Мастило стартера - чи потрібно мазати стартер автомобіля і який мастилом найкраще це робити

Мастило для стартера необхідна для того, щоб знижувати внутрішні механічні втрати, які присутні при його роботі. При відсутності мастила на валі або редукторі, стартер буде працювати в важких умовах, що призведе до його значного зносу і навіть передчасного виходу з ладу. Тому важливий не тільки сам факт змазування, а й те, яка мастило використовується в стартері автомобіля. Розберемо це питання детальніше.

Розглянуті моменти:

 • Що потрібно змащувати
 • чим змащувати
 • як змащувати
 • Вибір кращої мастила
 • Чи потрібно змащувати стартер взагалі

мастило стартера

Які частини стартера потрібно змащувати

Перед тим, як перейти безпосередньо до вибору мастила, необхідно визначитися, які саме внутрішні частини стартера підлягають змазування. Перерахуємо їх:

 • вал стартера;
 • обгінна муфта;
 • редуктор (при його наявності).

Що стосується стартерного вала, то потрібно змащувати його задню частину, щоб полегшити хід поздовжньої муфти. В іншому випадку виникає ризик клина муфти з шестернею, що загрожує поломкою їх зубів.

Також деякі фахівці рекомендують змащувати втягує реле і втулки стартера. На цей рахунок існує багато різних думок. Однак ми дотримуємося погляду, що необхідно змащувати лише вал, редуктор, а рідше і обгону муфту. Про причини ви можете почитати далі.

Профілактику та змазування елементів редуктора необхідно проводити через кожні 40 ... 50 тисяч кілометрів пробігу або кожні 2 роки (в залежності, що настане раніше).

Редуктор є не у всіх стартерах, це залежить від конструкції і моделі автомобіля. Його призначення полягає в зниженні механічних зусиль на стартері, через що знижується струм. Якщо редуктор не буде достатньо змазаний, то це призведе до надмірного навантаження на супутні механізми та зносу акумуляторної батареї. Тепер перейдемо безпосередньо до питання про вибір мастила для стартера автомобіля.

Мастило для стартера повинна мати наступні властивості:

 • широкий температурний діапазон використання;
 • захистом поверхні від корозії;
 • високою здатністю навантаження;
 • низьким коефіцієнтом тертя;
 • тривалим терміном використання.

Яку мастило використовувати для стартера

Перш ніж перейти до конкретних марок, необхідно визначитися з тим, який кінематичною в'язкістю володіє та чи інша мастило, щоб вона підходила для змазування стартера і його складових. Відповідно до діючих стандартів, кінематична в'язкість базового масла, яке використовується для виробництва мастила для стартера, повинна бути нижче 100 сСт (cSt, сантістокс, 1 СТС = 1 мм² / с). Такі склади призначені для експлуатації в умовах дуже низьких температур, високої швидкості взаємодії тертьових металевих чи інших пар і низькою механічного навантаження.

Якщо масло має кінематичну в'язкість в діапазоні 100 ... 200 сСт, то такі склади відносяться до класу загальних автомобільних . Вони призначені для роботи при середніх температурах, середніх швидкостях, і навантаженні від малої до середньої. Інформацію про кінематичної в'язкості ви знайдете на упаковці мастила, яку плануєте використовувати для стартера. Однак пам'ятайте, що мастила з в'язкістю 100 ... 200 сСт не підходять для використання в елементах стартера. Це твердження засноване на тому факті, що мінімальна температура їх експлуатації становить -20 ... 25 ° С. Прикладами таких мастил можуть служити MC-1000, RAVENOL Hot Red Grease HRG2, LIQUI MOLY LM 47. Тому для багатьох куточків нашої країни цього показника мало, оскільки взимку температура опускається набагато нижче (виняток, природно, становлять південні регіони).

Не плутайте в'язкість базового масла з консистентним в'язкістю (NLGI). Для автомобілів найчастіше використовують мастила з індексом NLGI-2 (м'які мастила). Мастила для стартера

Відмінним варіантом мастила для елементів стартера є LIQUI MOLY Thermoflex . Вона відноситься до описаного вище класу з кінематичною в'язкістю до 100 сСт. Зокрема, при температурі + 40 ° С вона має в'язкість в 18 сСт. Її додатковою перевагою є той факт, що вона може працювати не тільки з металевими, а й пластмасовими деталями. Її аналогом є RAVENOL Arctic Green Grease AGG2 з діапазоном робочих від температур від -60 ° С до + 120 ° С.

Універсальної відповіді на питання, який мастилом змащувати стартер, немає і бути не може. Однак існує кілька найпоширеніших варіантів, якими користуються автомобілісти на сьогоднішній день. В першу чергу це залежить від температури повітря, при якій планується експлуатувати машину. Зокрема, до якого мінімального значення опускається взимку температура в вашому регіоні.

