Всі причини чому горить лампочка масла (тиску, температури, рівня)

Лампочка масла при запущеному двигуні і достатньому рівні змазує рідини знаходиться в неактивному стані, тобто, не світиться. Якщо ж вона загорілася, це свідчить про мають місце несправності, таких як низький рівень масла в картері, низький тиск в масляній системі двигуна (наприклад, забився масляний фільтр, погано працює масляний насос), вийшов з ладу датчик рівня масла і деякі інші, менш поширені. У будь-якому випадку, якщо горить або моргає лампочка тиску масла - необхідно в першу чергу перевірити рівень змазує рідини. Якщо його показник знаходиться в нормі - то потрібно шукати причину, що викликала таку індикацію і усувати її.

зміст

  • Причини, за якими загоряється лампа масла
  • Що робити якщо загорілася лампа масла
  • додаткова інформація

Експлуатувати машину з низьким рівнем масла вкрай небажано, оскільки в таких умовах двигун відчуває величезні механічні та температурні перевантаження, що знижує його ресурс і може частково і навіть повністю вивести його з ладу. Якщо в даний момент немає можливості долити масло хоча б до мінімального (а краще середнього або на дві третини до повного) рівня, то, в крайньому випадку, можна з мінімальними навантаженнями, тобто, на середніх оборотах (нема на дуже низьких, і не на високих!) і з невисокою швидкістю доїхати до автомагазину або автосервісу, де вже можна буде долити (або повністю замінити) моторне масло. Однак врахуйте, що якщо магазин знаходиться далеко - то краще залишити машину на місці, і долити в неї масло пізніше.

Коли на панелі горить лампочка масла (маслянка) - рух краще припинити до з'ясування причини інакше можна «зловити клин» двигуна.

Причини, чому горить лампочка рівня масла

Перед тим як розглядати причини, за якими може загорітися лампочка масла, необхідно зафіксувати визначення. Контрольними лампами в автомобілі управляє БКС - так звана бортова система контролю. Вона контролює всі лампи, виведені на панель приладів (включення / вимикання поворотников, ближнього / дальнього світла, сигнал включеного стоянкового гальма і інших). У тому числі лампи рівня і тиску масла. У деяких машин (новіших або просунутих) ці лампи розділені, а у інших (старіших) зазвичай є тільки одна лампа, і вона активізується при низькому тиску змазує рідини в картері двигуна. Зазвичай жовтий значок (маслянка) на приладовій панелі символізує про низький рівень масла, а червона лампа - про низький тиск.На сучасних багатофункціональних дисплеях замість «маслянки» можуть з'являтися відповідні написи.

Лампи можуть активуватися окремо одна від одної, оскільки працюють вони за даними від двох датчиків (датчик рівня і датчик тиску моторного масла). Наприклад, навіть при низькому рівні масла масляний насос в змозі забезпечити достатній тиск. Хоча це залежить безпосередньо від рівня, якщо рівень критично малий - то і тиску не буде, проте якщо рівень впав незначно нижче мінімально допустимої позначки, то тиск все ж буде. І навпаки - якщо рівень масла буде перебувати в межах норми, то, наприклад, при забитому масляному фільтрі можлива ситуація, коли тиск в системі недостатньо для ефективного змащування деталей двигуна. Яскравим прикладом в даному випадку може служити ситуація, коли при пробитті картера спочатку спрацьовує лампа низького тиску, а потім і низького рівня масла.

Далі розглянемо причини, за якими, можливо, загорілася лампочка тиску / рівня масла. Їх існує тринадцять штук. Наведемо їх у порядку від простих до більш складним.

Низький рівень масла в картері . Це найпростіша проблема, і з нею може впоратися практично будь-який, навіть початківець, автолюбитель, і не звертатися за допомогою в автосервіс. Правда якщо вона не пов'язана з витоком. Будь-які автомобілі, навіть старі карбюраторні машини, забезпечені датчиком тиску масла.

Коли його показник падає нижче норми - він подає сигнал на ЕБУ (електронний блок управління), а той, у свою чергу активує відповідну лампу на панелі приладів. При цьому лампа не блимає, а саме горить в постійному режимі. На сучасних машинах замість контрольної лампи може з'являтися напис Check Engine Oil Level, що безпосередньо говорить про те, що водієві потрібно перевірити рівень масла в картері. Ситуація може трапитися в будь-якому режимі роботи двигуна - на холостих обертах, під навантаженням, в русі, на стоянці, на гарячу, на холодну і так далі.

