Втягує реле стартера - несправності, перевірка, принцип, схема роботи і ремонт

Втягує реле стартера - це електромагніт, який в системі запалювання виконує дві функції. Перша - підведення шестерні Бендикс стартера до зубчатому вінця маховика. Друга - її повернення в початкове положення після запуску двигуна. Поломка втягує реле загрожує тим, що двигун просто не заведеться . Причин поломки реле не так багато. У цьому матеріалі ми постараємося описати ознаки і причини поломки, а також методи діагностики і ремонту.

Вам стане відомо:

 • Схема роботи реле
 • Ознаки та причини поломки
 • Як перевіряється реле стартера
 • Як зробити ремонт втягує
 • Типи і виробники реле

Втягує реле стартера

Втягує реле з сердечником

Принцип роботи втягує реле

Перед тим як перейти безпосередньо до несправностей і методами їх усунення, автовласникам буде корисно дізнатися пристрій втягує реле стартера, і як воно працює. Відразу варто відзначити, що механізм являє собою класичний електромагніт , що складається з двох обмоток (утримує та втягує), схеми підключення його до стартера, а також сердечника з поворотною пружиною.

У момент повороту ключа запалювання напруга від акумулятора подається на обмотки реле, що втягує. При цьому створюється електромагнітне поле, яке переміщує осердя, що знаходиться в його корпусі. Той, в свою чергу, стискає пружину. В результаті цього протилежний кінець "вилки" зсувається до маховика. При цьому шестерня, поєднана з Бендиксен, видавлюється назовні до моменту зачеплення з вінцем маховика. В результаті зачеплення замикаються контакти вбудованої схеми включення стартера. Далі втягує обмотка відключається, а сердечник залишається в зафіксованому положенні за допомогою працюючої утримує обмотки.

Схема роботи втягує реле

Схема роботи втягує реле

Після того як ключ запалювання відключає двигун, напруга на втягує реле перестає подаватися. Відбувається повернення якоря в початкове положення. Механічно з'єднані з ним вилка і Бендикс виходить із зачеплення з маховиком. Таким чином, несправність втягує реле стартера - це критична поломка, через яку неможливо запустити двигун.

Схема втягує реле стартера

Схема втягує реле

Схема втягує реле

На додаток до попереднього пункту представляємо вашій увазі схему втягує реле стартера . З її допомогою вам буде легше зрозуміти принцип дії пристрою.

Втягує обмотка реле завжди підключена до "мінуса" через стартер. А утримуюча обмотка - безпосередньо до акумулятора. Коли сердечник реле притискає робочу пластину до болтів, і на стартер подається "плюс" від акумулятора, то аналогічний "плюс" подається і на вихід "мінуса" втягує обмотки. Через це вона відключається, і струм продовжує йти тільки по утримує обмотці . Вона слабкіше, ніж втягує, проте володіє достатньою силою, щоб постійно утримувати сердечник всередині корпусу, що забезпечує безперервну роботу мотора. Використання двох обмоток дозволяє значно економити енергію акумулятора під час запуску двигуна.

Існують моделі реле з однією обмоткою - втягує. Однак такий варіант непопулярний в силу значної витрати енергії акумулятора.

Ознаки та причини виходу з ладу реле

До зовнішніх ознак поломки втягує реле стартера належать такі аспекти:

 • При повороті ключа в замку запалювання не відбувається ніяких дій по запуску двигуна, або запуск можливий лише при виконанні декількох спроб.
 • Після запуску двигуна стартер продовжує обертатися з великою швидкістю. На слух це можна визначити по сильному дзижчання механізму.

Несправність в роботі реле є однією з причин того, що машина не заводиться, А причин його поломки може бути кілька:

 • вихід з ладу (перегоряння) всередині реле контактних пластин (в народі їх називають "п'ятаками"), зменшення площі їх контакту, "залипання";
 • обрив (обгорання) втягує і / або утримує обмотки;
 • деформація або ослаблення поворотної пружини;
 • коротке замикання в втягує або утримує обмотці.

Як перевірити втягує реле стартера мультиметром

Якщо ви виявили хоча б один з перерахованих ознак, то наступним кроком щодо усунення поломки буде проведення детальної діагностики.

Як перевірити втягує реле

Методів перевірки втягує реле існує кілька. Розберемо їх по порядку:

 • Спрацьовування реле можна визначити досить просто - в момент запуску лунає клацання , вироблений рухається сердечником. Цей факт говорить про справність пристрою. Якщо ж клацання немає - значить, втягує реле стартера не спрацьовує. Якщо втягує клацає, але не крутить стартер, то ймовірна причина цього полягає в підгоряння контактів реле.
 • Якщо втягує реле спрацьовує, але при цьому чутно своєрідне деренчання, то це говорить про несправності в одній або обох обмотках реле . В даному випадку перевірку втягує реле стартера можна провести за допомогою омметра шляхом вимірювання опору його обмоток. Необхідно витягнути сердечник і поворотну пружину з корпусу, після чого попарно перевірити опір між обмотками і "масою". Це значення повинно знаходитися в межах 1 ... 3 Ом. Після цього вставити сердечник без пружини, замкнути силові контакти і виміряти опору між ними. Це значення має бути 3 ... 5 Ом (значення залежить від конкретного реле). Якщо виміряне значення нижче, ніж зазначені числа, то можна говорити про коротке замикання в ланцюзі і виході обмоток з ладу.