Серед інших, більш дешевих, використовуваних засобів популярні такі:

 • «Літол 24»;
 • Графітова мастило;
 • Castrol LMX;
 • "Циатім 201";
 • Мастила для ШРУС.

При виборі тієї чи іншої мастила необхідно знати її характеристики, в першу чергу робочий температурний діапазон. Адже склад повинен забезпечувати нормальну роботу механізму як в сильний мороз, так і в спеку. Далі розберемо більш детально характеристики перерахованих складів.

«Літол 24»

Литол 24

Це мастило дуже популярна серед автолюбителів і є багато в чому універсальної. Нею можна змащувати струмопровідні елементи та різні рухомі металеві пари. Температурний діапазон становить від -40 ° С до + 120 ° С. Що стосується в'язкості, то вона становить 8 Па · с при + 50 ° С і 650 Па · с при -20 ° С. Цього цілком достатньо для забезпечення нормальної роботи стартера в зазначеному температурному діапазоні. "Литол" підходить для місць, розташованих в середніх географічних широтах (краще не використовувати його в умовах крайньої півночі). «Літол 24» відмінно підходить для змащування редуктора.

графитная мастило

графітова мастило

Температурний діапазон використання цього складу знаходиться в межах від -20 ° С до + 60 ° С. Тому такий невеликий діапазон накладає деякі обмеження на область використання таких мастил. Її можна використовувати в жарких регіонах, а також в тому випадку, якщо ви не хочете переплачувати за більш дорогі мастила.

Castrol LMX LI-KOMPLEXFETT 2

Castrol LMX LI-KOMPLEXFETT 2

Це пластичне мастило, що складається з загустителя на основі літієвого комплексу. Володіє хорошою водостійкістю і адгезію до металевих поверхонь, високою здатністю навантаження і термічною стабільністю. Мастило Кастрол ЛМГ має нижній температурний діапазон -35 ° С, а верхній - + 170 ° С. Тому багато автовласників застосовують її для змащення редукторного стартера.

циатім 201

«Циатім-201»

Це антифрикционная приладова морозостійка мастило. Може використовуватися в вузлах тертя, що працюють з малим зусиллям зсуву при невисоких навантаженнях, авіаційній техніці, радіотехнічне обладнання, електромеханічних та інших приладах і точних механізмах, в тому числі, в автомобільній техніці. Є морозо- і вологостійкої мастилом. Це старе перевірений засіб також може бути використано в якості мастила Бендикс стартера і інших його елементів. Його відмінною рисою є нижня температурна робоча межа, яка становить -60 ° С. Верхня - + 90 ° С. Тому "Циатім-201" відмінно підходить для використання в північних широтах.

мастило ШРУС

Цих коштів існує багато. Однак їхнім спільним позитивним властивістю є те, що вони володіють великим робочим температурним діапазоном. В середньому від -30 ° С до + 120 ° С, хоча в окремих випадках його межі можуть бути іншими (залежить від конкретної мастила). Найкраще підходить для змазування вала стартера. Також потрібно розуміти, що мастила для ШРУС в оригіналі розраховані на роботу при великих навантаженнях, тому в зимових умовах вони працюватимуть не кращим чином.

Як змащувати стартер

Розглянемо цей процес на прикладі мастила стартера ВАЗ класики. Для цього потрібно в першу чергу зняти агрегат з машини. Для цього використовується ключ на 13. Для виконання змазування необхідно розібрати стартер, проте не повністю, як це робиться при ремонті або профілактичних роботах. Тобто, необхідно забезпечити доступ до валу стартера (у інших машин також необхідно дістатися і до редуктора). Роботи проходять в такій послідовності:

Перевірка і мастило стартера на ВАЗ 2114

 1. Відкрутіть гайку контактного болта і зніміть висновок обмотки стартера.
 2. Зніміть втягує реле, попередньо відкрутивши його три кріпильні болти.
 3. Візьміть в руки і витягніть з нього пружину. Після цього вийміть сам якір з кришки.
 4. Зніміть з задньої частини стартера його кришку, попередньо відкрутивши два кріпильні болти. Зніміть стопорне кільце вала і шайбу, щоб звільнити вал якоря.
 5. Відкрутіть два кріплять болта і від'єднайте ротор від корпусу. Від'єднайте від якоря обмотки статора. Після цього з внутрішньої частини статора витягніть ізолюючу трубку.
 6. Роз'єднувач між собою корпус і кришку статора. Вийміть з щіткотримача перемичку. Зніміть щітки статора і пружинки.
 7. За допомогою оправлення випрессуйте задній підшипник (інша назва - задня втулка). Щоб зняти муфту з передньої частини, необхідно дістати якір. Для цього виведіть кріпильні плечі із зачеплення.
 8. Зніміть стопорну шайбу за допомогою викрутки. Аналогічно зніміть стопорне кільце за допомогою двох викруток, розтуляючи його.
 9. Зніміть з валу ротора муфту. Можна переходити безпосередньо до мастилі черв'ячного з'єднання.
 10. Для цієї мети можна використовувати різні описані вище засоби. В даному випадку вам важливо знати, що перед змазуванням вам необхідно очистити поверхню від старого мастила, а саме черв'ячне з'єднання змащувати рясно, щоб втягує реле працювало в нормальному режимі навіть у морозну погоду.
При розбиранні стартера і змащення його деталей рекомендуємо вам провести його повний профілактичний огляд.

