Яке промивальне масло для двигуна краще | Правила вибору

Промивальне масло для двигуна використовується багатьма автовласниками при зміні мастильної рідини. Воно призначене для видалення з картера і масляних каналів залишків старого масла, а також наявних в робочому обсязі шлаку, нагару і твердих відкладень. Питання про його використанні - це предмет численних суперечок між автолюбителями, і думки розділяються на діаметрально протилежні, від його повного неприйняття до обов'язкового застосування.

зміст:

 • Чи має сенс користуватися промиванням
 • Які бувають промивання
 • Як правильно вибрати промивальне масло

промивальне масло

Яке промивальне масло вибрати , залежить від того, який тип мастильної рідини був залитий до промивання, типу двигуна, а також ступеня його зносу. Ще слід враховувати хімічний склад промивання, і відповідно, його вплив на деталі двигуна.

Чи потрібно використовувати промивання

Перед тим як вибрати краще промивальне масло, необхідно визначитися з питанням, а навіщо воно потрібне? Функції промивання полягають у видаленні з картера двигуна і поверхні його деталей різного сміття, нагару, дрібних металевих частинок і сажі. Всі ці негативні елементи накопичуються з часом в моторному маслі, що використовується на постійній основі. І чим довше не мінялося масло і чим нижчого воно якості - тим більше і швидше утворюється перерахований сміття.

Періодичність заміни моторного масла визначає виробник автомобіля, однак для сучасних машин цей інтервал становить близько 10 ... 15 тисяч кілометрів пробігу. Але більш коректно підходити до питання про періодичність заміни не по кілометражу, а по Напрацювання. Особливо це актуально, якщо машина частіше експлуатується в місті, зокрема, при тривалих простоювання в пробках, особливо влітку. У таких випадках навіть без пробігу масло набагато швидше втратить свої початкові характеристики. Ситуація ускладнюється наявністю системи EGR, при якій кілька відпрацьованих газів знову надходять у впускний колектор. А це саме по собі несе додаткове забруднення олії.

Одним словом, сенс використання промивання залежить багато в чому від ступеня забрудненості масла, використовуваного на постійній основі. Також це залежить від якості самого масла. Якщо воно відповідає сучасним вимогам, що стосуються наявності в ньому миючих присадок, а також малої сульфатної зольності і малій кількості шкідливих домішок. Адже в іншому випадку які б сприятливі умови експлуатації мотора не були, в складі моторного масла з часом утворюються шлаки, і як наслідок, нагар на циліндрах.

Склад сучасних моторних масел

В продовження теми має сенс поговорити про те, який склад і функції моторних масел, що використовуються на постійній основі в двигуні машини. При заміні змазує рідини в картері двигуна залишається деякий її обсяг. На численних форумах і сайтах в інтернеті можна знайти значення, що дорівнює 10%, яке нібито залишається в картері. Тобто, слідуючи такій логіці, якщо обсяг масляної системи 5 літрів, то після зливання в ній залишається 500 грам старого масла. Насправді це не так!

При заливанні тих же 5 літрів, але вже нового масла у автовласника ну ніяк не може залишитися в каністрі півлітра змазує рідини. Напишіть, будь ласка, в коментарях, можливо у когось була подібна ситуація. Насправді залишки старого масла, звичайно ж, є, але їх обсягом становитиме не більше 100 (в крайньому випадку, 200) грамів.

Відпрацювання збирається на піддоні, в масляних каналах і просто на поверхнях окремих деталей. Серед багатьох автолюбителів існує думка, що це масло, що залишилося дуже агресивне і має надзвичайно підвищений кислотне число. І що нібито при змішуванні відпрацювання з новим маслом функції останнього зводяться «нанівець».

Насправді це не зовсім так. Сучасні моторні масла (особливо синтетичні і напівсинтетичні склади) - це складний комплекс, що складається з базового масла і набору різних присадок, серед яких є і миючі. Це означає, що до певного моменту (пробіг в кілометрах або кілька мотогодин) масло здатне самостійно вимивати бруд з деталей двигуна і підтримувати його у відносній чистоті.

Так чи варто застосовувати промивання

Тому при змішуванні ще нормально функціонуючого масла (умовних 2% від обсягу системи) з новим масляним складом ніяких из ряда вон виходять результатів не буде. Особливо це актуально, якщо відбувається заміна аналогічних або дуже схожих за характеристиками мастил. Зокрема, заміні "синтетики" або "напівсинтетики" однієї або схожою в'язкості.

