Якість моторного масла - визначення і контроль

Якість моторного масла впливає на нормальну роботу двигуна, його ресурс, споживання палива, динамічні характеристики машини, а також кількість змазує рідини, що йде на угар. Всі показники якості моторного масла можна з'ясувати тільки за допомогою складного хімічного аналізу. Однак найбільш важливі з них, які говорять про те, що змазує рідина потрібно терміново міняти, можна перевірити і самостійно.

зміст:

 • Як перевірити, наскільки якісне масло
 • Метод крапельної проби
 • Використання портативного аналізатора

Якість моторного масла

Як перевірити якість олії

Існує ряд нескладних рекомендацій, за якими можна визначити нове моторне масло хорошої якості.

Зовнішній вигляд каністри і етикетки на ній

В даний час в магазинах поряд з ліцензійними маслами є багато підробок. І це стосується практично всіх мастильних рідин, що відносяться до середнього і вищого цінового діапазону (наприклад, Мобіл, Роснефть, Shell, Кастрол, Газпромнефть, Тотал, Ликви Моли, Лукойл і інші). Їх виробники роблять спроби максимально захистити свою продукцію. Останній тренд - онлайн-перевірка за допомогою кодів, QR-коду або відвідування сайту виробника. Універсальної рекомендації в даному випадку не існує, оскільки кожен виробник вирішує цю проблему по своєму.

Однак напевно при покупці потрібно перевіряти якість безпосередньо каністри і етикетки на ній. Природно, що на ній повинна бути нанесена експлуатаційна інформація про залитому в каністру олії (в'язкість, стандарти API і ACEA, допуски автовиробників і так далі).

Маркування моторних масел

Детальна розшифровка всіх позначень маркування на каністрі з моторним маслом. Дізнайся що означає маркування моторних масел API, SAE, ACEA, ILSAC і ГОСТ щоб вибрати необхідний масло для двигуна авто

Детальніше

Якщо шрифт на етикетці низької якості, наклеєна вона під кутом, легко відклеюється - то, швидше за все, перед вами контрафакт, і відповідно. від покупки краще утриматися.

Визначення механічних домішок

Контроль якості моторного масла можна провести за допомогою магніту і / або двох скляних пластин. Для цього потрібно взяти невелику кількість (близько 20 ... 30 грамів) тестованого масла, і помістити в нього звичайний маленький магніт, і дати постояти кілька хвилин. Якщо в складі масла є багато феромагнітних частинок, то більшість з них пристане до магніту. Їх можна буде побачити візуально або помацати магніт на дотик. Якщо подібного сміття багато - то таке масло поганої якості і його краще не використовувати.

Інший метод перевірки в даному випадку - за допомогою скляних пластин. Для перевірки потрібно помістити 2 ... 3 краплі олії на одне скла, а після розтерти його по поверхні за допомогою другого. Якщо в процесі розтирання буде чути металевих скрип або хрускіт, а тим більше, будуть відчуватися механічні домішки - то також відмовтеся від його використання.

Контроль якості масла на папері

Контроль якості масла по плямі на папері

Ще один найпростіший тест полягає в тому, щоб помістити аркуш чистого паперу під кутом 30 ... 45 ° і капнути на нього пару крапель тестованого масла. Частина його вбереться в папір, а інший обсяг розтечеться по паперовій поверхні. До цього сліду і потрібно уважно придивитися.

Масло не повинно бути дуже густим і надзвичайно темним (як смола або дьоготь). У сліді не повинні спостерігатися маленькі чорні точки, які є металевими домесямі. Також не повинно бути окремих темних плям, масляний слід повинен бути однорідним.

Якщо масло має темний колір, але при цьому досить рідке і чисте - то, швидше за все, їм ще можна користуватися, і воно досить непоганої якості. Справа в тому, що будь-яке масло при попаданні в двигун буквально при пробігу в кілька десятків кілометрів починає темніти, і це нормально.

Тести в домашніх умовах

Також можна проводити тести з невеликою кількістю купленого масла, особливо якщо ви з яких-небудь причин сумніваєтеся в його якості. Наприклад, невелика кількість (грамів 100 ... 150) помістити в скляний стакан або колбу і залишити на пару днів. Якщо масло неякісне, то велика ймовірність, що воно розсиплеться по фракціям. Тобто, на дні будуть важкі його частини, а зверху - легкі. природно використовувати таке масло для двигуна не варто.