Коли включено запалювання, але не запущений двигун (положення ON або II), на багатьох автомобілях на приладовій панелі активізуються всі лампочки і сигнали, в тому числі лампа масла. Однак після запуску двигуна більшість з них гасне, включаючи і згаданий індикатор.

Замір рівня масла щупом

Цікавий випадок може бути, коли лампа загоряється при певних ситуаціях (наприклад, на кілька секунд), а потім гасне. Це може бути, в разі, коли машина піднімається або спускається по крутому підйому / схилу відповідно. При цьому масло може бути перелито в один з обсяг картера - передній або задній. І якщо датчик рівня масла знаходиться на його протилежному кінці - це автоматично стане причиною того, що на ходу загоряється лампочка масла. Аналогічна ситуація при їзді з боковим креном або при різкому гальмуванні (хоча в останньому випадку це малоймовірно, і причини, чому при гальмуванні загоряється лампочка масла, ми розглянемо трохи далі). Якщо після повернення корпусу машини в нормальне горизонтальне положення лампа гасне - значить, це ваш випадок, і в картері двигуна мало масла.

Неправильно підібране масло . Зокрема, неправильно підібрана його в'язкість, особливо це актуально для низькотемпературної в'язкості. Якщо воно густіє на морозі, то насосу важко прокачати його по системі і тиск в ній виходить недостатнє, що і фіксується відповідним датчиком. Аналогічно в процесі експлуатації машини в'язкість змінюється (або масло просто забруднюється), тому і можливе виникнення ситуації, коли при певних ситуаціях спрацьовує датчик тиску і індикатор маслянки буде або горіти або моргати.

Неякісний масляний фільтр. Нормальний масляний фільтр постійно містить в собі деяку кількість моторного масла. Це зроблено для того, щоб при запуску мотора уникнути його масляного голодування. Така можливо реалізовується введенням в його конструкцію зворотного клапана або запірної шайби. Ці елементи забезпечують замикання масла при вимкненому моторі. Однак на неякісних фільтрах цих елементів може або зовсім не бути або не в повній мірі виконують свою задачу. Відповідно, масло з фільтра стікає назад в піддон картера, і після запуску двигун кілька перших секунд набирає тиск. Це дуже погана ситуація, оскільки при цьому має місце підвищений знос деталей, а значить, і зниження їх загального ресурсу. Зазвичай при цьому після запуску двигуна загоряється лампа масла, але незабаром (через кілька секунд / хвилин) вона гасне.

Забитий масляний фільтр . Якщо масляний фільтр сильно забивається, то він погано пропускає через себе потік моторного масла. Це призводить, по-перше, до зниження тиску в масляній системі, а по-друге, створює додаткове навантаження на масляний насос, що знижує його ресурс і може вивести його з ладу. При цьому найчастіше активізується низького тиску масла або рівня масла. На сучасних машинах, обладнаних багатофункціональним дисплеєм, можлива поява напису Check Pressure Oil або подібного, що перекладається як «перевірте тиск масла в двигуні». При цьому подібна ситуація, коли лампочка масла горить на неодружених або на малих обертах може вказувати на те, що тиск в масляній системі впало, і однією з причин (але не єдиною) і є забитий масляний фільтр.

Редукційний клапан масляного насоса . Це елемент виконує важливу функцію в масляній системі автомобіля, а саме регулює, тобто, не дає значно підвищитися і знизитися рівню масла в ній. Обидві ці ситуації негативно впливають на роботу двигуна і окремих його елементів. Найчастіше в даному контексті ламається пружина клапана. Або ж вона просто розтягується від зношеності або низької якості стали, з якої вона зроблена. Інший варіант - з часом просвіт клапана засмічується. Особливо це актуально в разі, якщо в машину залито неякісне брудне масло або масляний фільтр вже дуже зношений. При виході з ладу редукційного клапана при досягненні високих обертів двигуна тиск масла різко зростає.

