Як почистити кондиціонер в автомобілі своїми руками

Чистка кондиціонера , як правило, виконується, коли при його включенні в автомобільний салон разом з потоком повітря потрапляє неприємний запах. При цьому виконується чистка радіатора, випарника і безпосередньо системи кондиціонування (повітропроводів).

зміст:

 • Причини неприємних запахів
 • ознаки забруднення
 • Як і чим чистити окремі вузли
 • Як самому почистити автокондиціонер
 • додаткові поради

чистка кондиціонера

Оскільки подібна процедура в автосервісі коштує досить дорого (близько 70 ... 90 $), то багатьом автолюбителям цікава відповідь на питання, як почистити кондиціонер в машині своїми руками. І щоб це зробити використовують як спеціальні хімічні засоби або очисники кондиціонера, так і мед препарат - хлоргексидин. Чистка кондиціонера автомобіля своїми руками не займає багато часу і сил.

Причини чищення кондиціонера автомобіля

випарник кондиціонера

Основна причина неприємних запахів від кондиціонера криється у волозі, скупчуються на випарнику. Звідки вона береться? При виключенні двигуна машини і самого кондиціонера на охолоджені повітроводи з вулиці заходить тепле повітря. При такому зіткненні відбувається конденсація вологи, що знаходиться в повітрі.

Конденсована волога не є дистилятом. У ній неминуче присутні різні грибки, цвіль бактерії, які разом з вологою осідають на поверхні повітроводів системи кондиціонування. Згодом рівень таких відкладень підвищується, що, власне, і призводить до появи неприємних запахів при включенні автокондиціонера.

При цьому необхідно пам'ятати, що згадані бактерії є не тільки джерелом неприємних запахів, але вони самі по собі є небезпечними для людського організму. Тому при появі затхлого запаху при запуску кондиціонера необхідно якомога раніше виконати його антибактеріальну чистку.

Коли потрібно чистити автокондиціонер

Існує три основні ознаки, при появі хоча б одного з яких необхідно виконати чистку кондиціонера в машині. Так, до них належить:

 1. Поява сторонніх шумів при роботі кондиціонера. Це можуть бути свист, потріскування, дзижчання. Таке «звуковий супровід» явно вказує на неполадки в роботі системи. І перше що потрібно зробити - почистити кондиціонер. Якщо ж сторонні звуки і після ретельного промивання залишаються - то потрібно виконувати додаткові діагностичні і ремонтні заходи.
 2. Поява неприємного запаху. Про причини його появи було зазначено вище.
 3. Поява вологи. Зазвичай конденсат з'являється з воздуховода. При нормальному режимі роботи кондиціонера волога відводиться через спеціальну, призначену для цього, трубку. Якщо ж волога пішла через повітропровід - значить, кондиціонер точно потрібно чистити так як дренажна трубка забита.

Чистка кондиціонера автомобіля своїми руками

Перш як самому почистити автокондиціонер, необхідно розглянути дві речі - пристрій кондиціонера, а також кошти, за допомогою яких можна проводити відповідну очистку. Система кондиціювання повітря в салоні автомобіля складається з наступних основних компонентів: випарника, радіатора, повітряного фільтра, повітропроводів.

Ці елементи автокондиционера чистять за допомогою спеціальних очищувачів. Але якщо це в домашніх умовах, то іноді використовують і більш дешеве альтернативний засіб, яке можна купити просто в аптеці (подробиці розглянуті нижче). Розглянемо як самому почистити радіатор, випарник і зробити антибактеріальну чистку повітропроводів окремо.

Як почистити радіатор кондиціонера

Насамперед необхідно позбутися від пилу і бруду в повітроводах системи кондиціонування, а також безпосередньо в радіаторі. Зробити це можна за допомогою повітряного компресора, направляючи стиснене повітря в систему. Наприклад, для цього скористатися автомобільним насосом для підкачки коліс. Робота виконується в два етапи:

 1. За допомогою струменя стиснутого повітря необхідно позбутися від пилу і бруду на радіаторі охолодження автомобільного кондиціонера (на конденсорі). Розташований в безпосередній близькості до радіатора системи охолодження двигуна в підкапотному просторі автомобіля. Основне завдання - здути з його корпусу всю (або майже всю) бруд і пил. Якщо є можливість - видалити бруд за допомогою щітки.
 2. За допомогою того ж повітряного компресора потрібно продути грати повітрозабірника, яка знаходиться під лобовим склом. Саме звідти надходить повітря в салон автомобіля. Аналогічно необхідно продути і дефлектори, що знаходяться всередині автомобіля. У них також з часом накопичується пил, яка шкідлива для людського організму сама по собі, а також може стати причиною появи неприємного запаху в салоні в довгостроковій перспективі.

Тільки після такої процедури можна виконати дезінфекцію випарника кондиціонера.

