Визначення несправностей рульової рейки. Ознаки, причини, як перевірити

Несправності рульової рейки автомобіля можуть не тільки викликати дискомфорт водіння, але і стати причиною більш серйозних поломок і навіть привести до ДТП. Ознаками несправності є: збільшення механічного зусилля при повороті рульового колеса, гул насоса ГУР, текти рідини гідропідсилювача, стукіт під час їзди по нерівних дорогах, іржавіння вала рейки.

зміст:

 • ознаки поломки
 • Причини виходу з ладу
 • Як визначити несправність
 • Які чекають наслідки

Несправності рульової рейки

Ознаки несправності рульової рейки

Більшість автомобілів комплектуються гідропідсилювачем (ГУР) або електропідсилювачем (ЕУР) керма. Основні несправності рульової рейки в них схожі, однак існують і відмінності, тому має сенс розглянути їх окремо.

Несправності рульової рейки з гідропідсилювачем

Симптоми несправності рульової рейки з ГУР часто пов'язані саме з гідравлічною системою - рідиною і насосом. Так, при поломці гідравлічної рейки водій буде відчувати:

 • Збільшення зусилля при повороті керма. Іншими словами, кермо стає «важким», і якщо його можна було крутити буквально одним пальцем, то тепер для повороту необхідно докладати значних зусиль.
 • Регулярне зниження рівня рідини ГУР в розширювальному бачку. Про це сигналізує відповідна лампа на приладовій панелі, патьоки рідини під машиною або на елементах підкапотного простору.
 • Стук при їзді. Особливо чітко він виражається при їзді по нерівних дорогах.
 • При повороті керма чути сильний гул. І чим сильніше вивернуть кермо (неважливо в яку сторону) - тим цей гул гучніший. Найчастіше гул супроводжується невеликою вібрацією рульового колеса.
 • Після повороту керма він повільно або зовсім не повертається у вихідне положення.
 • При русі машини прямо, передні колеса не тримають траєкторію, через що машина «совається» по дорозі.

Несправності електричної рульової рейки

В цілому, несправності електричної рейки схожі з проблемами з гідравлічної, крім патьоків рідини. Так при виході з ладу рейки з ЕУР часто буває:

 • стукіт при обертанні рульового колеса;
 • закусиваніе керма;
 • нерівномірне зусилля на рульовому колесі;
 • мимовільне обертання керма;
 • на панелі приладів горить значок червоного керма.

В цілому, несправності електричної рейки схожі з проблемами з гідравлічної, однак викликані вони дещо іншими причинами, про які йтиметься нижче. Головна проблема в даному випадку - вода, яка потрапляє на шток, або в блок управління рейкою.

Причини несправності рульової рейки

Існує три основні причини, через які ви можете почути стукіт в рульовій рейці. Це - знос черв'ячної пари (розподільника), знос зубчастої частини валу, вироблення вала по втулці.

Так, самим навантажувати вузлом в її конструкції є зчеплення між шестернею і зубчастої основою. Відповідно, тут з часом можуть зруйнуватися зуби - частково і навіть повністю. Це можна зрозуміти по стуку при утриманні керма під час проїзду по нерівностях.

У разі відсутності вироблення на зубах але невеликого люфту на штоку ситуацію можна виправити за допомогою регулювальної гайки. Підтягнувши її ви встановите оптимальна відстань між зубцями рейки і шестерні. Якщо ж зуби поламані повністю, то така рейка підлягає заміні (іноді можна замінити тільки шестерню).

Коли утворилася вироблення у втулці. За рахунок корозії, внаслідок попадання вологи з'являється всередині абразив, який і з'їдає втулку (може пластикова або бронзова). Несправність усувається шляхом заміни зі спеціального ремкомплекта.

Ще одна причина поломки - знос наконечника рульової тяги або всієї тяги повністю. Трапляється це внаслідок розриву пильовика і вимивання змащення. Зазвичай ці деталі ремонту не підлягають, і відповідно, їх змінюють на нові. Аналогічно і з кульовим наконечником.

Тяга знаходиться в пильовику, який з часом або під впливом зовнішніх факторів може втратити цілісність. Відповідно, в нього потрапляє пил, бруд, вода, що грає роль абразиву. При русі абразив значно зношує тягу і бруд потрапляє в рейку, розбиваючи її.