Ще невелика кількість масла можна заморозити в морозильній камері або на вулиці за умови, що там дуже низька температура. Це дасть приблизне розуміння про низькотемпературних характеристиках. Особливо це актуально для дешевих (або підроблених) масел.

Всесезонні масла іноді нагрівають в тиглі на електричній плиті або в духовій шафі при постійній температурі, близької до 100 градусів за Цельсієм. Такі досліди дозволяють судити про те, наскільки швидко масло вигорає, а також не розшаровується воно при цьому на згадані вище фракції.

В'язкість в домашніх умовах можна перевірити за допомогою воронки з тонким горлом (близько 1-2 мм). Для цього потрібно взяти однакову кількість нового (з тієї ж заявленої в'язкістю) масла і змазує рідини з картера. І заливати в суху лійку кожне масло по черзі. За допомогою годин (секундоміра) можна без праці обчислити, скільки крапель одного і другого масла прокапали за один і той же проміжок часу. Якщо ці значення сильно відрізняються - то масло в картері бажано замінити. Однак рішення про це потрібно робити і на основі інших аналітичних даних.

Непрямим підтвердженням виходу масла з ладу є його горілий запах. Особливо, якщо в ньому є багато домішок. Коли виявлено такий аспект, то необхідно провести додаткові перевірки, а при необхідності замінити змазує рідина. Також неприємний горілий запах може з'явитися в разі низького рівня масла в картері, тому паралельно перевірте цей показник.

перевірка стан масла щупом

Ще один «домашній» тест. Алгоритм його виконання наступний:

 • прогріти двигун до робочої температури (або пропустити цей крок, якщо це вже зроблено);
 • заглушити двигун і відкрити капот;
 • взяти ганчір'я, дістати масляний щуп і акуратно витерти його насухо;
 • знову засунути щуп в його розмір отвору і дістати звідти;
 • візуально оцінити, яким чином формується масляна крапля на щупі і формується вона взагалі.

Якщо краплина має середню густоту (і не дуже рідка і не густа), то таке масло ще цілком можна використовувати і не міняти. У разі ж, якщо замість утворення краплі масло просто стікає по поверхні щупа (а тим більше воно дуже темне), то таке масло підлягає якнайшвидшої заміни.

Співвідношення ціни та якості

Співвідношення низької ціни і якісного масла також може стати непрямою ознакою, що продавці намагаються реалізувати контрафакт. Жоден поважаючий себе виробник масла не буде значно знижувати ціну на свою продукцію, тому не треба піддаватися на вмовляння недобросовісних продавців.

Намагайтеся купувати моторні масла в перевірених магазинах, що мають договори з офіційними представниками (дилерами) виробників змащувальних рідин.

Крапельна проба масла

Однак найпоширенішим способом, за допомогою якого можна визначити якість масла - це метод крапельної проби. Він був винайдений компанією SHELL в 1948 році в США, і за допомогою нього можна швидко перевірити стан масла всього лише по одній його краплі. І зробити це може навіть водій-новачок. Правда дану тестову пробу використовують частіше за все не для свіжого, а для вже використаного масла.

За допомогою крапельного тесту можна не тільки визначити якість моторного масла, але і перевіряти такі параметри:

 • стан гумових прокладок і ущільнювачів в двигуні;
 • властивості моторного масла;
 • стан двигуна в цілому (зокрема, чи потребує він в капітальному ремонті);
 • визначити коли потрібно поміняти масло в моторі машини.

Порівняльна таблиця якості моторного масла

Алгоритм виконання тестової проби масла

Як зробити крапельну пробу? Для цього потрібно діяти за таким алгоритмом:

 1. Прогріти двигун до робочої температури (можна приблизно до + 50 ... + 60 ° С, щоб не обпектися при взятті проби).
 2. Заздалегідь підготувати чистий білий аркуш паперу (його розмір не має особливого значення, підійде стандартний листок формату А4, складений в два або чотири шари).
 3. Відкрити заливну кришку картера, і за допомогою щупа нанести одну-дві краплі на аркуш паперу (заодно ви зможете перевірити рівень моторного масла в двигуні).
 4. Почекати 15 ... 20 хвилин з тим, щоб масло гарненько вбралося в папір.

Оцінка якості моторного масла відбувається за формою і зовнішнім виглядом отриманого в результаті масляної плями.