Ремонт втягує реле стартера

Контакти втягує реле стартера

Зношені контактні пластини реле

На багатьох сучасних машинах втягує реле виконано в нерозбірному вигляді. Це робиться з двох причин. Перша - так збільшується надійність механізму і його довговічність в силу механічного захисту від зовнішніх факторів. Друга - таким чином автовиробники хочуть отримати більший прибуток від продажу своїх комплектуючих. Якщо у вашому автомобілі стоїть саме таке реле, то кращий вихід в даному випадку один - його заміна. Запишіть марку реле, його технічні параметри, а краще візьміть його з собою, і вирушайте в найближчий магазин або на авторинок за аналогічним новим.

Однак деякі автовласники проводять його ремонт своїми руками. Але при цьому потрібно знати, як розібрати втягує реле стартера . Якщо реле розбірні - то воно піддається ремонту. У разі неразборного ремонт також можливий, проте в невеликому обсязі. Зокрема, при пригорання "п'ятаків", поліпшенні і чищенні контакту. Якщо ж згоріла або "закоротити" одна з обмоток, то такі реле, як правило, не ремонтують.

В процесі демонтажу позначте клеми, щоб в при установці не переплутати їх. Також рекомендується зачистити і знежирити контакти реле і стартера.

Для подальших робіт вам знадобиться викрутка з плоским жалом, а також паяльник, олово і каніфоль. Розбирання реле починається з того, що необхідно витягнути з нього сердечник. Після цього відкручуються два, які тримають верхню кришку, де розташовані контакти котушок. Однак перед тим як її зняти, необхідно отпаять згадані контакти. При цьому необов'язково отпаивать обидва контакти . Зазвичай, щоб дістатися до "п'ятак", досить отпаять лише один контакт і підняти з одного боку кришку.

Розбирання і ремонт втягує реле

Ремонт втягує реле ВАЗ 2104

Далі потрібно відкрутити зверху болти, що утримують "п'ятаки", і дістати їх. У разі необхідності потрібно провести їх ревізію. Тобто, почистити їх за допомогою наждачного паперу з тим, щоб позбутися від нагару. Аналогічну процедуру потрібно виконати і з їх посадочними місцями. За допомогою слюсарного інструменту (найкраще за допомогою викрутки з плоским жалом) почистити посадочне місце, видаливши звідти бруд і нагар. Збірка корпусу реле відбувається в зворотному порядку.

Розбирання та збирання розбірного реле відбувається аналогічно. Для цього потрібно розкрутити болти-шпильки і розібрати його корпус. Так ви доберетеся до внутрішніх елементів пристрою. Роботи по ревізії проводяться аналогічно до наведеного вище алгоритму.

Типи втягують реле і їх виробники

Коротенько торкнемося втягують реле, що використовуються на автомобілях ВАЗ. Вони діляться на чотири типи:

 • для НЕ редукторних стартерів моделей ВАЗ 2101-2107 ( "Класика");
 • для НЕ редукторних стартерів моделей ВАЗ 2108-21099;
 • для редукторних стартерів ВАЗ всіх моделей;
 • для редукторів стартерів AZD (використовуються в моделях ВАЗ 2108-21099, 2113-2115).

Крім цього, як згадувалося вище, вони діляться на розбірні і нерозбірні. Розбірними є більш старі моделі. Нові та старі є взаємозамінними .

Для автомобілів ВАЗ втягують реле випускають такі підприємства:

 • Завод імені А.О.Тарасова (ЗИТ), Самара, РФ. Реле й стартери випускаються під торговими марками "КАТЕК" і "КЗАТЕ".
 • БАТЕ. Борисовський завод автотракторного електроустаткування (Борисов, Білорусь).
 • Компанія "Кедр" (Челябінськ, РФ);
 • Dynamo AD, Болгарія;
 • "Іскра" (Iskra). Білорусько-словенське підприємство, чиї виробничі потужності розташовані в місті Гродно (Білорусь).

При виборі того чи іншого виробництва необхідно враховувати, що найбільш якісними і поширеними марками є саме "КАТЕК" і "КЗАТЕ". Також пам'ятайте, що, якщо на вашій машині встановлений стартер AZD, то до них підходять "рідні" реле, випущені на тому ж підприємстві. Тобто, з продукцією інших заводів вони не сумісні .

підсумки

Втягує реле стартера - нескладний пристрій. Однак його поломка є критичною , тому що не дозволить запустити двигун. Перевірку і ремонт реле може виконати навіть недосвідчений автовласник, що володіє елементарними навичками слюсарних робіт. Головне, щоб під рукою були відповідні інструменти. У разі, якщо реле нерозбірне, все ж радимо вам виконати його заміну, так як, за статистикою, після виконання ремонту термін його експлуатації буде невеликим. Тому, якщо у вашій машині не працює втягує реле - купите аналогічний пристрій і зробіть його заміну.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found