У разі, якщо машина «совається» по дорозі або кермо погано повертається у вихідне положення - значить, погано налаштована рульова рейка (хоча можливі й інші варіанти, тому потрібна додаткова діагностика).

Далі розглянемо основні причини, через які виходить з ладу рульова рейка з підсилювачами (гідравлічної і електричної рульової рейки).

Чому виникає несправність рейки з ГУР

Причини, за якими з'являються несправності рульової рейки з ГУР:

 • Іржавіння вала . Сучасні виробники не завжди роблять приводний вал рульової рейки з якісного металу, і вже тим більше не завдають на нього великий антикорозійний шар. З цієї причини часто відбувається іржавіння корпусу валу, який «ходить» по сальникам. Через це товщина вала зменшується і може з'явитися текти рідини гідропідсилювача з усіма витікаючими наслідками. Найчастіше іржавіє після тривалої стоянки автомобіля, наприклад, в осінньо-зимовий період.
 • Знос гумових ущільнювачів системи ГУР . Це стосується як безпосередньо сальників і ущільнювачів в рейці, так і з'єднань, які перебувають в інших частинах системи, наприклад, в районі розширювального бачка. Згодом або під впливом механічних причин (дублення, перегріву) гумовотехнічні вироби втрачають свої властивості, через що можуть пропускати рідину, і, відповідно, її рівень в системі буде знижуватися.
 • Частковий вихід з ладу насоса ГУР . Зазвичай це відбувається з природних причин (знос) або ж при використанні неякісної рідини для гідропідсилювача. Зокрема, насос ГУР сильно зношується при частих значних поворотах коліс, особливо в ситуації, коли машину з вивернутими колесами залишають в такому положенні на довгу стоянку.
 • Несправність клапанів розподільника . Це призводить до неправильного руху рідини по системі, і відповідно, роботі підсилювача.
 • Пошкодження поршневої системи гідроциліндра . Через цього не буде створюватися необхідний тиск в системі.
 • Ослаблення або обрив приводного ременя насоса . Якщо ремінь обірвався повністю - то і насос працювати не буде, ця поломка є критичною. Однак найчастіше ремінь просто розтягується (зношується) з часом, тому може прослизати на шківах, через що не передавати насосу необхідну для нормальної роботи кутову швидкість. Відповідно, насос не створюватиме необхідний тиск в системі.

іржавіння рейки

Окремо варто зупинитися на корозії, оскільки саме з цієї причини рейка рульового найчастіше починає скрипіти. Справа в тому, що найчастіше при ремонті (заміні) рейок в автосервісі їх співробітники фіксують пильовики універсальними пластиковими хомутами, оскільки їх простіше встановлювати. Однак пластикові хомути не забезпечують належної герметичності пильовика.

Більшість виробників рейок на їх корпусі роблять спеціальні прорізи для циркуляції повітря. А оскільки хомутів два - зверху і знизу, то один з них підсмоктує повітря знизу, де він холодний, а другий - зверху, де він теплий. Як результат, на поверхні рейки з'являється конденсат і іржа. Як показує практика, для появи вогнищ іржавіння достатньо часу близько півроку.

вироблення корпусу

Ця причина виникає тільки на рейці з гідропідсилювачем. Канавки всередині на корпусі з'являються внаслідок рідкісної заміни рідини. З'являються домішки зносу металу які налипають на тефлонові кільця. Такий абразив немов рашпілем з'їдає корпус.

Усувається тільки заміною рейки. Проблема не критична, але мало приємна, адже у вас буде постійний стукіт в рульовій.

Причина несправності рейки з електропідсилювачем

Причинами виходу з ладу електричної рульової рейки можуть бути несправності наступних вузлів, що входять до його складу:

 • Електронний блок управління . Він віддає команди на електродвигун на підставі отриманої інформації від поворотних датчиків. Блок виходить з ладу вкрай рідко, однак іноді, що називається, може «заглючила». Бувають і екзотичні варіант, наприклад, потрапив камінчик на пластикову кришку, зробив тріщину, і крізь неї почала потрапляти волога всередину корпусу. Як результат - окислення контактів електронного блоку. Його ремонт в домашніх умовах неможливий, тому за допомогою потрібно звернутися в автосервіс.
 • Реверсивний електродвигун з черв'ячним приводом . Це основний виконуючий механізм, який приводить в рух вал. Як і всякий електродвигун, він має ряд типових можливих несправностей - знос графітових щіток, замикання або обрив проводки якоря, знос опорних втулок. Зазвичай двигун можна полагодити в автосервісі.
 • Черв'ячний привід . Зокрема, черв'ячна шестерня - вона може зноситися або в ній стираються зуби. Як правило, в цьому випадку виконують заміну відповідного вузла.
 • Поворотні датчики і шлейф . При їх виході з ладу або некоректної роботи порушується робота всього ЕУР. Як результат ви отримуєте неправильний або запізнілий відгук на поворот керма. Електроніка не розуміє з яким зусиллям і який бік вам потрібно допомагати крутити. Залежно від типу датчиків (аналогові або цифрові) причиною такої поломки може бути знос, через що з'являється відведення від центрального положення або пошкодження шлейфу і тоді підсилювач взагалі відключається в певний момент.
 • Втулки і підшипники . Згодом внутрішні втулки електропідсилювача можуть частково вийти з ладу, що призводить до гулу при його роботі. Знос втулки призводить до закушування або навіть заклинювання рульового механізму. Найчастіше кермо при цьому починає вібрувати при поворотах. якщо ж зносився підшипник електромотора через попадання вологи, то ви почнете чути завивання при поворотах.
Особливістю електропідсилювача керма є складність його діагностики. Найчастіше для цього необхідно користуватися додатковими сканерами помилок або звертатися за допомогою в автосервіс. Більшість автомобілів, обладнаних ЕУР, мають на приладовій панелі сигнальну лампу, яка активізується при помилку в його роботі.

Як визначити несправність рульової рейки

Багатьох, особливо початківців, автолюбителів цікавить питання про те, як зрозуміти несправність рульової рейки? У більшості випадків зробити це можна, безпосередньо, перебуваючи за кермом автомобіля, однак знос втулки або вироблення в корпусі діагностується лише при знятті або розбиранні. Також виявити несправність можна по вищеописаним ознаками.

Як перевірити рейку рульову на несправність і що робити

Діагностику несправності рульової рейки необхідно виконувати, грунтуючись на ознаки які з'являються при експлуацаіі. Для початку опишемо діагностику рейки з ГУР.

Гул при повороті

Якщо при вивернутому в крайнє (або близьке до нього) стан рульовому колесі чути гул - значить, треба перевіряти стан гідро- або електропідсилювача і складові його робочої системи. При цьому гул може виникнути навіть у випадку, якщо рівень рідини буде в нормі. Перевіряти треба стан лопатей насоса (найчастіше з часом продуктивність насоса знижується), стан його підшипників, натяг приводного ременя.

Витік рідини ГУР

Регулярна витік - привід перевірити систему гідропідсилювача, її ущільнювачів. Зокрема, якщо автовласник змушений часто доливати рідину в розширювальний бачок системи. При цьому супутнім симптомом несправності рульової рейки буде витік рідини з магістралі. Вона може стікати прямо на землю під машиною (зазвичай прямо під розширювальним бачком) або патьоки видно на пильовиках рульових тяг.

Найчастіше при витоку рідини в систему потрапляє повітря (система «завоздушівается»). Його можна бачити по вируючої рідини в розширювальному бачку. Як зазначалося вище, причиною витоку може бути іржа на рейці. Щоб позбутися від неї в подальшому, бажано користуватися нестандартними пластиковими хомутами для затягування пиляків, а їх металевими аналогами, що забезпечують більш високий рівень герметичності.

Стук при їзді в передній осі

Насправді подібний стукіт може сигналізувати і про несправності в ходовій автомобіля, тому необхідно виконати додаткову діагностику. Стук може бути як по центру так з лівого з правого боку. У кращому випадку стукіт може сигналізувати про порваному пильовику тяги, в гіршому - про проблеми з тягами, важелями або іншими елементами.

Щоб точно зрозуміти через що виникла така несправність краще зняти і розібрати рейку. Адже найшкідливішим може бути попусканіе регулювальної гайки або знос втулки (коли стукіт праворуч), а більш серйозною проблемою є знос черв'ячної пари.

