це аналогічно призводить до збільшення навантаження на підшипники з зазначеними вище наслідками.
 • Занадто великий радіус покришки . Особливо це актуально для джипів і комерційного транспорту. Якщо діаметр покришки буде великим, то при бічному прискоренні на підшипник буде діяти додаткова руйнівна сила. Зокрема, на передні маточини.
 • Несправні амортизатори . Коли елементи підвіски автомобіля не справляються належним чином зі своїми завданнями, то при їзді по поганих дорогах на підшипники маточини зростає навантаження в вертикальній площині, що знижує їх загальний ресурс. Тому потрібно стежити, щоб підвіска машини працювала в штатному режимі. Особливо, якщо машина часто експлуатується по поганих дорогах і / або часто значно навантажують.
 • Несправності в гальмівній системі . Найчастіше при цьому температура гальмівної рідини і / або температура гальмівного диска (барабана) буде високою, і теплова енергія буде передаватися на ступичний підшипник. А перегрів знижує його ресурс.
 • Неправильне розвал / сходження коліс . Якщо колеса встановлені під неправильними кутами, то на підшипники буде невірно розподілені зусилля навантаження. Відповідно, на одній зі сторін підшипник буде відчувати перевантаження.

Ознаки поломки підшипника маточини

Приводом до того, щоб виконати перевірку підшипника автомобіля може бути один або декілька з перерахованих нижче ознак:

 • Поява гулу (схоже на «сухий» хрест) з колеса. Як правило, гул виникає при перевищенні машиною певної швидкості (зазвичай це значення становить близько 60 ... 70 км / год). Гул посилюється при входженні машини в повороти, особливо на великій швидкості.
 • Найчастіше разом з гулом виникає і вібрація не тільки на кермі, а всієї машини (внаслідок биття підшипника), яка відчувається при їзді, особливо по гладкій дорозі.
 • Перегрів колісного диска під час тривалого руху автомобіля. У деяких випадках перегрівається гальмівний супорт аж до того, що може закипіти гальмівна рідина.
 • Підклинювання колеса. Для водія це виражається таким чином, що при їзді по прямій машину як би «тягне» в сторону. Викликано це тим, що проблемний підшипник трохи загальмовує пов'язане з ним колесо. Симптоми схожі на ті, які виникають при неправильно налаштованому розвалі-сходженні. Така поведінка вже дуже небезпечно, так як якщо заклинить ступичний підшипник, то він може розбити ШРУС , і на швидкості диском розріже покришку!

Як перевірити підшипник маточини

Існує чотири основні методи, за допомогою яких будь-який автовласник може перевірити стан маточини.

Перевірка площин

Відео як перевірити підшипник маточини

Це найбільш простий метод, і з його допомогою можна перевірити підшипник маточини прямо біля гаража або під'їзду. Так, для цього треба загнати машину на рівну асфальтовану (бетонований) майданчик. Далі беремо рукою за проблемне колесо в його верхній точці і щосили намагаємося розгойдати його рухами від себе і на себе. Якщо при цьому мають місце металеві клацання - значить підшипника прийшов кінець , і його потрібно міняти!

Коли явних клацань при виконанні подібної операції не чути, але підозри залишилися - потрібно піддомкратити машину з боку досліджуваного колеса. Після цього потрібно вручну надати колесу обертальні рухи (якщо це приводний колесо, то потрібно попередньо зняти машину з передачі). Якщо в процесі обертання є сторонній шум, підшипник гуде або хрумтить - це додаткове підтвердження того, що маточина вийшла з ладу. При несправному підшипнику в процесі обертання складається враження, що колесо як б не надійно сидить на своєму місці.

Також при Поддомкрачиваніє можна розхитати колесо не тільки у вертикальній площині, а й у горизонтальній і в діагональної. Це дасть більше інформації. В процесі розгойдування будьте обережні, щоб машина не впала з домкрата! Так, потрібно взяти рукою за верхню і нижню точку колеса і спробувати розгойдати його. Якщо люфт є - він буде відчутний.