Краща мастило для стартера

Спробуємо систематизувати інформацію, і привести для вас таблицю, де представлена інформація про те, яку мастило для планетарного редуктора стартера, а також його вала краще використовувати. Ми не намагаємося нав'язати своє бачення, а лише представляємо відомості, які нам вдалося знайти .

Вузли для змазування Вимоги до мастил приклади мастил
планетарний редуктор Тривала дія, сумісність з пластмасовими деталями і еластомерами, стійкість до високих механічних навантажень, широкий діапазон робочих температур
 • LIQUI MOLY Thermoflex;
 • RAVENOL Arctic Green Grease AGG2;
 • Molykote AG-650;
 • Molykote-7514;
 • мастило для ШРУС;
 • "Литол 24".
Вал стартера Забезпечення низького коефіцієнта тертя, висока несуча здатність, стійкість до дії вологи та захист від корозії, широкий температурний діапазон.
 • Molykote 3400A Leedfree;
 • Molykote BR 2 Plus;
 • графітова мастило;
 • Castrol LMX;
 • "Циатім 201".
Обгінна муфта Широкий температурний діапазон, сумісність з різними муфтами машин, стійкість до окислення і вологості, захист від корозії робочих поверхонь, тривале використання.
 • Molykote 7325;
 • Molykote 33 Medium;
 • Castrol LMX;
 • "Циатім 201";
 • "Литол 24".

Напевно на основі наведеної інформації вам буде простіше визначитися з вибором. Адже думок з приводу використання тих чи інших мастил на численних форумах безліч. Також існують розхожі думки з приводу загальної доцільності змазування окремих вузлів стартера. Далі коротко про це.

Так чи потрібно змащувати стартер

На численних форумах в інтернеті існують різні думки на предмет того, чи потрібно змащувати окремі частини стартера. Відразу варто сказати, що рясно можна змащувати планетарний редуктор . Цим ви лише поспособствуете його нормальній роботі. Для цієї мети краще використовувати: з дорогих мастил LIQUI MOLY Thermoflex або RAVENOL Arctic Green Grease AGG2, з дешевих - "Литол 24", графітову мастило, мастила для ШРУСа. Також вибір повинен ґрунтуватися не тільки на ціні, але і на температурному режимі експлуатації.

Що стосується вала редуктора , то для цього краще використовувати перераховані вище Molykote 3400A Leedfree, Molykote BR 2 Plus, графітову мастило, Castrol LMX, "Циатім 201". Вибір знову ж таки залежить від ціни і температурних режимів.

Деякі автолюбителі використовують в якості мастильного матеріалу WD-40. Однак ми НЕ рекомендуємо вам надходити таким чином, оскільки це засіб спочатку не є мастилом, і може пошкодити елементи стартера.

Мастило втягує реле стартера

Існує думка, що необхідно змащувати мідно-графітові втулки на осі якоря. Насправді це не так ! Їх нормальному ковзанню сприяє графіт, який нанесений порошковим методом на їх робочу поверхню. Як відомо, графіт відмінно сприяє ковзанню. При цьому на ньому не накопичується бруд.

Що стосується питання про те, чим змастити втягує реле стартера і його якоря, то існує рекомендація не змащувати його зовсім . Справа в тому, що мастило в цьому місці збирає на собі різний бруд, утворюючи щільний грязьовий шар, що безсумнівно шкодить нормальному ходу Бендикс. А якщо ця сама мастило загусає на морозі, то це тим більше буде шкідливо для згаданих елементів стартера і загрожує аварійними режимами роботи аж до повного виходу його з ладу.

Що в підсумку

Таким чином, підбір мастила для стартера багато в чому залежить від умов експлуатації машини. Зокрема, від того, за яких морозах вона їздить. Головне, щоб мастило була завжди в нормальній консистенції. Також не забувайте через кожні 40 ... 50 тисяч кілометрів пробігу або кожні 2 роки робити профілактичний огляд стартера і змащувати його вал і планетарний редуктор. А ось змащувати вал в місці ходу Бендикс або втягує реле не тільки не має сенсу а й шкідливо. Мідні втулки також входять до списку не змащуваних деталей, а лише підлягають контролю зносу.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found