Чому не крутить стартер? Ознаки та причини несправності коли стартер не хоче крутити двигун

Причинами того, що не крутить стартер може бути несправність втягує реле, слабкий заряд акумулятора, погані електричні контакти в схемі, механічна поломка стартера і так далі. Кожному автовласникові буде корисно знати, що робити в разі, коли стартер не крутить двигун . Адже в більшості випадків ремонт можна виконати власноруч. Тим більше що поломка зазвичай виникає в найбільш непередбачуваний момент, коли немає можливості скористатися допомогою автомайстра. Далі детально розглянемо причини несправності і методи їх усунення.

Розглянуті випадки:

 • Причина несправності
 • Стартер клацає і не крутить
 • Не працює на гарячу
 • Аварійний запуск двигуна

Стартер не крутить

Ознаки несправності стартера

Причин того що не заводиться машина насправді існує багато. Однак несправність стартера можна визначити по появі одного або декількох перерахованих нижче ознак:

 • стартер не включається;
 • стартер клацає, але не крутить колінчастий вал двигуна;
 • при включенні стартера колінвал обертається дуже повільно, через що двигун не запускається;
 • чути металевий скрегіт шестерні Бендикс, яка не входить в зачеплення з коленвалом.

Далі перейдемо до обговорення можливих причин ймовірної поломки. Зокрема, розберемо ситуацію, коли стартер або зовсім не крутить, або не обертається колінвал двигуна.

Причини чому стартер не крутить

Найчастіше причиною того що не заводиться машина і стартер не прокручує маховик, є розряджений акумулятор . Ця причина не пов'язана безпосередньо з поломкою стартера, однак перед діагностикою цього вузла необхідно перевірити заряд акумуляторної батареї, і при необхідності дозаряда її. Більшість сучасних автомобільних сигналізацій блокує ланцюг стартера за умови, що рівень напруги від акумулятора дорівнює 10 В і нижче. Тому ви не зможете запустити двигун за такої умови. Щоб цього не сталося стежте за рівнем заряду акумулятора і при необхідності періодично заряджайте його. Також пам'ятайте про щільність електроліту. Однак будемо допускати, що з рівнем заряду АКБ все в порядку.

Розглянемо окремий один окремий випадок ... Власники автомобіля "Форд Фокус 2" 2007-2008 років випуску можуть зіткнутися з проблемою, коли стартер не крутить внаслідок помилки оригінального іммобілайзера. Діагностувати цю поломку дуже просто - для цього достатньо запустити харчування АКБ безпосередньо на стартер. При цьому він працює без проблем. Як правило, офіційні дилери міняють іммобілайзер по гарантії.

конструкція стартера

конструкція стартера

Причинами того, що стартер не крутить і "не подає ознак життя", можуть бути такі ситуації:

 • Погіршення або зникнення контакту в ланцюзі стартера . Це може статися внаслідок корозії або погіршення болтової затягування проводів. Йдеться про основне контакті "маси", закріпленому на корпусі машини. Також необхідно перевірити, "масу" основного і втягує реле стартера. За статистикою, в 80% випадків проблеми з непрацюючим стартером зводяться до несправностей в електросхемі автомобіля. Тому щоб усунути проблему, необхідно провести ревізію проводки, тобто, оглянути ланцюг живлення стартера, підтягнути болтові з'єднання на колодках і клемах. За допомогою мультиметра перевірте наявність напруги на керуючому дроті, що йде до стартера, можливо він пошкоджений. Для його перевірки можна замкнути стартер "безпосередньо". Як це зробити описано нижче.
 • Несправність втягує реле стартера . Це може бути обрив його обмоток, коротке замикання в них, механічне пошкодження внутрішніх вузлів і так далі. Необхідно провести діагностику реле, знайти і усунути несправність. Додаткову інформацію про те, як це зробити ви знайдете у відповідному матеріалі.
 • Коротке замикання в обмотці стартера . Це досить рідкісна, однак критична проблема. Вона виникає найчастіше у стартерів, які використовуються тривалий термін. Згодом ізоляція на їх обмотках руйнується, внаслідок чого можлива поява межвиткового короткого замикання. Також це може статися через механічного пошкодження стартера або при впливі на нього агресивних хімічних речовин. У будь-якому випадку необхідно перевірити наявність КЗ, і якщо воно має місце, то рішенням буде не ремонт, а повна заміна стартера.
Контактна група запалювання ВАЗ-2110