Тому використовувати промивне масло має сенс в таких випадках:

 • У двигуні дуже давно не міняли масло і / або відтворюються зображення низької якості і сильно загусло. Наприклад, це актуально при покупці колишньої в експлуатації машини з великим пробігом. Іноді зустрічаються горе-автовласників, що не міняють мастило по 20 ... 30 тисяч кілометрів пробігу.
 • Перехід на інший тип масла. Зокрема, якщо дуже відрізняється в'язкість і / або тип. В останньому випадку мається на увазі, наприклад, що було залито мінеральне масло, яке і залишилося в двигуні, а ви хочете перейти на "синтетику". Але якщо змінюється одна "синтетика" на іншу, навіть іншого виробника, то в більшості випадків промивку можна не проводити.
 • Попадання палива або антифризу в масло. Наприклад, це може статися через те, що була пробита прокладка головки блоку циліндрів.
 • Виконання раскоксовкі. При виконанні цієї процедури також має сенс промити масляну систему для більшої чистоти.
 • Змішування різних, в тому числі неякісних, масел в картері. Наприклад, коли була екстрена необхідність долити масло до рівня, а під рукою була лише незрозуміла "жижа". В такому випадку мастило потрібно замінити на нову, а картер промити.

Не потрібно застосовувати промивку в наступних ситуаціях:

 • Ви змінюєте моторне масло строго за регламентом, можливо навіть частіше, і при цьому використовуєте рекомендоване виробником масло.
 • Чи використовуєте оригінальні якісні синтетичні масла, нехай навіть різних виробників (наприклад, Mobil або SHELL).
 • Заливаєте в картер двигуна тільки якісні синтетичні мастильні рідини.
 • Якщо мотор ДУЖЕ брудний! В цьому випадку промивати двигун не можна, замість цього його потрібно не промивати, а демонтувати (опціонально) і чистити механічно. В іншому випадку буде ще гірше - бруд заб'є більш-менш чисті до цього канали та деталі (фазовращатели, гидрокомпенсатори і так далі).

Універсальний же порада така - не доводьте двигун до стану, коли йому потрібна буде промивка , вчасно міняйте моторне масло і фільтр, намагайтеся користуватися якісним паливом.

Повністю позбавитися від залишків моторного масла в картері можна за допомогою повітряного компресора, створивши в ньому тиск близько 3 атмосфер і обережно відкривши кришку зливного отвору. Тільки діяти потрібно акуратно !!!

Чи можна їздити на промивально маслі

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, чи можна їздити на постійній основі на промивально маслі? Відповідь однозначна - ні! Справа в тому, що характеристики і склад промивного масла значно відрізняються від звичайної змазує рідини, яка застосовується в моторі. Зокрема, в їх складі часто у великій кількості є присадки, що забезпечують їм диспергуючі властивості. Це солі калію, натрію, магнію та інших елементів. І чим їх більше - тим вище сульфатна зольність.

Тобто, в короткостроковій перспективі ці миючі елементи дійсно матимуть свою дію і видалять кілька забруднень з мотора. Однак в довгостроковій перспективі високий рівень сульфатної зольності призведе до того, що в циліндрах утворюється сульфатна сажа, яка, змішуючись з масляним нагаром, утворює абразивний шар між поршнем і стінками циліндрів. В ході роботи двигуна цей абразив буде дряпати і надзвичайно зношувати стінки циліндрів, що приведе до зносу движка і передчасного виходу його з ладу.

Типи промивних мастил

Яке промивальне масло вибрати

Перед тим як підібрати промивальне масло, читачам напевно буде корисно дізнатися, що вони діляться на два великі класи - так звані м'які промивання двигуна (власне промивні масла) і спеціальні добавки (або "п'ятихвилинки"). Перший тип реалізується в каністрах великих обсягів (як звичайне масло, по 4 ... 5 літрів), і являє собою мінеральне масло низької в'язкості, до якого додано велику кількість миючих і присадок.

Зокрема, в його складі багато кислот калію і натрію, що володіють миючими властивостями, а також здатними нейтралізувати кислотне середовище, яка має місце в масляній відпрацювання. Спосіб застосування таких складів вказано на упаковці або в інструкції, що додається. Однак в більшості випадків він традиційний, і полягає в тому, щоб після заливання даного складу в картер двигуна, дати мотору попрацювати деякий час на неодружених (!!!) оборотах (не можна давати додаткове навантаження при промиванні, в іншому випадку захисна плівка на поверхні деталей не утворюється, а знос движка збільшиться в рази).