Зверніть увагу, що якість моторного масла погіршується за експоненціальним законом, тобто, лавиноподібно. Це означає, що чим старіше масло - тим швидше вона втрачає свої захисні і миючі властивості.

Як визначити якість масла по виду плями

В першу чергу необхідно звернути увагу на колір окремих чотирьох зон, утворених в межах плями.

 1. Центральна частина плями - найважливіша! Якщо масло неякісне, то в ній зазвичай мають місце частинки сажі і механічні домішки. З природних причин вони не можуть вбратися в папір. Як правило, центральна частина плями темніше інших.
 2. Друга частина - це безпосередньо масляна пляма. Тобто, масло, яке вбралося в папір, і не має додаткових механічних домішок. Чим темніше масло - тим воно більш старе. Однак для остаточного вирішення потрібні додаткові параметри. У дизельних моторів масло буде темніше. Також якщо дизель сильно "коптить", то в крапельної пробі найчастіше межа між першою і другою зоною відсутня, тобто, колір змінюється плавно.
 3. Третя зона, віддалена від центру, представлена ​​водою. Її наявність в маслі небажано, але некритично. Якщо води немає - краю зони будуть рівними, близькими до окружності. Якщо вода є - краю будуть більш звивистими. Вода в маслі може мати два походження - це конденсат і охолоджуюча рідина. Перший випадок не такий страшний. Якщо ж в масло потрапив антифриз на основі гліколю, то зверху зиґзаґоподібної кордону матиме місце жовте кільце, так звана корона. Якщо механічних відкладень в маслі багато, то сажа, бруд і домішки можуть бути не тільки в першій, але і в другій і навіть третій кругової зоні.
 4. Четверта зона представлена ​​наявністю в маслі палива. Тому в справних двигунах цієї зони не повинно бути або вона буде мінімальна. Якщо ж четверта зона має місце, то потрібно проводити ревізію двигуна. Чим більше діаметр четвертої зони - тим палива в маслі більше, а значить, і більше повинно бути занепокоєння у автовласника.

Іноді проводять додатковий тест для оцінки наявності води в маслі. Так, для цього папір спалюють. Коли горить третя зона, то лунає характерний дме звук, схожий на аналогічний тріск при горінні сирих дров. Наявність навіть малої кількості води в маслі може привести до наступних неприємних наслідків:

 • Погіршуються захисні властивості масла. Це відбувається через швидке зношення миючих і диспергуючих присадок, що контактують з водою, а це, в свою чергу, призводить до збільшеного зносу деталей поршневої групи і прискорює забруднення двигуна.
 • Забруднюючі частинки збільшуються в розмірі, тим самим забиваючи масляні канали. А це негативно впливає на змазування двигуна.
 • Збільшується гідродинаміка змазування підшипників, а це негативно позначається на них.
 • Підвищується температура замерзання (застигання) масла в моторі.
 • Змінюється в'язкість масла в двигуні, воно стає рідшим, хоч і незначно.

За допомогою крапельного методу також можна дізнатися, наскільки хороші диспергуючі властивості у масла. Цей показник виражається в умовних одиницях і обчислюється за такою формулою: Дс = 1 - (d2 / d3) ², де d2 - це діаметр другої зони масляної плями, а d3 - третій. Вимірювати краще в міліметрах для зручності.

Вважається, що масло володіє задовільними диспергуючими властивостями, якщо значення Дс не нижче 0,3. В іншому випадку маслу потрібна термінова заміна на більш якісну (свіжу) змазує рідина. Фахівці рекомендують проводити крапельний тест моторного масла через кожні півтори-дві тисячі кілометрів пробігу автомобіля.

Результат виконання тесту крапельної проби зведений в таблицю

значення розшифровка Рекомендації по експлуатації
1, 2, 3 У маслі відсутні пил, бруд і частинки металу або вони містяться, але в незначній кількості Експлуатація двигуна дозволена
4, 5, 6 Масло містить помірну кількість пилу, бруду і частинок металу Допускається експлуатація двигуна з періодичної перевіркою якості масла
7, 8, 9 Зміст нерозчинних механічних домішок в олії перевищує норму Експлуатація двигуна не рекомендується

Пам'ятайте, що зміни кольору в одну і іншу сторону не завжди говорить про зміни характеристик масла. Про швидке почорніння ми вже згадували. Однак, якщо на вашій машині встановлено газобалонне обладнання (ГБО), то навпаки, масло може довго не чорніти і навіть мати більш-менш світлий відтінок навіть при значному пробігу машини. Але це не означає, що їм можна користуватися вічно. Справа в тому, що в горючих газах (метан, пропан, бутан) від природи менше додаткових механічних домішок, які і забруднюють масло. Тому навіть якщо масло в машині з ГБО не темніє в значній мірі, все ж його потрібно міняти за графіком.