Контактна група запалювання ВАЗ-2110

 • Проблеми з контактною групою замку запалювання , яка може бути причиною того, чому не крутить стартер. Якщо пошкоджені контакти в замку запалювання, то через них не проходить струм на електродвигун, відповідно, він не буде крутиться. Перевірку можна здійснити за допомогою мультиметра. Перевірте, чи подається напруга на замок запалювання, і відходить воно від нього при повороті ключа. Також потрібно обов'язково перевірити запобіжники контактної групи (зазвичай знаходяться в салоні, під "торпедою" з лівого або з правого боку).
 • Пробуксовка муфти вільного ходу приводу стартера. У цьому випадку ремонт неможливий, необхідна заміна механічного приводу стартера.
 • Привід туго ходить по різьбі вала. Для усунення необхідно розібрати стартер, очистити різьблення від сміття і змастити її машинним маслом.

Далі розберемо проблеми, ознаками яких є той факт, що стартер дуже повільно провертає коленвал, через що двигун не запускається.

 • Невідповідність в'язкості моторного масла температурному режиму. Така ситуація може виникнути, коли масло в двигуні на великому морозі сильно загусло, і не дає коленвалу нормально обертатися. Рішенням проблеми є заміна масла на аналог з відповідною в'язкістю.
 • Розряд акумулятора . Якщо він недостатньо заряджений, то енергії не вистачає на те, щоб з нормальною швидкістю крутити коленвал за допомогою стартера. Вихід - зарядити акумулятор або замінити його у випадку, якщо він погано тримає обсяг заряду. Особливо ця ситуація актуальна для зими .
 • Порушення контакту щіток і / або слабка затягування наконечників проводів , що йдуть до стартеру. Для усунення цієї поломки необхідно провести ревізію щіткового вузла, при необхідності поміняти щітки, почистити колектор, відрегулювати натяг пружин в щітках або поміняти пружини.
У деяких сучасних машинах (наприклад, ВАЗ 2110) схема живлення створена таким чином, що при значному зносі щіток стартера напруга зовсім не подається на втягує реле. Тому при включенні запалення воно не буде клацати.

Перерахуємо ще кілька нетипових ситуацій, через які не крутить стартер як на холодну, так і на гарячу. Отже:

 • Проблема з проводом управління , який підходить до стартера. У разі пошкодження його ізоляції або контакту неможливо буде запустити двигун за допомогою ключа. Рекомендуємо вам провести його ревізію. Для цього вам знадобиться допомога іншої людини. Один з вас повинен за допомогою ключа запалювання намагатися запустити двигун, а інший в цей час смикає провід, намагаючись "зловити" положення, при якому виникне необхідний контакт. Ще один варіант - подати на згаданий провід управління прямий "+" з акумулятора. Якщо двигун заведеться - шукати причину необхідно в замку запалювання, якщо немає - в ізоляції або цілісності дроти. Якщо проблема в пошкодженому проводі, то кращим варіантом є його заміна.
 • Іноді в статорі стартера відклеюються від корпусу постійні магніти . Для усунення поломки потрібно розібрати стартер і заново приклеїти їх на відведені їм місця.
 • Вихід з ладу запобіжників . Це не часта, але ймовірна причина того, що стартер не працює і не крутить двигун. В першу чергу мова йде про запобіжниках для контактної групи системи запалювання.
 • Злітає поворотна пружина на втягуючому реле стартера. Для усунення несправності досить зняти вказане реле і встановити на місце пружину.

Стартер клацає, але не крутить

щітки стартера

Ревізія щіток стартера на ВАЗ-2110

Дуже часто при несправності стартера винен не сам цей механізм, а його втягує реле. Важливо розуміти, що при включенні запалювання клацає НЕ стартер, а згадане реле. Несправності полягають в одній наступних причин:

 • Вихід з ладу силового проводу, який з'єднує обмотки стартера і тягове реле. Для вирішення проблеми необхідно виконати його заміну.
 • Значний знос втулок і / або щіток стартера. В даному випадку потрібно провести їх заміну.
 • Замикання на обмотці якоря. Перевірити це можна за допомогою мультиметра. Як правило, обмотку не ремонтують, а купують і встановлюють інший стартер.
 • Замикання або обрив однієї з обмоток стартера. Ситуація аналогічна попередній. Необхідно провести заміну пристрою.
 • Вилка в Бендиксен зламана або деформована. Це механічна поломка, яку складно виправити. Оптимальним рішенням у даній ситуації буде заміна Бендикс або окремо вилки (при можливості).

