Попадання масла в антифриз. Як зрозуміти, причини, наслідки

Масло в антифризі найчастіше з'являється через пробитою прокладки головки блоку циліндрів (ГБЦ), а також пошкодження елементів системи охолодження, надмірний знос прокладки теплообмінника і деякі інші причини які детально розглянемо. Якщо масло потрапляє в антифриз, то вирішення проблеми відкладати не можна, оскільки це може привести до серйозних проблем в роботі силового агрегату автомобіля.

зміст:

 • Ознаки потрапляння масла в ОЖ
 • Причини потрапляння масла
 • До чого може привести проблема
 • Як усунути поломку

Ознаки потрапляння масла в антифриз

Існує ряд типових ознак, за якими можна зрозуміти, що в охолоджуючу рідину (антифриз або тосол) потрапляє моторне масло. Незалежно від того, скільки саме мастила потрапляє в антифриз, перераховані нижче ознаки будуть говорити про проблему, яку необхідно вирішувати якомога швидше з тим, щоб не допустити серйозних і дорогих ремонтів двигуна машини.

Так, до ознак відходу масла в антифриз відноситься:

 • Зміна кольору і консистенції охолоджуючої рідини. Нормальний робочий антифриз є прозорою рідиною синього, жовтого, червоного або зеленого кольорів. Його потемніння з природних причин відбувається досить довго, і зазвичай можна порівняти з регламентної заміною охолоджуючої рідини. Відповідно, якщо антифриз потемнів раніше терміну, а тим більше, його консистенція стала густішою, з домішками жиру / олії, то це говорить про те, що масло пішло в антифриз.
 • На поверхні антифризу в розширювальному бачку охолоджуючої системи двигуна є жирна плівка. Вона видно неозброєним поглядом. Зазвичай плівка має темний відтінок і добре відображає світлові промені в різних кольорах (ефект дифракції).
 • На дотик охолоджуюча рідина буде маслянистої. Для переконання в цьому можна крапнути на пальці невелику кількість антифризу і розтерти їх між пальцями. Чистий антифриз ніколи не буде маслянистим, він навпаки, досить швидко випарується з поверхні. Масло ж, якщо воно є в складі антифризу, буде чітко відчуватися на шкірі.
 • Зміна запаху антифризу. Зазвичай охолоджуюча рідина не має запаху зовсім або ж має солодкуватий аромат. Якщо ж в неї потрапило масло, то рідина буде мати неприємний горілий запах. І чим більше масла в ній - тим аромат буде неприємніше і виразніше.
 • Частий перегрів двигуна. Через те, що масло знижує експлуатаційні характеристики антифризу останній не в змозі нормально охолоджувати мотор. У тому числі знижується температура кипіння охолоджуючої рідини. Через це ж можливо ситуація, коли антифриз буде «видавлюватиметься» з-під кришки радіатора або кришки розширювального бачка охолоджувальної системи. Особливо це актуально для роботи двигуна в жарку пору року (влітку). Найчастіше при перегріванні двигуна спостерігається його нерівна робота (він «троїть»).
 • На стінках розширювального бака системи охолодження видно масляні розводи.
 • На кришках розширювального бачка системи охолодження і / або кришці радіатора з внутрішньої сторони можливі масляні відкладення, а зверху з під кришки буде видна емульсія масла і антифризу.
 • При підвищенні оборотів двигуна в розширювальному бачку видно виходять з рідини бульбашки повітря. Це говорить про розгерметизацію системи.

Наведена вище інформація систематизована в таблиці нижче.