Несправний датчик рівня масла . Тут можливі два варіанти. Перший, актуальний для розглянутої проблеми, - при виході його з ладу лампочка масла горить постійно. Це означає, що залипнув його повзунок (найчастіше «нахлебался» масла і потонув) або сталася інша поломка (залежить від конструкції датчика). А прямим наслідком цього є той факт, що лампочка тиску масла горить постійно.

Інший, протилежний випадок, який, правда, не на часі в даній темі, полягає в тому, що датчик ніяк не реагує на рівень масла. Відповідно, при критичному його зниженні водій не дізнається про це, якщо вручну, за допомогою щупа, не перевірити кількість мастила в картері. А така ситуація загрожує значним зносом двигуна аж до повного його виходу з ладу.

Варто відзначити, що датчик рівня масла - досить надійний пристрій, тому виходить з ладу він досить рідко. І схильні до цього вже старі пристрої або пристрої, встановлені на старі машини (наприклад, популярні ВАЗ-класика і їм подібні вітчизняні автомобілі). На сучасних іномарках така поломка зустрічається вкрай рідко.

Несправний датчик тиску масла . Іноді виникають ситуації, коли, наприклад, взимку в морозну погоду якщо двигун не прогріти, то він буквально «пробиває» датчик і той починає текти. Відповідно, і неправильно показує тиск. За такої причини, взимку завжди потрібно прогрівати двигун перед поїздкою, хоча багато автовиробників стверджують, що така процедура для сучасних авто непотрібна.

Забита сіточка масляного насоса . Тут ситуація аналогічна тій, яка була описана з масляним фільтром. У разі її засмічення через сітку проходить меншу кількість масла, ніж повинно, що призводить до зменшення тиску в системі і зниження його рівня. Крім цього, в такій ситуації масляний насос працює на знос, що значно знижує його ресурс.

Несправний масляний насос . Ці пристрої бувають різних типів - шестеренні, вакуумні, роторні. Від цього безпосередньо залежатимуть і причини, за якими він вийшов з ладу. Але в будь-якому випадку, при непрацюючому масляному насосі тиск в системі не буде підтримуватися, а значить, буде блимати і лампочка масла.

Витік масла . Найчастіше масло витікає з-під різних прокладок і ущільнювальних кілець. Також місцем витоку можуть бути патрубки, масляні магістралі, пробій прокладки ГБЦ (при цьому часто відбувається змішування масла і антифризу) і так далі. Якщо масло витікає з системи у великих кількостях, то це автоматично призводить до ситуації, коли тиск у ній падає, про що буде сигналізувати відповідна лампочка на приладовій панелі.

Забиті масляні канали в двигуні . Багато сучасні мотори іномарок конструкційно зроблені таким чином, що діаметр їх масляних каналів досить малий (наприклад, це актуально для багатьох сучасних двигунів, встановлених на машинах, випущених концерном VAG). Тому для них потрібно використовувати відповідні якісні масла, які будуть досить в'язким, і не будуть забивати канали, тим самим знижуючи їх прохідність. Крім цього, такі машини потрібно заправляти якісним паливом, щоб відходи їх горіння, що потрапляють в незначних кількостях в масло, також не забивали масляні канали.

Значний знос циліндрів / поршнів двигуна . Це трапляється у старих двигунів і моторів, яким давно не робили капітальний ремонт. При деформації стінок циліндрів на так званий чад йде набагато більшу кількість масла, ніж це передбачено за документацією. Відповідно, при досягненні порогового найнижчого значення масла в двигуні загоряється контрольна лампа. І навіть якщо долити кілька змазує рідини, то незабаром вона знову загориться. Тому таким моторам потрібно виконувати «капіталку», тобто, комплексний ремонт.

Попадання в масло бензину або антифризу . Зазвичай це відбувається, коли виходить з ладу прокладка головки блоку циліндрів. При цьому антифриз може потрапити в масло, і воно втратить свої в'язкі характеристики. Найчастіше, зовні це виражається постійним «відходом» охолоджуючої рідини з системи, також може мати місце виникнення білого диму з вихлопної труби.

Що робити, коли горить лампочка масла

Тепер, коли ми розглянули причини, чому може спалахувати лампочка рівня масла, можна переходити до питання про те, що робити в такій ситуації. В першу чергу потрібно розуміти, що конкретні дії безпосередньо залежать від причин, за якими ця ситуація сталася. Тому наведемо алгоритми дій в тій же послідовності, що і причини.