В результаті м'яка промивка змішується з наявною в картері відпрацюванням, нейтралізує що входять до її складу шкідливі речовини, очищає деталі і утворює на їх поверхні захисний шар. Далі її також потрібно злити і залити в картер то масло, яким ви плануєте користуватися на постійній основі.

Інший тип промивання - це так звані п'ятихвилинні промивання, що реалізуються в невеликих балончиках. Їх додають у вже відпрацьовану оливу, що знаходиться в картері мотора. Зверніть увагу, що такі склади набагато хімічно агресивніше, зокрема, містять сольвенти, розчинники, сульфонати кальцію (залежить від виробника). Тому при тривалій їх експлуатації вони можуть нашкодити окремих деталей мотора. У деяких випадках при їх використанні зазначалося, що "п'ятихвилинки" роз'їдають гумові ущільнення в двигуні.

Метод використання у них також традиційний. Як зазначалося вище, їх додають до вже залитому маслу, і дають попрацювати двигуну протягом 5 ... 10 хвилин (звідси і відбулася їх назва). Далі аналогічно відпрацьоване масло зливається, а замість нього заливається "постійна" змазує рідина.

Яке масло для промивання вибрати в тому чи іншому випадку - вирішувати тільки автовласникові. Однак краще віддавати перевагу "м'яким мийним масел", оскільки "п'ятихвилинки" дуже хімічно агресивні, і можуть відмити дуже багато бруду з елементів двигуна, що неминуче призведе до неприємних наслідків.

Варто зазначити, що до недавнього часу в продажу зустрічалися так звані промивні масла повного циклу. Вони працюють подібно описаним вище звичайним промиванням, тільки не на холостому, а при експлуатації машини на дистанції близько 100 кілометрів пробігу. Тільки при цьому забороняється давати на двигун високі обороти і велике навантаження. Однак в даний час ці кошти повсюдно були витіснені першими двома типами промивок, і зустрічаються все рідше.

Як вибрати промивальне масло

Якщо ж ви вирішили скористатися подібним складом, то потрібно знати інформацію про те, як підібрати промивальне масло. У цьому матеріалі ми не будемо торкатися конкретних торгових марок і засобів. Замість цього обговоримо характеристики та параметри, на які необхідно звертати увагу при виборі того чи іншого засобу. Це дозволить підібрати кращу промивку для бензинового двигуна або дизельного силового агрегату (хоча в даний час більшість з них є універсальними).

Яке промивальне масло повинно бути

Гарне промивальне масло повинно мати:

 • велику температуру спалаху щоб забезпечити стійкість до перегріву;
 • низьку кінематичну в'язкість і її індекс, що дасть можливість краще вимивати старі мастильні матеріали з важкодоступних місць і рятувати двигун від бруду та шламу;
 • високе кислотне число (TAN);
 • велика кількість кальцію, фосфору і цинку.

Найбільше цінуються промивні масла здатні не тільки змивати шлам, а й розчиняти ці відкладення всередині мотора, щоб потім за рахунок діспергірующіей характеристики утримувати в собі частинки розчиненої сажі (зберегти у вигляді дрібної суспензії) і вивести при зливанні. А також завдяки стабілізуючою здібності нейтралізувати велику кислотність відкладень і надовго створювати захисний шар на деталях двигуна.

Як підібрати масло для промивання двигуна

Перше обов'язкова умова - промивка не повинна згубно впливати на гумові ущільнювачі деталі в двигуні. Причому, незалежно від стану і віку. Друге - потрібно дивитися, для яких типів двигунів підходить конкретний засіб - бензинових, дизельних, спеціальних (наприклад, для мотоциклів, вантажівок, водного транспорту). Третє - обсяг масляної системи движка (щоб однієї упаковки засобу вистачило для промивання).

Існує так званий "дідівський" метод промивання мотора, коли замість спеціалізованого промивного масла раніше використовували суміш солярки і мінерального масла в об'ємному співвідношенні 1: 3 відповідно. Алгоритм мав на увазі 2-3 циклу виконання промивання двигуна на холостих обертах.