Описаний метод підходить для діагностики як передніх, так і задніх підшипників маточини.

Перевірка маточини на биття

Непрямим ознакою деформованих маточин буде биття в педаль при гальмуванні. Це може бути викликано як биттям гальмівного диска, так і биттям маточини. А в деяких випадках гальмівний диск під впливом температури сам деформується слідом за маточиною. Відхилення від вертикальної площини навіть на 0,2 мм вже викликає вібрації і биття на швидкості.

Максимально допустимий показник биття не повинен перевищувати позначку 0,1 мм , а в деяких випадках таке значення може бути і менше - від 0,05 мм до 0,07 мм .

На СТО биття маточини перевіряють манометром годинного типу. Такий манометр тулиться до площини маточини і показує точне значення биття. У гаражних умовах, коли немає такого пристрою, - користуються викруткою (дозволяє зробити висновок б'є маточина або сам диск).

Алгоритм перевірки маточини на биття своїми руками буде наступним:

 1. Знімає потрібне колесо.
 2. Беремо головку з воротком, з їх допомогою будемо обертати колесо за ступичні гайку .
 3. Беремо плоску викрутку, яка спиралася її на скобу супорта і підводимо жалом до робочої поверхні обертового гальмівного диска (ближче до його краю). Необхідно утримувати так нерухомо в процесі обертання.
 4. Якщо гальмівний диск має биття, то викрутка буде залишати на його поверхні подряпини . І не по всьому колу, а тільки на дузі, яка випирає в горизонтальній площині.
 5. Кожен диск потрібно перевірити з обох сторін.
 6. Якщо на диску було знайдено «криве» місце, то необхідно від'єднати його від маточини, розгорнути на 180 градусів і знову встановити на маточину. При цьому надійно закріпивши за допомогою монтажних болтів.
 7. Далі повторюємо процедуру з пошуку опуклостей на випробуваному диску.
 8. У разі, якщо новостворена дуга-подряпина розташовується поверх вже накресленої - значить, кривої гальмівний диск .
 9. У разі ж, коли в результаті експерименту було утворено дві дуги , розташовані на диску протилежно один одному (на 180 градусів) - значить крива маточина .

Перевірка на підйомнику

Даний метод найкраще підходить для передньопривідних автомобілів, так як у них конструкція передніх ступичні підшипників складніше, ніж у задньопривідних. Однак його також можна використовувати і для діагностики задне- і повнопривідних машин.

Щоб перевірити підшипники ступиці коліс, машину необхідно загнати на підйомник, запустити двигун, включити передачу і розігнати колеса. Після цього заглушити двигун і слухати, як працюють підшипники в процесі зупинки коліс . Якщо який-небудь з підшипників несправний, то явно буде чутно по хрускоту і вібрації на конкретному колесі.

Як перевірити маточину на домкраті (передня і задня)

Гуде чи ні, ступичний підшипник, можна перевірити і на домкраті. Причому працювати бажано в закритому гаражі або в боксі, оскільки так звуки будуть відчуваються набагато краще, ніж на вулиці. Машину домкрачувати черзі під важіль одного з коліс. Коли не знаєте маточина якого колеса шумить, то рекомендується почати з задніх коліс, а потім спереду. Робити це потрібно послідовно з колесами однієї осі. Порядок дій такий:

Як перевірити ступичний підшипник

Як перевірити ступичний підшипник на домкраті

 1. Вивісити перевіряється колесо на домкраті.
 2. Задні колеса крутимо вручну (на передньому приводі) і слухаємо.
 3. Для перевірки передніх коліс потрібно вичавити зчеплення (для механічної коробки передач), запустити двигун, включити 5-ю передачу і плавно відпустити зчеплення.
 4. При цьому вивішене колесо буде обертатися зі швидкістю, що відповідає приблизно 30 ... 40 км / год.
 5. Якщо підшипник маточини пошкоджений - то це буде чудово чутно на слух для людини, що стоїть в безпосередній близькості до нього.
 6. Після розгону можна встановити нейтральну передачу і заглушити двигун з тим, щоб дати колесу самостійно зупинитися. Це виключить додатковий шум двигуна.
У процесі перевірки дотримуйтеся обережності! Ставте машину на ручне гальмо і бажано на упори!