ознаки поломки Як перевірити наявність поломки
Зміна кольору і консистенції ОЖ Візуальний огляд ОЖ
Наявність на поверхні ОЖ масляної плівки Візуальний огляд ОЖ. Перевірити наявність масляних розлучень на внутрішніх стінках розширювального бачка системи охолодження
Охолоджуюча рідина стала маслянистої Тактильна перевірка ОЖ. Перевірити внутрішню поверхню кришок розширювального бачка і радіатора системи охолодження
Антифриз має запах масла Перевірити ОЖ за допомогою нюху
Частий перегрів двигуна, видавлювання антифризу з-під кришки розширювального бачка, двигун "троїть" Перевірити рівень антифризу в системі, його стан (див. Попередні пункти), тиск охолоджувальної рідини
Вихідні бульбашки повітря з розширювального бачка системи охолодження Чим вище робочі обороти двигуна - тим більше повітряних бульбашок, в будь-якому випадку це говорить про розгерметизацію системи

Таким чином, якщо автовласник стикається хоча б з одним з перерахованих вище ознак, то має сенс виконати додаткову діагностику, перевірити стан антифризу, і відповідно, приступити до пошуку причин, що призвели до представленої ситуації.

Причини потрапляння масла в антифриз

Чому масло йде в антифриз? Насправді існує ряд типових причин, за якими трапляється ця несправність. І щоб зрозуміти через що конкретно масло пішло в антифриз необхідно виконати додаткову діагностику стану окремих елементів двигуна.

Перерахуємо типові причини від найбільш поширених до досить рідкісним:

 • Прогорание прокладки ГБЦ. Може бути як природним зносом, так і неправильним моментом затяжки при установці (в ідеалі потрібно затягувати динамометричним ключем), перекосом при установці, неправильно підібраним розміром і / або матеріалом прокладки або ж при перегріванні двигуна.
 • Пошкодження площині ГБЦ. Наприклад, між її корпусом і прокладкою може виникнути мікротріщина, раковина або інше ушкодження. У свою чергу причина цього може ховатися в механічному пошкодженні ГБЦ (або двигуна в цілому), перекіс головки. Також можливе виникнення вогнищ корозії на корпусі ГБЦ.
 • Знос прокладки або вихід з ладу самого теплообмінника (інша назва - маслоохладитель). Відповідно, проблема актуальна для машин, обладнаних цим пристроєм. Прокладка може продірявився від старості або неправильної установки. Що стосується корпусу теплообмінника, то він також може вийти з ладу (в ньому з'явитися маленький отвір або тріщина) внаслідок механічного пошкодження, старіння, корозії. Як правило, тріщина виникає на патрубку, а оскільки тиск масла в даній точці буде вище, ніж тиск антифризу, то і змазує рідина буде надходити в систему охолодження.
 • Тріщина в гільзі циліндрів. Зокрема, із зовнішнього боку. Так, в результаті роботи двигуна потрапляє в циліндр масло під тиском через мікротріщину може малими дозами перетікати в охолоджуючу рідину.

Крім перерахованих типових причин, характерних для більшості бензинових і дизельних двигунів у деяких моторів існують свої конструкційні особливості, через які може виникнути текти масла в антифриз і навпаки.

Одним з таких моторів є дизель для автомобіля Opel об'ємом 1,7 літра під позначенням Y17DT виробництва Isuzu. Зокрема, в цих двигунах форсунки знаходяться під кришкою головки циліндрів і встановлені в стакани, зовнішня сторона яких омивається охолоджувальною рідиною. Однак герметизація склянок забезпечується кільцями, створеними з еластичного матеріалу, який з часом дубєєт і тріскається. Відповідно, в результаті цього ступінь герметизації падає, через що виникає ймовірність того, що масло і антифриз будуть взаємно змішуватися.

У цих же двигунах зрідка фіксуються випадки, коли в результаті корозійного пошкодження склянок в їх стінках з'являлися маленькі отвори або мікротріщини. Це призводить до аналогічних наслідків зі змішування згаданих технологічних рідин.

Наведені вище причини систематизовані в таблиці.