Що стосується характеристик промивного масла, то потрібно вивчити його склад і характеристики. Практично всі ці склади є маловязкими, незважаючи на походження бази. Як зазначалося вище, найчастіше промивання зроблені на основі мінерального масла . Однак іноді зустрічаються і на основі "напівсинтетики" або "синтетики", які коштують набагато дорожче. Слід розуміти, що в даному випадку переплачувати не має сенсу, оскільки цей засіб працює в двигуні лічені хвилини і без навантаження. Тому не слухайте ушлих працівників автосервісів, які запевняють вас в необхідності купити дороге синтетичне промивальне масло. В даному випадку їх пряма мета - вивудити з вас якомога більше грошей.

Особливо це актуально для бюджетних машин, в двигуна яких залито для постійного використання недороге напівсинтетичне масло. Винятком ж може бути ситуація, коли ви є власником дорогої машини преміум-класу, і користуєтеся дорогою якісною "синтетикою". Тим більше, якщо двигун відносно новий. Тоді дійсно має сенс скористатися промиванням на синтетичній основі.

Приклад показників хорошого промивного масла

показник метод випробування значення
Кінематична в'язкість при + 100 ° С, мм² / с ГОСТ 33 31,7
Масова частка кальцію,% мас. ГОСТ 15538 0,09
Температура спалаху у відкритому тиглі, ° С ГОСТ 4333 210
Температура застигання, ° С ГОСТ 20287 -10
Щільність при + 20 ° С, кг / м³ ГОСТ 3900 883

Також потрібно пам'ятати, що в сучасних двигунах (в більшості, але не у всіх, це потрібно уточнювати додатково) площа поперечного перерізу масляних каналів невелика. Це означає, що в них використовується масло з малою в'язкістю. Це ж справедливо і для промивань. Уточнюйте цю інформацію на упаковці.

При виборі варто оцінити значення лужного числа - TBN . Воно характеризує можливості масла по нейтралізації кислот, які неминуче будуть в двигуні, нехай і в малих кількостях. Чим воно вище - тим краще кислотна нейтралізація. Воно вимірюється в мг КОН на грам масла. Граничне значення його може бути дорівнює 11 ... 14 (і то для дизельних двигунів).

Елементами, що запобігають окислення масла в двигуні внутрішнього згоряння, також є фосфор, цинк і кальцій. А точніше, їх хімічні сполуки (солі). Так, хорошим рівнем солей кальцію є значення 0,17% (вимога ASTM D 6481). Цинк (а точніше діалкіл дітіофосфат цинку, скорочено ZDDP) є основою для протизносних присадок, що захищають поверхні металевих деталей від значних навантажень. Значення цього елемента в маслі має бути близько 0,068% за тим же ASTM D 6481.

Що стосується температур спалаху і застигання (загустіння), то для промивного масла це не так важливо, оскільки в більшості випадків процес чищення відбувається в умовах гаража або сервісу. Тим більше, що мотор працює на холостих обертах, відповідно, його температура буде невисокою. Із загальних міркувань можна вказати, що температура спалаху не повинна перевищувати +230 градусів за Цельсієм, як у звичайного моторного масла.

Також в складі масла обов'язково повинні бути антикорозійні присадки. Вони потрібні для того, щоб забезпечити в майбутньому захист поверхні двигуна від впливу не стільки безпосередньо водяної пари, скільки їх з'єднань з іншими шкідливими елементами, такими як сірка (вода з сіркою утворює сірчану кислоту, яка сприяє корозії).

Ще один універсальний рада - якщо ви регулярно користуєтеся маслами певної торгової марки, і в її асортименті є також промивні масла, то користуйтеся ними. Таким прикладом можуть служити моторні масла Liqui Moly.

Намагайтеся купувати оригінальні промивні засоби в перевірених магазинах, оскільки в даний час повно контрафакту, тобто, коштів, які не тільки не чистять движок, але і можуть завдати йому шкоди.

Необхідно розуміти, що універсальної відповіді на питання, яке промивальне масло краще, не існує. Все залежить від типу двигуна, ступеня його забрудненості, ціни, способи застосування і навіть банального асортименту, оскільки в різних куточках країни він може відрізнятися.

висновок

Отже, яка ж промивка краще? Має сенс вибирати так звану "м'яку" присадку, яка заснована на мінеральному (для дорогих машин на синтетичному) олії з додаванням миючих присадок. Що стосується конкретних прикладів, радимо вам звернутися в інший матеріал, наведений за посиланням вище. Там є список популярних і ефективних промивок.

Якщо у вас є досвід використання будь-яких промивних коштів для двигуна - висловлюйтеся з цього приводу в коментарях.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found