Зверніть увагу , що довго в такому режимі машину залишати не можна, процедура перевірки повинна займати лічені хвилини! В повнопривідної машині потрібно обов'язково відключити привід другий осі. Якщо такої можливості немає - то перевіряти потрібно тільки на підйомнику, вивішуючи всю машину цілком.

Як перевірити в русі (перевірка передньої маточини)

Побічно діагностувати вихід з ладу підшипника можна і в дорозі. Для цього потрібно знайти рівну, бажано асфальтовану, майданчик. І на ній поїздити на машині зі швидкістю 40 ... 50 км / год, входячи при цьому в повороти.

Суть перевірки полягає в тому, що при повороті вліво центр ваги машини зміщується вправо, і відповідно, на правий ступичний підшипник доводиться додаткове навантаження. При цьому він починає видавати додаткову шум. При виході з повороту цей гул пропадає. Аналогічно при правому повороті повинен шелестіти (якщо несправний) лівий ступичний підшипник.

При їзді по прямій гладкій дорозі частково вийшов з ладу ступичні підшипник починає шуміти при наборі машиною певної швидкості (зазвичай звук починає відчуватися на швидкості близько 60 км / ч). І в міру розгону гул зростає. Однак якщо мають місце такі звуки, то бажано сильно не розганяти. По-перше, це небезпечно, а по-друге, це призводить до ще більшого зносу підшипника.

Особливо чітко гул чути при їзді по гладкому асфальту. Це обумовлено тим, що при їзді по грубозернистими асфальту шум від їзди сам по собі досить відчутний, тому він просто приглушує гул підшипника. А ось при їзді по хорошому покриттю звук відчувається «у всій красі».

Температура колісного диска

Це дуже непряма ознака, однак на нього теж можна звернути увагу. Так, зношений ступичний підшипник в процесі своєї роботи (обертання) сильно гріється. Випромінюване їм тепло передається на прилеглі до нього металеві деталі, в тому числі, на колісний диск. Тому в процесі їзди, не натискаючи на педаль гальма (щоб не нагріти гальмівний диск) необхідно зупинитися просто накатом. Якщо диск буде теплий - це непряма ознака вийшов з ладу підшипника. Однак тут потрібно враховувати, що покришки в процесі їзди також гріються, тому цей метод краще виконувати в помірну по температурі погоду (навесні або восени).

Що буде якщо не міняти підшипник коли він гуде

При появі неприємного підозрілого шуму при наборі певної швидкості і / або входження в повороти необхідно якомога швидше виконати перевірку маточини. Використання машини з поламаним підшипника не тільки шкідливо для машини, але і небезпечно!

Що буде якщо заклинить ступичний підшипник. наочно

Так, якщо вчасно не поміняти вийшов з ладу підшипник маточини, то це може загрожувати (або одночасно кількома) аварійними ситуаціями:

 • Додаткове навантаження (вібрація) на ходову частину машини її рульове управління. Це призводить до зниження ресурсу їх окремих частин і вузлів.
 • Знижується тяга двигуна, його ККД, що може привести в тому числі до збільшення витрати палива.
 • Через перегріву гальмівного вузла може закипіти гальмівна рідина. Це призведе до часткового і навіть повного виходу системи гальмування з ладу!
 • При повороті колесо може просто «лягти», що призведе до втрати контролю над автомобілем. На швидкості це може бути фатальним!
 • При критичному зносі підшипник може заклинити, що призведе до зупинки колеса. І якщо така ситуація станеться в русі - це може стати причиною значного ДТП!
Якщо з яких-небудь причин на даний момент у вас немає можливості терміново поміняти підшипник маточини - то коли маточина загуде можна їздити на невеликих швидкостях, приблизно до 40 ... 50 км / год, причому проїхати не більше 1000 км. Швидше розганятися і довше кататися вкрай не рекомендується!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found