Причини появи масла в антифризі методи усунення
Прогорание прокладки ГБЦ Заміна прокладки на нову, затягування болтів з потрібним моментом за допомогою динамометричного ключа
Пошкодження площині ГБЦ Шліфування площині головки блоку за допомогою спеціальних верстатів на автосервісі
Вихід з ладу теплообмінника (маслоохладителя) або його прокладки Заміна прокладки на нову. Теплообмінник можна спробувати запаяти, проте це не завжди можливо. В останньому випадку потрібно міняти деталь на нову.
Ослаблення затягування болтів кріплення ГБЦ Установка потрібного моменту затягування за допомогою динамометричного ключа
Тріщина в гільзі циліндрів Зачистка поверхні шліфувальним кругом, зняття фаски, закладення епоксидними пастами. На фінальному етапі наплавка стали чавунними прутками. У найважчому випадку повна заміна блоку циліндрів

Наслідки попадання масла в антифриз

Багатьох, особливо початківців, автолюбителів цікавить питання про те, чи можна їздити, коли масло потрапило в антифриз. В даному випадку все залежить від того, яка саме кількість масла потрапило в ОЖ. В ідеальному випадку навіть при найменшій витоку мастила в антифриз необхідно доїхати до автосервісу або гаража, де і виконувати ремонтні роботи самостійно або звернутися за допомогою до майстрів. Однак якщо кількість масла в охолоджуючої рідини трохи, то невелику відстань на машині проїхати все ж можна.

Необхідно розуміти, що масло не тільки знижує експлуатаційні характеристики антифризу (що призводить до зниження ефективності охолодження двигуна), а й завдає шкоди загальній системі охолодження. Також часто при виникненні подібних аварійних ситуацій не тільки масло потрапляє в охолоджувальну рідину, а й навпаки - антифриз потрапляє в масло. А це вже може призвести до значних проблем в процесі експлуатації безпосередньо двигуна. Тому при виявленні згаданої проблеми ремонтні роботи необхідно проводити якомога швидше, оскільки їх відстрочка чревата виникненням більш серйозних поломок і, відповідно, дорогих ремонтів. Особливо це актуально для експлуатації машини в жарку погоду (влітку), коли робота системи охолодження двигуна критично важлива для силового агрегату!

В результаті експлуатації охолоджувальної рідини, в складі якої є моторне масло, можуть виникнути наступні неприємності з двигуном автомобіля:

 • Частий перегрів мотора, особливо при експлуатації машини в жарку погоду і / або роботі двигуна на високих оборотах (високих навантаженнях).
 • Забивання елементів системи охолодження (шлангів, патрубків, елементів радіатора) маслом, що знижує ефективність їх роботи аж до критичного рівня.
 • Пошкодження елементів системи охолодження, які виконані з немаслоустойчівих гуми і пластика.
 • Зниження ресурсу не тільки безпосередньо системи охолодження двигуна, але і всього мотора в цілому, оскільки при несправній системі охолодження він практично починає працювати на знос або в близькому до цього режимі.
 • У разі, якщо не тільки масло потрапляє в антифриз, а й навпаки (антифриз перетікає в масло) це призводить до зниження ефективності змазування внутрішніх деталей двигуна, їх захисту від зносу і перегріву. Природно, це також негативно позначається на роботі мотора і термін його нормальної експлуатації. У критичних випадках двигун може частково і навіть повністю вийти з ладу.

Таким чином, ремонтні роботи краще почати якомога раніше з тим, щоб мінімізувати негативний вплив змазує рідини не тільки на систему охолодження, але і запобігти негативному впливу на двигун автомобіля в цілому.

Що робити якщо масло потрапило в антифриз

Виконання тих чи інших ремонтних робіт залежить від того, з якої причини з'явилося масло в бачку антифризу і в цілому в системі охолодження.