Чи не крутить стартер на гарячу

Запуск двигуна безпосередньо

Іноді у автовласників виникають проблеми, коли стартер не крутить "на гарячу". Тобто, при холодному двигуні, після тривалої стоянки машина заводиться без проблем, а при значному нагріванні виникають проблеми. В даному випадку найпоширенішою проблемою є неправильно підібрані втулки стартера, тобто, мають менший ніж потрібно діаметр. При нагріванні відбувається природний процес збільшення розмірів деталей, через що вал стартера підклинює і не обертається. Тому вибирайте втулки і підшипники відповідно до мануалом до вашого автомобіля.

Також в сильну спеку можливе погіршення контактів в електросистеми автомобіля. Причому це стосується всіх контактів - на клемах акумулятора, втягуючому і основному реле стартера, на "масі" і так далі. Тому рекомендуємо вам провести їх ревізію, почистити і знежирити.

Як замкнути стартер безпосередньо

Замикання стартера безпосередньо викруткою

Методи аварійного запуску двигуна

Коли стартер не клацає і не видає взагалі ніяких звуків, то двигун можна запустити, якщо замкнути його "безпосередньо". Це не найкраще рішення, проте в тих випадках, коли вам потрібно терміново їхати і іншого виходу немає, можна скористатися ним.

Розглянемо ситуацію як запустити двигун безпосередньо на прикладі автомобіля ВАЗ-2110. Отже, послідовність дій буде наступною:

 • включити нейтральну передачу і встановити машину на ручне гальмо;
 • включити запалення шляхом повороту ключа в замку і відкрити капот, так як подальші дії будемо проводити в моторному відсіку;
 • зняти повітряний фільтр зі свого посадкового місця і відвести його в сторону з тим, щоб дістатися до контактів стартера;
 • від'єднати фішку, що йде до контактної групи;
 • металевим предметом (наприклад, викруткою з широким плоским жалом або шматком дроту) замкнути клеми стартера;
 • в результаті цього за умови справності інших перерахованих вище вузлів і зарядженого акумулятора машина заведеться.

Після цього встановіть назад фішку і повітряний фільтр. Цікавим є той факт, що в більшості випадків двигун буде надалі запускатися за допомогою ключа запалювання. Однак слід пам'ятати, що поломка все ж залишилася, тому її необхідно шукати самостійно або відправлятися за допомогою в автосервіс з тим, щоб усунути її.

Аварійний запуск двигуна

Пропонуємо для вас ще один метод, який стане в нагоді вам в разі необхідності екстреного запуску двигуна. Він підходить тільки для передньопривідних легкових автомобілів з механічною коробкою передач! Алгоритм дій наступний:

 • необхідно піддомкратити машину, вивісивши будь-яке з передніх коліс;
 • вивернути вивішене колесо до упору назовні (якщо ліве колесо - то вліво, праве - вправо);
 • намотати на поверхню покришки буксирувальний трос або міцну мотузку 3-4 рази, залишаючи вільними 1-2 метра;
 • включити ТРЕТЮ передачу;
 • повернути ключ у замку запалювання;
 • сильно смикнути за кінець троса, намагаючись розкрутити колесо (краще робити це не на місці, а з невеликим розгоном);
 • коли машина завелася, насамперед встановіть нейтральну передачу (робити це можна без натискання на педаль зчеплення) і почекайте, поки колесо повністю зупиниться ;
 • опустіть вивішене колесо на землю.
При проведенні описаної процедури будьте гранично обережні і дотримуйтеся необхідних заходів безпеки, щоб не травмуватися самому і не пошкодити машину.

Описаний метод з розкручуванням колеса передньопривідних машин нагадує методу запуску кривого стартера (за допомогою заводний рукоятки), використовуваного в старих задньопривідних машинах (наприклад, ВАЗ "класика"). Якщо в останньому випадку стартер розкручується за допомогою рукоятки, то в передньопривідних він розкручується від піввісь, на якій знаходиться підняте колесо.

висновок

Стартер - нескладний, але надзвичайно важливий механізм в автомобілі. Тому його поломка є критичною , тому що не дозволяє запустити двигун. У більшості випадків проблеми пов'язані з електропроводкою автомобіля, поганими контактами, обривом дротів і так далі. Тому в разі, коли стартер не крутить і не запускає двигун, насамперед рекомендуємо вам провести ревізію контактів (основний "маси", контактів реле, замка запалювання і т. П).

Додаткові матеріали по темі:

 • несправності стартера
 • Відео про 5 основних причин чому не крутить стартер

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found