Порваний пильовик на тязі

При перевірці працездатності рейки необхідно звернути увагу і на цілісність пильовика тяги. В ідеалі він повинен бути цілим, а гума еластичною. Якщо він порвався, і всередину потрапила бруд - його потрібно обов'язково замінити, додати мастила попередньо видаливши з механізмів бруд, вологу, сміття.

Рульова рейка з електропідсилювачем

Для локалізації несправностей в електричній рульової рейки необхідно виконати перевірку наступних елементів.

розбиті втулки

Найчастіше причиною виникнення гулу і / або деренчання керма при повороті (і навіть без нього) стають розбиті втулки. Відповідно, потрібно виконати демонтажні роботи та перевірити їх стан. Зазвичай відновленню вони не підлягають. Тому можна зробити двома способами - поміняти електропідсилювач разом з рейкою в зборі, або ж купити і використовувати ремонтний комплект, що складається в тому числі і з втулок.

Заодно можна буде перевірити стан черв'ячної передачі (шестерні). Вона виходить з ладу набагато рідше, проте, якщо автомобіль має великий пробіг - обов'язково варто її перевірити.

датчики повороту

Перевірка роботи датчиків крутного моменту здійснюється методом комп'ютерної діагностики. Тут бажано звернутися за допомогою в автосервіс. Але, як правило, датчики - це досить надійні пристрої, тому рідко виходять з ладу. такий датчик починає "глючити" якщо пильовик, який встановлений над ним, пошкоджений, і в середину потрапляє волога.

електропривод керма

В сучасних ВАЗах з ЕУРом, при значному пробігу можуть спостерігаються проблеми з електродвигуном. Це відчувається по зростаючому зусиллю на кермі. Відповідно, в такому випадку бажано перевірити стан щіток, підшипників і обмоток електродвигуна.

Аналогічно, як і при перевірці гідравлічної рейки, потрібно звернути увагу на стан пильовика, наконечників, тяг.

Наслідки несправності рульової рейки

Також водіїв часто цікавить питання про те, чим загрожує несправність рульової рейки, і чи можна її використовувати в такому стані? І щоб зрозуміти наслідки, досить знати функцію рульової рейки.

Тобто, перше чим загрожує вихід з ладу рейки - порушення управління автомобілем. І якщо на початковій стадії (коли рейка тільки почала скрипіти і / або гудіти) вона ще буде виконувати свої функції, то при її повному виході з ладу водій може повністю втратити контроль над автомобілем!

При виявленні несправності рульової рейки необхідно не затягувати з діагностикою та виконанням ремонтних робіт!

Ремонтувати або ставити нову

Відповідь на питання про ремонт або заміну на нову рейку неоднозначний, і вимагає комплексного підходу. Найдорожчий, але надійний варіант - заміна на оригінальну запчастину. Але така можливість є далеко не у всіх, тому подібний варіант можна рекомендувати лише власникам дорогих іномарок преміум-класу, або автовласникам, які можуть дозволити собі не економити.

Більшість же автолюбителів купують так звані неоригінальні рейки або контрактні, але ще в гарному стані.

Ще один варіант - покупка і використання ремонтного комплекту. У нього входять пильовики, сальники, втулки. Саме цей шлях найчастіше і вибирається. Але тут є два аспекти. Перший - якість такого ремкомплекта. Гнатися за дешевизною не варто. Другий аспект - хто буде робити ремонт. Це питання досить актуальне, оскільки ремонтний майстер повинен володіти відповідним досвідом. Тому покупка ремонтного комплекту хорошої якості і звернення на перевірений автосервіс - це досить непоганий варіант ремонту, що дозволяє непогано заощадити. Тільки обов'язково вимагайте гарантію на виконані роботи. І зберігайте гарантію на куплену рейку або ремонтний комплект.

А ось якщо справа стосується рейки з електронним підсилювачем керма, то тут частіше вибирають саме ремонт, оскільки якою б складнощі не була несправність, в сервісі завжди рекомендують міняти деталь на нову. Морочитися з ремонтом мало хто хоче. Так як шліфування, якщо це механічна проблема, не припустима, а електронні несправності вимагають великих витрат часу і навичок, як діагностики, так і пайки. Тут уже кожен сам для себе вибирає що йому доступніше.

Також вам може бути цікаво дізнатися про:

 • Несправність рульової рейки на ВАЗ 2114
 • Поломки рульової рейки на Пріорі
 • Несправності рульової рейки на ВАЗ 2110

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found