Низький рівень масла . Послідовність дій тут залежить від ситуації, в якій горить червона лампочка масла. Найпростіший варіант - вона загорілася в гаражі або на стоянці, коли був запущений двигун. В цьому випадку потрібно знову заглушити двигун, відкрити капот, і за допомогою щупа виміряти рівень масла в картері. Якщо його недостатньо, то потрібно просто долити мастила приблизно на 90 ... 95% між позначками MIN і MAX (по самі вінця теж заливати не потрібно, це шкідливо для масляної системи).

Під час виміру рівня масла машина повинна стояти на горизонтальній поверхні! Крім цього, заміри рівня необхідно проводити регулярно, а не тільки, коли загорілася лампочка масла!

Доливати бажано ту ж саму змазує рідина, що і була залита раніше. Для цього краще завжди мати з собою в каністрі залишки масла, яке було залито при заміні. Змішування масел допустимо, але небажано. І якщо ви змішуєте масла однаковою в'язкості і типу, але різних марок - це ще півбіди, але якщо ви змішуєте масла різних вязкостей, а тим більше різних типів (наприклад, синтетичне і напівсинтетичне масло), то на такому складі тривалий час їздити небажано. При першій же можливості краще замінити мастильний склад двигуна, попередньо виконавши його промивання за допомогою спеціального промивного масла.

Зверніть увагу, що в деяких випадках краще не доливати, а повністю поміняти залите масло. В першу чергу це стосується ситуації, коли підійшов час заміни масла за регламентом.

Якщо ж жовта лампочка масла загорілася під час їзди по місту або по трасі і горить на постійній основі, то дії тут аналогічні. Необхідно зупинитися в безпечному місці (на узбіччі, парковці), почекати кілька хвилин з тим, щоб масло трохи охололо, а його рух по системі припинилося. Далі аналогічно за допомогою щупа перевірити його рівень. Якщо є, що долити - значить, потрібно це зробити. Якщо немає - потрібно якомога раніше направлятися в автомагазин або автосервіс і купити (замінити) там потрібне моторне масло. Однак їхати при цьому потрібно в легкому для двигуна режимі, тобто, на середніх оборотах і з невеликою швидкістю. Якщо лампа загорілася на трасі, а до магазину ще далеко, то в самому крайньому випадку в моторне масло можна додати інші маслянисті рідини, наприклад, рослинне масло,вживане в їжу або інший подібний склад. Але, звичайно ж, після цього,при першій же можливості таку рідину треба буде злити і промити масляну систему.

Забитий або неякісний масляний фільтр . Тут ситуація також досить проста. Необхідно при вимкненому і охолодженому (!!!) двигуні демонтувати згаданий фільтр і перевірити його стан. Відповідно, якщо він дуже брудний - значить, необхідно його замінити. У кожного автомобіля є певний пробіг, при якому, відповідно до регламенту, необхідно міняти масляний фільтр. Крім того, він обов'язково змінюється при повній заміні масла. Додаткову інформацію з цього ви знайдете в мануалі до вашого автомобіля.

Крім того, потрібно намагатися купувати якісні фільтри. Вони, по-перше, добре прибирають сміття з моторного масла (особливо, якщо воно також неякісне), а по-друге, добре тримають в своєму обсязі певну масляну масу, яка необхідна для нормального пуску двигуна, щоб уникнути його масляного голодування в цей момент . Можна користуватися як оригінальними фільтрами, марку яких можна дізнатися в мануалі, так і їх аналогами. Але при цьому пам'ятайте, що завжди є шанс нарватися на підробку, незалежно від того оригінал це чи аналог.

Несправний редукційний клапан . При виході його з ладу потрібно демонтувати фільтр і знайти причину поломки. Якщо дійсно розтягнулася пружина - спробувати знайти аналогічну і встановити її на посадочне місце. У разі, якщо клапан сильно забився сміттям - то його потрібно почистити, і якщо на ньому немає інших пошкоджень, то встановити на місце. Взагалі, для профілактики його нормальної роботи необхідно виконувати роботи з попереднього пункту - вчасно міняти масляний фільтр, постійно стежити за стан масла і заливати, власне, якісну змазує рідина, без домішок твердих частинок. Також перед заміною масла в двигуні бажано виконувати промивання масляної системи.