 • Пошкодження прокладки ГБЦ - найбільш часта і легко вирішується проблема в разі, якщо є моторне масло в антифризі. Рішення тут одне - заміна прокладки на нову. Процедуру цю виконати можна самостійно, або звернувшись за допомогою до майстрів на автосервісі. Важливо при цьому підібрати прокладку правильної форми і з відповідними геометричними розмірами. А закручувати кріпильні болти потрібно, по-перше, в певній послідовності (схема вказується в технічній документації до автомобіля), а по-друге, за допомогою динамометричного ключа з тим, щоб строго витримати рекомендовані моменти затяжки.
 • Якщо пошкоджена головка блоку циліндрів (її нижня площина), то тут можливі два варіанти. Перший (більш трудомісткий) полягає в тому, щоб проточити її на відповідному верстаті. У деяких випадках тріщину можна закрити високотемпературними епоксидними смолами, зняти фаску, зачистити поверхню шліфувальним кругом (на верстаті). Другий шлях полягає в повній заміні ГБЦ на нову.
 • У разі, якщо на гільзі циліндрів має місце мікротріщина, то це досить складний випадок. Так, для усунення цієї несправності необхідно звернутися за допомогою в автосервіс, де є відповідні верстати, за допомогою яких можна спробувати відновити працездатність блоку циліндрів. Зокрема, блок розточується, і встановлюються нові гільзи. Однак найчастіше блок змінюють цілком.
 • Якщо проблеми з теплообмінником або його прокладкою, то необхідно демонтувати його. Якщо проблема в прокладці, то необхідно її замінити. Розгерметизувався сам маслоохладитель - можна спробувати його запаяти або замінити на новий. Відремонтований теплообмінник перед установкою обов'язково потрібно промити дистильованою водою або спеціальними засобами. Однак в більшості випадків ремонт теплообмінника неможливий через дуже малого розміру тріщини і складності конструкції пристрою. Тому його змінюють на новий. Перевірку теплообмінника можна виконати за допомогою повітряного компресора. Для цього один з отворів (вхідний або вихідний) глушать, а до другого підключають повітряну магістраль від компресора. Після цього теплообмінник поміщають в резервуар з теплою (важливо !!!, розігрітій десь до +90 градусів за Цельсієм) водою.В таких умовах алюміній, з якого зроблений теплообмінник розширюється, і з тріщини (якщо вона є) підуть бульбашки повітря.

Коли причина поломки з'ясована і усунена, не забувайте про те, що потрібно обов'язково замінити антифриз, а також виконати промивку системи охолодження. Її необхідно проводити за стандартним алгоритмом і з використанням спеціальних або підручних засобів. У разі, якщо стався взаємний обмін рідинами, і в моторне масло також потрапив антифриз, то потрібно виконати і заміну масла з попереднім очищенням масляної системи двигуна.

Як промити систему охолодження від емульсії

Промивання системи охолодження після того як в неї потрапило моторне масло, є обов'язковим заходом і якщо знехтувати промиванням емульсії, а лише залити свіжий антифриз, то це сильно вплине на його рядків служби та функціонування.

Перед промиванням старий зіпсований антифриз необхідно злити з системи. Замість нього можна скористатися спеціальними фабричними засобами для промивання систем охолодження або так званими народними. В останньому випадку найкраще скористатися лимонною кислотою або ж молочною сироваткою. Водний розчин на основі цих коштів заливають в систему охолодження і катаються кілька десятків кілометрів. Рецепти по їх використанню наведені в матеріалі "Чим промити систему охолодження". Після промивання в систему охолодження потрібно залити новий антифриз.

висновок

Використовувати машину, в систему охолодження якої потрапило масло, можна лише в самих крайніх випадках, наприклад, щоб доїхати до автосервісу. Ремонтні ж роботи потрібно виконувати якомога раніше з виявленням причини і її усуненням. Використання автомобіля, у якій відбувається взаємне змішування моторного масла і охолоджуючої рідини в довгостроковій перспективі загрожує дуже складними і дорогими ремонтами. Так що якщо помітили масло в антифризі - бийте на сполох і готуйтеся до витрат.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found