Як почистити випарник кондиціонера

Саме на випарнику осідає найбільше згаданих вище бактерій і мікроорганізмів, що є джерелами неприємних запахів. Тому для багатьох чистка випарника і асоціюється з чищенням кондиціонера автомобіля в цілому.

Для цього використовують засоби двох типів - аерозольні і пінні. Алгоритм їх застосування відповідно до цього відрізняється. Тому перед використанням того чи іншого очищувача обов'язково читайте інструкцію по його застосуванню!

Завжди будьте обережними при роботі з аерозольними і пінними очистителями! Чи не вдихайте їх випаровування і не допускайте попадання в очі! Після обробки ретельно провітрюйте салон автомобіля!

Зверніть увагу, що аерозольні засоби для чищення кондиціонера діляться ще на два види - ті, які вимагають демонтувати салонний фільтр, і ті, з якими цю процедуру виконувати не потрібно. Тому додатково уточнюйте цю інформацію в інструкції безпосередньо на аерозольному балончику.

При використанні аерозольного очищувача кондиціонера для дезінфекції послідовність дій буде наступною:

 1. Запустити двигун автомобіля на холостих обертах.
 2. Включити автокондиціонер і встановити внутрішню рециркуляцію повітря в салоні машини (без доступу припливу повітря ззовні).
 3. Відкрити всі припливні і витяжні вентиляційні отвори в салоні.
 4. Гарненько струснути аерозольний балон, розташувати його перед переднім пасажирським сидінням і почати розпорошення.
 5. Покиньте авто і закрийте всі вікна і двері.
 6. Тривалість процедури вказана в інструкції до конкретного засобу, проте вона становить близько 10 хвилин.
 7. Після закінчення відведеного часу потрібно добре провітрити салон (відкривши вікна і двері). Провітрювання також займає не менше 10 хвилин, краще ще довше.

Пінні очисники автокондиционера працюють за схожим принципом, проте додавати їх треба безпосередньо в систему воздуховода. Їх перевага полягає в тому, що піна не тільки дезінфікує, а й чистить систему від пилу і бруду.

Алгоритм використання пінних очисників для антибактеріальної чистка кондиціонера буде таким:

Обробка випарника пінним очищувачем

 1. Демонтувати салонний фільтр. Якщо в машині такого фільтра немає - то потрібно задути піну в систему кондиціонування через дренажний отвір.
 2. Кількість піни і час роботи складу прямо вказується в інструкції на упаковці очищувача. Зазвичай цей час становить 10 ... 20 хвилин. Однак орієнтуватися потрібно не на час, а на момент, коли піна перетвориться в рідку масу, яка стече вниз.
 3. Запустіть двигун на холостих обертах і включити при цьому кондиціонер спочатку на мінімальній температурі і при мінімальних обертах приводного вентилятора. Це робиться для того, щоб на випарнику утворився конденсат, який в подальшому повинен змити бруд з випарника. Саме піна розм'якшує цей бруд.
 4. Після закінчення чищення потрібно добре перевірити салон машини.

Який використовувати очищувач - аерозольний або пінний - вирішувати автовласникові. Аерозольний краще дезінфікує, а пінний краще чистить від бруду і бактерій.

При такій самостійному чищенні кондиціонера в автомобілі бажано механічно почистити випарник. Правда для цього потрібно знати де він розташований і як до нього дістатися, а також не завжди можливо зробити в гаражних умовах (потрібно демонтаж і заміна фреону).

Як почистити кондиціонер в автомобілі самостійно в домашніх умовах

Чистка кондиціонера самостійно відео

Для чищення автомобільного кондиціонера в принципі необов'язково купувати дорогі спеціальні засоби. Є дві альтернативи з використанням медпрепаратів. Однак обидві вони дозволяють зробити лише дезінфекцію. Тому якщо хочете позбутися від проблеми надовго, то краще придбати і засоби, які дозволять почистити випарник від бруду.

Як почистити випарник кондиціонера лізолом

Крім використання спеціально призначених для чищення кондиціонера засобів багато автолюбителів (і не тільки вони) використовують для цих цілей засіб під назвою «Лізол». Він же - розчин «КРЕЗОЛ» на мильно масляній основі. Основі діюча речовина фенол.

Використовують його для професійної дезінфекції (випускають дезінфікуючі засоби для лікарняних операційних, хірургічних інструментів, кондиціонерів). Також часто використовують в ресторанах для видалення неприємного запаху з гриля. Тому в ефективності сумніватися не варто.