Несправний датчик рівня. Якщо пристрій розроблений таким чином механічна - то можна спробувати його демонтувати і почистити. Як правило, через брудне масла або з інших причин його повзунок зупиняється на одному місці і не реагує на обставини, що змінюються. Може виникнути ситуація, що поплавок «нахлебался» масла і потонув, відповідно, він не показує реальний рівень, а знаходиться в нижньому положенні, яке сприймається ЕБУ як низький рівень або повна відсутність масла. Потрібно виконати ревізію датчика, після чого встановити на місце. Ще один варіант - перетерлась проводка від або до датчика, тобто, вона коротить на «масу». Природно, що в таких умовах по дротах йтимуть некоректні сигнали. Якщо ревізія не допомогла - поміняти датчик на новий.Якщо у вас немає досвіду виконання відповідних робіт - краще віддати машину в автосервіс на обслуговування.

Несправний датчик тиску масла . Тут ситуація аналогічна. Необхідно виконати його ревізію. А працездатність можна перевірити за допомогою мультиметра і / або манометра. Як правило, якщо датчик вийшов з ладу - то його потрібно лише замінити, ремонту, на жаль, він не підлягає. Паралельно потрібно оглянути, не злетіла чи з контакту його електрична клема, тобто, приєднаний чи датчик до електричної / сигнальну систему автомобіля, подаються чи від нього сигнали на ЕБУ.

Як перевірити датчик тиску масла

Щоб своїми руками перевірити справність роботи датчика тиску масла вам знадобиться мультиметр або контрольна лампочка. Основний спосіб його перевірки замір опору, але можна переконається в його працездатності манометром

Детальніше

Забита сіточка масляного насоса . Необхідно демонтувати її і почистити, після чого встановити на місце. При цьому обов'язково потрібно оцінити стан масла і загального масляного насоса. Якщо масло брудне, а фільтр забитий - необхідно міняти і те й інше.

Несправний масляний насос . Незалежно від його конструкції, необхідно перевірити як він працює, а також ефективність спрацьовування. У разі виявлення несправностей насос потрібно демонтувати і спробувати відремонтувати. Якщо зробити цього не вдалося - значить, даний вузол підлягає повній заміні. Коли ви не в змозі самостійно відремонтувати масляний насос, то має сенс звернутися за допомогою в автосервіс.

У цьому ключі можлива ситуація, що масляний насос справний, однак його технічні параметри розраховані на прокачування їм масла з іншого в'язкістю. Тобто, не виключено, коли автовласник залив моторне масло не тієї в'язкості, яку рекомендує автовиробник. Якщо змазує рідина буде дуже густий (більш вузький або просто дуже забрудненої), то насос може не справлятися з її прокачуванням, відповідно, тиск в системі буде менше, ніж належить. Це не тільки проведе до того, що на приладовій панелі загориться лампочка масла, але і до роботи насоса в екстремальному режимі, що автоматично знизить його ресурс і піддасть ризику передчасного виходу з ладу.

Витік масла з системи . Якщо ви постійно стикаєтеся з проблемою, коли двигун «під'їдають» масло, то необхідно пошукати причину, куди воно може подітися. У кожного автомобіля є так званий «нормальний» витрата, про який прямо вказується в документації. Однак при надмірному збільшенні цього значення потрібно виконати діагностику. Для цього потрібно оглянути елементи паливної системи, перевірити стан циліндрів і поршнів, стан прокладки ГБЦ і самої головки, подивитися наявність масляних плям на елементах двигуна, не змішується чи масло з антифризом і так далі. Найчастіше текти виникає з-під різних ущільнень і сальників. У разі, якщо ви не в змозі або не хочете займатися подібними роботами - зверніться за допомогою в автосервіс, майстри зроблять цю роботу за вас.

Значний знос циліндрів / поршнів . Необхідно оцінити їх стан. В першу чергу має сенс в цьому випадку перевірити компресію. Непрямим, але не єдиним, ознакою того, що значно зносилися циліндри, є поява синього диму з вихлопної труби. Дану діагностику краще виконувати в автосервісі з використанням спеціального обладнання. У тому випадку, якщо мотор дійсно знаходиться в передремонтної стані, має сенс проточити циліндри і виконати так звану «капіталку». Це в тому числі знизить витрата масла, а значить і не буде більше турбувати лампочка масла на приладовій панелі.