Вдосконалений метод крапельної проби

Вище був описаний класичний метод виконання крапельної проби. Однак в даний час все більше автолюбителів користується більш досконалим методом, розробленим компанією MOTORcheckUP AG, розташованої в Люксембурзі. В цілому він представляє ту ж процедуру, однак замість звичайного чистого аркуша паперу компанія пропонує спеціальний паперовий "фільтр", в центрі якого розташована спеціальна фільтрувальна папір, куди і потрібно капнути невелика кількість масла. Як і в класичному тесті, масло розтечеться на чотири зони, за якими і можна буде судити про стан змазує рідини.

У деяких сучасних двигунах (наприклад, серія TFSI від концерну VAG) механічні щупи були замінені на електронні. Відповідно, автовласник позбавлений можливості самостійно брати пробу масла. У таких авто є як електронний рівень, так і спеціальний датчик якості і стану масла в машині.

Принцип роботи датчика якості масла заснований на контролі зміни діелектричної проникності масла, яка змінюється в залежності від окислення і кількості домішок в маслі. В такому випадку залишається сподіватися на "розумну" електроніку або звернутися за допомогою в сервісний центр з тим, щоб їх співробітники перевірили масло в картері двигуна вашої машини.

Деякі виробники моторних масел, наприклад, Liqui Moly (серія Molygen) і Castrol (серії Edge, Professional) додають до складу змащувальних рідин пігменти, що світяться в ультрафіолетових променях. Тому в даному випадку оригінальність можна перевірити за допомогою відповідного ліхтарика або лампи. Такий пігмент зберігається протягом декількох тисяч кілометрів пробігу.

Портативний кишеньковий аналізатор масла

Сучасні технічні можливості дозволяють визначити якість масла не тільки «на око» або за допомогою описаного вище крапельного тесту, але і за допомогою додаткових апаратних засобів. Зокрема, мова йде про портативних (кишенькових) анализаторах масла.

У загальних словах, процедура роботи з ними полягає в тому, щоб помістити на робочий сенсор приладу невелика кількість змазує рідини, а аналізатор сам, за допомогою закладених в нього програмних засобів визначить, наскільки хороший чи поганий його складу. Звичайно, він не зможе виконати повноцінного хімічного аналізу та пояснити інформацію про ті чи інші характеристики, однак для отримання загальної картини про стан моторного масла для водія представленої інформації цілком достатньо.

Насправді таких приладів існує велика кількість, а відповідно, їх можливості і особливості роботи можуть відрізнятися. Однак найчастіше, як і популярний Lubrichek, вони представляють собою інтерферометр (прилади, що працюють на фізичному принципі інтерференції), за допомогою яких для масел можна визначити наступні (або деякі з перерахованих) показники:

 • кількість сажі;
 • ступеня окислення;
 • ступеня азотування;
 • ступеня сульфатации;
 • фосфорних антизадирні присадок;
 • вмісту води;
 • змісту гліколю (антифризу);
 • змісту дизельного палива;
 • змісту бензину;
 • загального кислотного числа;
 • загального лужного числа;
 • в'язкості (індекс в'язкості).

Характеристики моторних масел

У фізико-хімічному аналізі моторного масла присутні: індекс в'язкості, зольність, лужне числа та інші показники. Про що це говорить? Розглянемо вплив основних технічних характеристик на якість і властивості мастила двигуна

Детальніше

Розмір приладу, його технічні характеристики та інше можуть сильно відрізнятися. Найбільш просунуті моделі виводять на екран результати перевірки вже через кілька секунд. Вони можуть передавати і отримувати дані через стандарт USB. Подібні прилади навіть можна використовувати в цілком серйозних хімічних лабораторіях.

Однак найбільш прості і дешеві зразки просто показують в балах (наприклад, по 10-ти бальною шкалою) якість тестованого моторного масла. Тому для рядового автолюбителя простіше користуватися саме такими приладами, особливо з огляду на різницю в їхній ціні.