Для подальшої антибактеріальної чистки випарника кондиціонера необхідно роздобути «Лізол» в концентрованому або розведеному вигляді. Штука це досить дорога, тому бажано користуватися медичними розчинами. Вони бувають навіть з ароматизаторами. Концентрований «Лізол» розбавляється в пропорції 1: 100, а хірургічний - 1:20. Для роботи вам знадобиться приблизно 300 ... 400 грамів готового розчину. Далі процедура буде виконуватися за наступним алгоритмом:

 1. Наповнити отримати розчин пляшечку з ручним розпилювачем.
 2. Відкрити в салоні автомобіля вікна.
 3. Запустити двигун автомобіля і включити кондиціонер на повну потужність, в тому числі максимально включити вентилятор. У салоні сопла направити вниз, у бік підлоги.
 4. Вийти з автомобіля і за допомогою згаданого ручного розпилювача розбризкати розчин в повітрозабірники біля лобового скла. Бризкати потрібно саме хмарою / туманом. Процедура триває дві-три хвилини.
 5. Вимкнути двигун і почекати близько 10 хвилин.
 6. Знову запустити двигун, при цьому кондиціонер і вентилятор будуть продовжувати працювати на повну потужність.
 7. На кондиціонері включити внутрішню рециркуляцію повітря (виключити його попадання з зовнішнього повітрозабірника).
 8. Розбризкати склад з пляшки під ноги переднього пасажира, під бардачок. Саме там знаходиться забір повітря в режимі рециркуляції. Процедура триває ті ж дві-три хвилини.
 9. Вимкнути запалення, почекати близько 10 хвилин.

У більшості випадків такого чищення вистачає, щоб надійно позбутися неприємного запаху від кондиціонера. В крайньому випадку можна повторити процедуру ще раз приблизно через день. В ідеалі крім описаного алгоритму ще бажано демонтувати елементи салону з метою дістатися до випарника і нанести розчин «лізол» безпосередньо на нього.

Небажано використовувати «Лізол» для чищення кондиціонера з закритими вікнами, оскільки це засіб у великих концентраціях шкідливо для людського організму.

Чистка кондиционера хлоргексидином

Хлоргексидин за своїми властивостями описаного вище «лізол». Цей препарат також використовується для дезінфекції в закладах охорони здоров'я. Щоб почистити автокондиціонер хлоргексидином можна купити в аптеці готовий 0,05% розчин цього кошти. Для підвищення його ефективності розбавляють зі спиртом 1: 1.

Чистка кондиционера хлоргексидином виконується за описаним вище алгоритмом (розбризкують з розпилювача на випарник при працюючій системі). Зверніть увагу, що обробку хлоргексидином краще виконувати при температурі навколишнього повітря більш + 20 ° С.

Замість розчину хлоргексидину можна користуватися іншими аналогічними засобами, наприклад, «Лізоморфін 3000». Це препарат російського виробництва. Використовується для дезінфекції в медичних цілях, в тому числі при особливо небезпечних інфекціях. Для отримання готового розчину для чищення кондиціонера необхідно 50 мл засобу розвести в одному літрі води.

Ще один засіб - «Хлорамін Б». Реалізується у вигляді білого порошку. Для отримання готового розчину необхідно одну столову ложку порошку розвести в одному літрі води. Використовувати за вказаною вище алгоритмом. Головне - нанести засіб на випарник!

додаткові поради

Існує проста рекомендація, дотримуючись якої можна збільшити час між періодичної чищенням автокондиционера в домашніх умовах, при цьому виключивши появі неприємних запахів. Добрий профілактичний захід - вимикати кондиціонер незадовго до місця стоянки автомобіля. Це дозволить випаруватися наявної на випарнику вологи під впливом теплого зовнішнього повітря. Як результат - менша кількість бактерій і сміття в кондиціонері!

І не забувайте відповідно до регламенту міняти салонний фільтр. Чистити його не має сенсу, оскільки ефективність такої чистки практично нульова. Фільтр не тільки знизить потрапляння шкідливих бактерій і мікроорганізмів в систему кондиціонування, а й запобігає появі неприємних запахів. Так як він ще один додатковий розсадник бактерій!

Зверніть увагу, що до надмірного засмічення і зносу системи кондиціонування можуть призводити і помилки під час експлуатації кондиціонера в машині недосвідченим автолюбителем. Тому краще їх не допускати.

Чи варто звертатися до професіоналів?

Як видно з вищевикладеного, самостійна чистка кондиціонера в автомобілі - процедура нескладна Однак тут існує тонкість. Чистка хімічними засобами можлива лише в разі достатньо не сильного забруднення або в профілактичних цілях.

Якщо машина має солідний вік, а тим більше її попередні господарі не займалися питаннями чищення кондиціонера, то найчастіше в такій ситуації тільки за допомогою хімічних засобів добитися позитивного результату складно, а часом і неможливо. В такому випадку краще звернутися за допомогою в автосервіс. І не стільки за забезпеченням хімічними засобами, а для виконання механічної чистки елементів системи кондиціонування.

А чистили ви автокондиціонер самостійно, якими засобами користувалися при цьому? Розкажіть про свій досвід в коментарях.

Також автовласників часто цікавить:

 • Очищення кондиціонера на Кіа Ріо 3
 • Неприємний запах з кондиціонера на Фокус 2 - як виправити?
 • Як очистити кондиціонер на Октавії А7?
 • Відео матеріал про чистку кондиціонера очищувачем

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found