Пробита прокладка ГБЦ . Це дуже небезпечна ситуація, і при її виявленні необхідно якнайшвидше провести ремонтні роботи, оскільки їзда з пробитою головкою дуже небезпечна для двигуна, існує ризик аж до того, що двигун «стуканет», тобто, вийде з ладу.

Рідкісні причини активації лампочки масла

Існує ще ряд малоймовірних причин, через які може спалахнути лампочка масла на приладовій панелі. Зокрема:

  • Несправна електропроводка і / або ЕБУ автомобіля. У першому випадку, наприклад, може пошкодитися ізоляція окремих проводів, через що по проводці буде надходити помилковий сигнал на лампочку. Однак в більшості випадків така ситуація відслідковується електронним блоком управління і він автоматично через лампу Check Engine сповістить водія про подібну поломки (для цього потрібно мати сканер помилок типу ELM 327). Що стосується ЕБУ, то це може бути банальний «глюк», тобто, збій комп'ютерної програми. Однак трапляється це дуже рідко, і перевіряти блок управління має сенс при наявності інших, більш складних, поломок. Іноді на форумах можна зустріти інформацію, що причиною може бути неякісна пайка однієї або декількох доріжок блоку управління. Відповідно, їх потрібно перепаяти, однак для цього краще звернутися за допомогою в автосервіс,де є відповідне обладнання та кваліфікований персонал.
  • Чи не був поміняний масляний фільтр під час заміни масла . Зокрема, це може стати причиною того, що лампочка загорілася після заміни масла. Пам'ятайте, що фільтр обов'язково потрібно міняти при заміні змазує рідини . Якщо ви проїхали зовсім небагато після відповідної заміни - то можна замінити цей вузол на новий. Якщо ж кілометраж вже досить великий - то краще виконати заміну масла знову і вже разом з установкою масляного фільтра. Аналогічна ситуація може відбуватися, якщо новий масляний фільтр був недостатньо щільно закручений (потрібно дотримуватися значення моменту, а дізнатися його можна в технічній документації до машини) або бути просто бракованим.
  • При пуску двигуна в сильні морози лампочка масла може спалахнути на кілька перших секунд, а потім згаснути. Викликано це тим, що при низьких температурах масло дуже густіє і масляного насоса важко прокачати його по системі, відповідно, в ній створюється недостатній тиск (а нерідко і розрідження), що сприймається відповідним датчиком як несправність. Однак через кілька секунд / хвилин масло повертає собі плинність і тиск в системі нормалізується, відповідно, датчик фіксує це, передає сигнал на ЕБУ, і лампочка гасне. Зверніть увагу, що завжди потрібно вибирати масло не тільки відповідно до рекомендацій автовиробника (зазвичай він допускає використання масел з кількома подібними вязкостямі), але і з умовами експлуатації машини. Зокрема, мова йде про низькотемпературної в'язкості. Аналогічна ситуація може статися після тривалої стоянки машини на місці без запуску двигуна (наприклад, кілька місяців),особливо, якщо в картері знаходиться старе (брудне) масло.

Скільки можна проїхати якщо горить лампа масла

Також багатьох автолюбителів цікавить питання про те, скільки можна проїхати, коли загорілася лампочка масла? Відповідь на нього залежить від причини, по якій була викликана подібна ситуація. Із загальних міркувань можна сказати, що коли загорілася лампа, то перше, що потрібно зробити - перевірити рівень масла. І якщо він нижче мінімального значення, а долити нічого, то з низьким рівнем можна проїхати буквально кілька кілометрів з мінімальним навантаженням на двигун (тобто, із середніми оборотами двигуна і з невеликою швидкістю) до місця, де можна долити / поміняти масло.

Там же потрібно виконати додаткову діагностику, оскільки активізація лампи може вказувати не тільки на низький рівень масла, але і на інші, перераховані вище, причини. Не можна експлуатувати автомобіль з низьким (нижче мінімально необхідного значення) рівнем масла в картері двигуна. Це веде до його значного зносу і ризику повного виходу з ладу силового агрегату. Само собою, це веде до значних дорогим ремонтам!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found